Jihomoravská záchranka vyzkouší, co dokážou bavoráky na baterky

  • 64
Jihomoravská záchranná zdravotní služba si vyzkouší nový elektromobil značky BMW. A to na půl roku, nebo dokud nenajezdí 9 tisíc kilometrů. Symbolické předání klíčků prvního elektromobilu pro záchranku se odehrálo v úterý prostorech společnosti RENOCAR v Brně Slatině, která vozy BMW zprostředkovává.

Záchranka je s policií nebo hasiči další institucí, která zkouší poměrně unikátní vozy. V případě policie ale už po třech týdnech testování poznamenala nehoda, při které se zranil hradní protokolář Kruliš.

Celkem společnost BMW rozdělila mezi záchranné zdravotnické služby (ZZS) v České republice už šest elektromobilů. Pro Jihomoravský kraj se ale jedná o první vůz tohoto typu.

„Chceme si auto především osahat a zjistit, zda je vhodné pro provoz ZZS. Je třeba si uvědomit, že jsme se ocitli na počátku 21. století a elektromobily jsou na vzestupu. Brzy možná ani nebude možné provozovat auta s běžným spalovacím motorem,“ vysvětlil ředitel záchranky Milan Klusák.

„Proto si chceme auto vyzkoušet a poskytnout zpětnou vazbu společnosti BMW, aby případně mohla přizpůsobit vůz našim potřebám,“ doplnil. Pokud by auto mělo sloužit například pro účely takzvaného randez-vous, tedy systému setkávání se dvou různých výjezdových skupin u zásahu, nebyl nebyl by podle něj tento elektromobil postačující.

Automobil tak po dobu šesti měsíců budou využívat provozní inspektoři záchranné služby, ale i technici, kteří auto posoudí z hlediska vlastností i prostorového uspořádání a vypracují komplexní zprávu o jeho funkcích.

„Nikdo nepočítá s tím, že by se v autě převáželi nemocní, ale může být využito pro inspektory provozu, nebo například pro rychlý převoz orgánů v rámci transplantačního programu,“ popsal možnosti automobilu ředitel marketingu firmy RENOCAR Miloš Vránek.

Auto na jedno nabití ujede až 350 kilometrů

Elektromobil BMW i3 má oproti běžným elektromobilům výhodu dvouválce, který podporuje činnost baterie. Zatímco běžné auto poháněné pomocí elektřiny má dojezd zhruba 200 kilometrů, nový záchranářský vůz díky dvouválci ujede až 350 kilometrů, pak je třeba baterii znovu nabít.

To v případě plného dobití trvá až tři hodiny. Maximální rychlost vozu se pohybuje okolo 155 kilometrů v hodině. „Auto jsme záchranné zdravotní službě zapůjčili za symbolický poplatek jedna koruna, protože cítíme potřebu angažovat se i ve veřejně prospěšných aktivitách a zároveň chceme, aby byly vozy BMW k vidění v ulicích,“ vystihl záměr spolupráce obou stran Vránek.

„V hlavě řady lidí panují předsudky, že auta BMW jsou pouze pro vyvolené úspěšné podnikatele, my chceme tyto mýty bořit a dokázat, že auta jsou určena i pro každodenní provoz ve městě i mimo něj,“ dodal Vránek.


Elektromobil