Při silném zemětřesení v Íránu a Iráku zemřelo přes 450 lidí

  • 43
Počet obětí nedělního zemětřesení, které mělo epicentrum na irácko-íránském pomezí, vystoupil v Íránu na 450. Tisíce lidí vyvázly se zraněním, asi 70 tisíc přišlo o střechu nad hlavou. Epicentrum otřesů se nacházelo u iráckého města Halabdža. Otřesy dosáhly síly kolem 7,3.

Záchranáři stále vyprošťují lidi uvězněné pod troskami, počet obětí se tak nejspíše ještě zvýší. „Doufáme, že počet mrtvých a zraněných příliš nevzroste, ale ještě stoupne,“ řekl zástupce guvernéra provincie Kermánšáh při hranicích s Irákem.

I v Iráku záchranné práce stále pokračují, dosud zde úřady informovaly o sedmi obětech a 530 zraněných.

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí kondoloval všem příbuzným obětí a vyzval úřady, aby dělaly vše, co je ve svých silách, a pomohly těm, co byli zraněni či přišli o domov. Podle íránského Červeného půlměsíce asi 70000 lidí ztratilo střechu nad hlavou. Íránská seizmologická služba navíc zaznamenala asi 118 následných menších otřesů a uvedla, že se očekávají další. Ropovody v oblasti však zřejmě poškozeny nebyly.

Tancující dům a hodiny na ulici

Zemětřesení o síle 7,3 mělo epicentrum asi 32 kilometrů od iráckého města Halabdža, blízko hranic s Íránem. Otřesy, které byly podle agentury AP cítit až na pobřeží Středozemního moře, postihly nejvíce západoíránskou provincii Kermánšáh. 

Kdo uklízí po katastrofách a válkách? S troskami bojuje OSN i podnikavci

„Mé dvě děti spaly, když se dům začal kvůli otřesům rozpadat. Popadl jsem je a utekl ven na ulici. Strávili jsme několik hodin na ulici, než nás humanitární pracovníci ubytovali ve škole,“ uvedl Hodždžat Gharíbíán z íránského Kasr Šírínu.

Otřesy však postihly i velkou část Iráku, včetně hlavního města Bagdádu, kde měly sílu 6,5. „Seděla jsem s dětmi u večeře a najednou dům začal tancovat ve vzduchu,“ řekla Madžída Amírová z Bagdádu s tím, že s dětmi z domu vyběhla. „Ze začátku jsem si myslela, že šlo o velkou bombu, pak jsem ale zaslechla, jak všichni křičí Zemětřesení!,“ dodala.

Češi se o pomoc nepřihlásili

„Nikdo se na nás neobrátil se žádostí o pomoc, ani s tím, že by někoho pohřešoval,“ uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová s tím, že v zasažené oblasti je podle databáze DROZD, kam se cestovatelé mohou dobrovolně registrovat, celkem 18 lidí. 

Při silném zemětřesení v Íránu a Iráku zemřelo přes 400 lidí

„Rozeslali jsme jim textové zprávy, aby případně věděli, jak postupovat, kdyby se dostali do potíží,“ doplnila. O tom, zde Česká republika poskytne zasaženým zemím mimořádnou materiální pomoc, se podle Lagronové teprve rozhodne.

Írán se nachází nad několika liniemi seizmických zlomů, zemětřesení jsou tam proto častá. Poslední otřesy s větším počtem obětí postihly Írán v srpnu 2012, na severozápadě země při něm tehdy zemřelo na 310 lidí.

Nejhorší zemětřesení v tomto tisíciletí postihlo Írán v roce 2003, kdy na jihu zahnulo asi 26 tisíc lidí a historické město Bam bylo srovnáno se zemí. Nejvíce obětí v novodobých dějinách Íránu si vyžádalo zemětřesení z června 1990, kdy otřesy o síle 7,3 stupně postihly severozápad země. Tehdy zemřelo na 40 tisíc lidí.

Epicentrum zemětřesení poblíž města Halabdža.

Epicentrum zemětřesení poblíž města Halabdža.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video