Ve vyhladovělém Jemenu chybí lékařům léky i peníze. Saúdové uvolní blokádu

  • 58
Koalice pod vedením Saúdské Arábie oznámila, že otevře letiště a přístavy v Jemenu na území, které zde ovládá. Kvůli dva roky trvajícím bojům a blokádě se země dostala na pokraj hladomoru. Lidé nemají dostatek jídla a chybí rovněž základní léky. V posledních měsících lékaři zaznamenali výrazný nárůst případů cholery.

Rijád v prohlášení uvedl, že zrušení blokády se jedná přístavů v Adenu, Mukallá na jižním pobřeží v Adenském zálivu a Muchá na západním pobřeží při ústí Rudého moře, uvádí magazín Time

Co se týče přístavů držených povstalci a těch, které leží na sporném území, Rijád vyzval OSN, aby do nich vyslala tým odborníků, kteří by pomohli „zamezit pašování zbraní, munice, částí raket a hotovosti, jež Hútíům dodává Írán a jeho spojenci“ (více o blokádě Jemenu se dočtete zde).

Člověk si zvykne na všechno. I na válku, říká Češka žijící v Jemenu

Jemen sužuje od roku 2014 konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Hútíové, podporovaní Íránem, a vláda prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího, které pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si již vyžádala více než deset tisíc životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domovy.

V zemi v nouzovém režimu funguje jen 45 procent všech nemocnic, uvádí server The Guardian. Zbytek musel zavřít kvůli nedostatku financí a následkům bombardování. Ta zdravotnická zařízení, která mají stále otevřeno, nezvládají nápor pacientů. Příkladem může být nemocnice al-Thawrá v přístavu Hudajdá. Denně zde ošetří na 2 500 lidí, před válkou přitom lékaři řešili pouhých 700. Lepší není ani situace v regionu Lahij, který ovládá  saúdsko-arabská koalice, či metropoli Saná.

Drahé potraviny a málo peněz pro nemocnice

V Adenu, který je pod správou vlády prezidenta Hádího, se množí případy podvyživených dětí. Nemocnice al-Sadáká nestíhá přijímat malé pacienty. Ajša ve svých 21 měsících váží pouhé tři kilogramy. Lékaři jí během jejího krátkého života přijali už třikrát. Naproti ní přes uličku leží dvouletá Šohúd Husejnová, který váží pět kilogramů. „Hladové děti se nikdy nesmějí, je tady už měsíc a ani jednou se na nás neusmála,“ popisuje doktorka Ajda al-Sadíková.

Válka v Jemenu

Rodiny často rozprodávají svůj majetek, aby mohly zaplatit ošetření pro své děti. Núr Rašídová z metropole Saná musela prodat krávu, která byla hlavním zdrojem obživy pro její nejbližší. Za vydělané peníze zaplatila převoz své čtyřleté dcery do nemocnice. Vážila pouhých sedm kilogramů. Rašídová má i další nemocně děti, jim však ošetření zaplatit nemůže.

Paradoxní je, že v několika městech je jídla dostatek. Dobře patrné je to na trzích v Hudajdě. Stánky jsou plné ovoce a zeleniny. Trhovci nabízí i luštěniny a velké pytle s moukou. Problémem je, že ceny šly během bojů nahoru a obyčejní lidé si nemohou dovolit ani základní potraviny. 

Padesát kilogramů mouky přijde na 7 600 jemenských rijálů (asi 670 korun), před válkou přišel na 5500. „Zelenina a ovoce se staly luxusním zbožím, jakým bylo dříve maso,“ tvrdí Arafat Zajíd. Pro sedmičlennou rodinu pravidelně kupuje pouhá tři kila mouky.

Jak vypadá vojenské rozložení sil v Jemenu (situace k 25. září 2017)?:

26.září 2017 v 14:04, příspěvek archivován: 13.listopadu 2017 v 14:32

#Yemen map: In a speech at the UN, President Hadi said the solution to the war was to come through military rather than political means https://t.co/w2SETnLild

O mnoho lépe na tom nejsou ani lékaři. Chatrná centrální vláda se nyní soustředí na válčení a nemocnicím dlouhé měsíce neposílá žádné peníze na provoz. V nemocnici al-Thawrá musí doktor Chálid Suhajl odbývat své podřízené. Peníze nejsou a nemocnice funguje pouze kvůli dobré vůli lékařů a sester. „Pokud bych měl něco, co bych vám mohl dát, udělal bych to. Já ale nemám nic,“ opakuje Suhajl několikrát denně.

Miliony podvyživených dětí

Nedostatkem jídla trpí podle podle Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) čtrnáct milionů lidí a na 3,3 milionu dětí je podvyživených. Riziko zdravotních problémů je přitom u podvyživených dětí mnohonásobně vyšší. Asi sedm milionů lidí je na hraně hladomoru (grafiku s rozložením nedostatku potravin v Jemenu a vývoj nákazy cholerou najdete zde).

Válka u Rudého moře mění lidi v chodící kostry, ukazují děsivé snímky

V zemi se rovněž šíří cholera. Nemoci už podlehlo více než dva tisíce lidí. U 900 tisíců dalších mají lékaři podezření na nákazu, uvádí OSN tím, že počet předpokládaných případů cholery by mohl do konce roku v této zemi dosáhnout jednoho milionu.

Epidemie cholery v Jemenu propukla v říjnu roku 2016. Nákaza se šířila do prosince, kdy začal počet případů klesat, nemoc se ale zcela vymýtit nepodařilo. Druhá vlna epidemie pak začala letos v dubnu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video