Poprvé od války se v České Lípě rozezní kostelní zvon, je z roku 1521

  • 3
Věřící z České Lípy budou mít každou neděli dopoledne příjemnější cestu do kostela. Po 75 letech se totiž do věže baziliky minor Všech svatých vrátil zvon.

„Zvonit se na něj bude před každou mší svatou, čili každou neděli před desátou hodinou dopoledne,“ uvedla mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková. Nejde však o zvon původní, který byl kdysi ulit přímo pro baziliku. Ten už totiž k dohledání není.

„Poprvé přišla bazilika o zvony za první světové války. Ve dvacátých letech se do kostela zase vrátily, ale měly ještě kratší životnost než ty původní. V roce 1942 je opět zrekvírovaly pro válečné účely, tentokrát druhé světové války. Jely z Prahy po Labi až do centrálního skladu zkonfiskovaných zvonů v Hamburku. Zajímavé ovšem je, že zvuk těch meziválečných zvonů zachytil v roce 1937 tehdejší Radiojournal a to u příležitosti oslav 600. let první zmínky o České Lípě,“ poukazuje historik českolipského muzea Ladislav Smejkal.

I nový zvon v bazilice Všech svatých má pohnutou minulost. Nejde totiž o zvon nově ulitý, ale odzvonil si už 500 let.

„Jde o velmi cenný zvon z roku 1521, ulil ho tehdejší mistr zvonař Tomáš Litoměřický. Byl určen pro kostel svatého archanděla Michaela v Michalovicích u Mladé Boleslavi. V roce 2012 se pak přesunul do kostela svatého Kříže v Bělé pod Bezdězem. Tam se ale na něj nezvonilo. Ležel uložený v předsíni, protože neladil se zvony, které tam už byly,“ řekl diecézní kampanolog Radek Rejšek.

Na věži bude sám

To v České Lípě nehrozí. Zvon, který je laděn do Gé, bude totiž na věži sám, byť původně mívala bazilika zvony tři. Alespoň jméno má zvon dvojité.

„Jmenuje se Maria a svatý Václav, a to proto, že na jeho plášti se nacházejí reliéfy svatého Václava a Madony s dítětem,“ vysvětluje Michálková.

Zvon o spodním průměru jeden metr váží 702 kilogramů. Minulý víkend mu požehnal litoměřický biskup Jan Baxant. Kvůli silnému větru ale nemohl být zvon do věže zavěšen, počkat se muselo na příznivější počasí.