VIDEO: Nová základna počítá se záchranářkami, zdravotnice řídí i sanitku

  • 30
Už rok mohou ženy v Praze sloužit jako zdravotnické záchranářky. Dosud to působilo určitě potíže v zázemí, teď ale mohou pracovat na novém stanovišti nedaleko ruzyňského letiště, které je na smíšené posádky uzpůsobené. S násilnými pacienty ženy problém nemají, u dětí mají větší úspěch než muži.

Zatímco v krajích slouží mezi záchranáři ženy běžně, v Praze to bylo v listopadu teprve rok, co jim bylo umožněno se o práci zdravotnické záchranářky ucházet.

Jednou z nových posil je třiadvacetiletá Jana Swierczynová, které se na této práci libí hlavně to, že není stereotypní. 

„Jen mě překvapila reakce některých pacientů, se kterými jezdím. Nejvíce jsou překvapeni muži, když vidí, že si sedám za volant sanitky,“ popsala jednu z reakcí záchranářka.

Dostat se mezi záchranáře není podle ní tolik náročné, ale fyzičku musela hodně trénovat.

„Dělali jsme fyzické testy, které byly opravdu náročné a ženy na nich musí zapracovat více než muži,“ uznala Jana Swierczynová.

Předešlé vedení pražské záchranky se obávalo, že by na tuto pozici ženy nestačily. Mimo jiné s ohledem na to, že přenášení pacientů je fyzicky náročné. Tyto obavy se ale zatím nepotvrdily.

Dnes totiž záchranářům bez rozdílu pohlaví pomáhá jejich vybavení - s transportem pacientů hydraulická nosítka, nebo speciální sedačka přezdívaná schodolez, která pomáhá záchranářům snést pacienta ze schodiště dolů.

Naopak v určitých případech je přítomnost ženské záchranářky pro pacienta prokazatelně lepší.

„Přístup záchranářek vykazuje jiné parametry, hlavně u zranění dětí či u psychického traumatu po dramatické události. Obzvlášť přínosné jsou záchranářky u případů, kdy je potřeba s pacientem pracovat intenzivně po psychologické stránce nebo při výjezdech k dětským pacientům,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Praha Petr Kolouch. 

Zapojením žen se také částečně řeší nedostatek záchranářů v Praze. Momentálně u pražské záchranky působí 214 zdravotnických záchranářů, z toho je patnáct žen. V budoucnu se řady záchranářek rozšíří. Z dosavadních čtyř výběrových řízeních byla za poslední rok čtvrtina žen.

Mnohem více záchranářek je v ostatních krajích Česka. Nejvíce se zapojují ve středních Čechách, kde je z 399 záchranářů 278 žen. Narozdíl od kolegyň v Praze ale ani jedna sanitku neřídí. 

Základny už jen smíšené

Ačkoli ženy se na práci v záchrance hlásí, může být problém s jejich zázemím. V současné době má pražská záchranka dvacet výjezdových základen, z toho jen na základnách v Braníku a na Proseku mohou ženy sloužit společně s muži. Každé stanoviště totiž musí disponovat oddělenými koupelnami, toaletou a odpočinkovou místností.

První stanicí, která byla za tímto účelem nově zařízena, je základna v Ruzyni v ulici Za Teplárnou, kterou pražští záchranáři otevřeli v pátek.

Podle šéfa pražské záchranky Koloucha zde bude umístěna jedna výjezdová skupina a posádku budou tvořit vždy čtyři muži a čtyři ženy.

„Naším cílem je, aby měla záchranná služba v Praze v roce 2021 minimálně dvacet pět výjezdových základen. Při budoucím rozšiřováním výjezdových základen o nová stanoviště a rekonstrukcích stávajících počítáme s takovými úpravami, aby smíšené posádky mohly v Praze sloužit na co nejvíce místech,“ dodal Kolouch.