VIDEO: Létající taxi Uberu podpořila NASA, fungovat má do tří let

  • 17
Létající taxi je podle šéfa Uberu blíže, než si lidé myslí. Uber ho chce začít používat už v roce 2020. Jedním z prvních tří měst, kde bude tato futuristická doprava k dispozici, má být Los Angeles. Logistickou podporu projektu poskytne Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Na včerejším summitu v Lisabonu to oznámil současný produktový ředitel Uber Jeff Holden. Los Angeles tak doplní Dallas a Dubaj. 

Holden se také zmínil o tom, že společnost Uber podepsala dohodu o vesmírném zákoně s NASA, která má vytvořit zcela nový systém řízení letového provozu pro tato vozidla nebo případně pro jejich autonomní verze. Pro lepší představu Uber zveřejnil video, které demonstruje, jak bude vypadat používání leteckého taxi v praxi z pohledu pracující maminky, která spěchá domů za svými dětmi. 

Jak si ve videu můžete všimnout, vše vypadá velmi utopicky. Cestující si zamluví svou jízdenku přes aplikaci Uber a poté vstoupí na skyport na střeše nedaleké budovy. Pomocí svého smartphonu projde žena přes turniket, který ji krátce zváží a ujistí se, že není příliš těžká. Bezpečnost tato futuristická vize zatím neřeší.

Usmívající se personál, který nosí náhlavní soupravy, brýle a vesty značky Uber, ji zavede společně s několika dalšími cestujícími přes střechu do  přístroje, který vypadá jako hybrid letadla a helikoptéry. Během letu žena z okna vidí příšerné dopravní zácpy na cestách. Když létající taxi přistane, za pár minut je doma, kde na ni čeká její rodina. Závěrečný slogan zní: „Blíže, než si myslíte.“

Uber musí zdolat řadu překážek

Společnost Uber poprvé představila svůj plán, jak v letošním roce přenese nápad z papíru do reality. Projekt ale stále čelí významným překážkám. Druh letadla Uber předpokládá, že cestující nastoupí ze střechy. Letadla, která musí mít schopnost vzlétnout a přistát vertikálně, dosud pro běžný provoz neexistují, stejně jako odpovídající infrastruktura. 

Odborníci naznačují, že technické a regulační překážky pravděpodobně létajícím vozidlům nedovolí ani vzlétnout. I když Holden předpovídá, že letět s Uberem bude levnější než mít vlastní auto, kritici jsou přesvědčeni o opaku.

VIDEO: Létající taxi nemá řidiče a nepotřebuje kerosin

To znamená, že pro létající auta ještě nenastal ten správný čas. I přesto ale plány na létající vozidla vyvíjí 19 společností. Patří mezi ně starší výrobci letadel jako Boeing a Airbus, ale i ti malí typu Kitty Hawk, jehož vlastníkem je zakladatel společnosti Google Larry Page. 

Aby společnost Uber zlepšila své šance na úspěch plně funkční letecké taxislužby, uzavřela partnerství s několika výrobci letadel, firmami, které se zabývají nemovitostmi, i regulačními orgány.

Holden tvrdí, že i bez prokazatelného produktu je Uber Elevate - jak Uber projekt létajícího taxi nazývá - blíže, než si mnozí lidé myslí. „Udělali jsme velký pokrok, který je ale zvenčí bohužel špatně vidět, protože se vesměs jednalo o těžkou práci na projektování. Máme z toho ale opravdu dobrý pocit. Byl to velmi zajímavý proces, během kterého se naši partneři vyrábějící vozidla shodli na specifikaci výkonu a došlo k mnoha pokrokům.“

Velkým úspěchem je pro Uber i spojení s NASA. Schválení projektu uznávanou kosmickou agenturou vezme vítr z plachet skeptikům a zároveň zajistí účast Uberu v projektu NASA Uncrewed Traffic Management (UTM), který byl poprvé představen v roce 2015 za účelem regulace provozu dronů. Holden je přesvědčen, že Uber začne s testováním ještě dřív než v roce 2020.

VIDEO: Létající taxi nemá řidiče a nepotřebuje kerosin