Na „dvojturnaji“ International Four-nation Tournament on Men´s Basketball“ v...

Na „dvojturnaji“ International Four-nation Tournament on Men´s Basketball“ v městech Sü-čou a Su-čou reprezentovali Česko junioři z USK Praha. | foto: Archiv USK Praha

V kůži velkých hvězd. Jak Číňané obletovali teenagery z Prahy

  • 0
S evropskými turnaji mají bohaté zkušenosti, na přelomu října a listopadu se však mladíci z USK Praha setkali s něčím novým. Dvojturnaj International Four-nation Tournament on Men's Basketball je zavedl až do východočínské provincie Ťiang-su. Absolvovali tu šest zápasů se soupeři ze tří kontinentů a také plnili povinnosti sportovních hvězd.

Po mezikontinentálním přeletu do srdce provincie, pětadvacetimilionové Šanghaje, čekaly Pražany dvě cesty - jedna do osmimilionového města Sü-čou, druhá do čtyřmilionového Su-čou. V nich vždy tři zápasy, jeden s americkým univerzitním výběrem, jeden s čínskou mládežnickou reprezentací a jeden s italským PMS Turín.

USK vyslal hráče osmnáctileté, ale třeba i dva české reprezentanty do 16 let, a ti se museli porovnávat i s výrazně staršími soupeři.

Prosazoval se hlavně osmnáctiletý Radek Farský, jenž byl vidět už v několika utkáních nejvyšší soutěže a v pondělním souboji s Ústím nad Labem pomohl k obratu devíti body v poslední čtvrtině.

Pověst střelce potvrzoval sedmnáctiletý Jan Zídek, poctivým pracantem a dříčem zůstává stejně starý Patrick Samoura. Klíčovým mužem na rozehrávce je šestnáctiletý Marek Vyroubal.

Vedle dvou přesvědčivých výher nad Italy (82:61 a 79:67) slavili Pražané úspěchy i proti čínské reprezentaci. Sportovní vrchol turnaje nabídly oba vzájemné zápasy, první skončil 68:62, druhý 95:91 po druhém prodloužení, když se v předchozím průběhu oba týmy zachraňovaly posledním útokem.

Zídek se při přestřelce blýsknul 26 body a 13 doskoky, Farský 19 body a šesti doskoky a Samoura zaznamenal 17 bodů plus devět doskoků.

Přišly však i dvě poučné prohry s americkým týmem složeným z vysokoškolských absolventů usilujících na Dálném východě o první profiangažmá. Z pohledu USK to skončilo 60:78 a 38:75.

Sestřih momentů z druhého duelu USK proti čínskému výběru:

Nezvykem pro mladíky ze srdce Evropy byla už slušně zaplněná a fandící auditoria při obou střetnutích s domácími juniory, Možná vůbec největší zážitky jim však připravila návštěva na jedné ze základních škol v Su-čou.

„V Číně základní škola neznamená jako v Čechách jedna budova s několika třídami, ale celý uzavřený komplex několika samostatných budov s vlastním parkem s fontánou a mnoha dalšími příslušenstvími jako kryté parkoviště, sportovní zázemí, atletický ovál...,“ přibližuje trenérský asistent Jan Pospíšil.

Pro malé hostitele byli čeští mladíci za hvězdy:

Pražané plnili přesně ty povinnosti, jaké se od hvězdné návštěvy očekávají. Farský, Zídek a spol. si s malými hostiteli zahráli i zatrénovali. A pak se s místními fotili, rozdávali autogramy...

„Byl to nádherný zážitek,“rozplýval se trenér Petr Jachan. „Viděli jsme tolik rozzářených dětských očí. Takové nadšení pro basketbal a pro možnost potkat se s basketbalisty. Bylo vidět, jaký význam tady basketbal má, ze všech koutů tělocvičny bylo znát, že je tu jedničkou,“ zaplesal.

Šance projít si školní areál Středoevropanům přiblížila čínské měřítko. Sportovní zázemí čítající vedle atletického oválu hned dvanáct basketbalových košů na šesti oficiálních venkovních hřištích. „Děti i jejich  většinou mladí učitelé tu měli obrovskou energii, byla to pro nás obrovská inspirace,“ vyprávějí Evropané.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž