Tablo prvňáků, které zveřejnil Teplický deník, vyvolalo na Facebooku vlnu nenávisti. | foto: Facebook

Fotka prvňáků z Teplic vyvolala vlnu nenávisti, škole hrozí podřezáním krků

  • 1507
Vlnu nenávistných příspěvků na Facebooku vyvolalo tablo prvňáků z teplické Základní školy Plynárenská, které zveřejnil na svém webu Teplický deník. Ředitelka školy nyní zvažuje, že podá trestní oznámení. Šiřitelé hanlivých vzkazů tvrdí, že se snažili vyvolat diskusi o multikulturalismu.

Deník 1. listopadu zveřejnil tablo prvňáků v rámci projektu, ve kterém představuje nové žáky prvních tříd z regionu. Tablo teplických prvňáků, kteří z větší části sestávají z žáků romského a arabského původu, zaujalo skupinu Neklan, jež plní Facebook protiuprchlickými příspěvky.

„Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská, řešení se přímo nabízí,“ napsal jeden uživatel pod příspěvek. „Tam by sednul granát jak prdel na prkýnko,“ napsal jiný. „Multikulturní sr***a,“ přisadil si jiný u fotografií, které sdílely stovky lidí. 

„Zvažuji, že podám trestní oznámení, mám kontakt na právní kancelář, na kterou se obrátím a poradím se s ní,“ řekla iDNES.cz ředitelka ZŠ Plynárenská Marcela Prokůpková.

Kromě příspěvků na Facebooku jí prý minulý týden přišel také nenávistný e-mail. „Stálo v něm, ať si počkáme, až někomu v naší škole někdo podřeže krk,“ uvedla Prokůpková.

Dodala, že ve škole působí tři roky a za tu dobu se prý nikdy nic takového nestalo. V minulosti už posílala články třeba do Ústeckého deníku, žádný problém s tím spojený ale řešit nemusela. „Netušila jsem, že takováto obrovská nenávistná kampaň se strhne na základě fotografie malých dětí. Asi jsem nedomyslela, že je po volbách, že je tolik nenávisti a zášti kolem,“ dodala.

Podle Lukáše Houdka, koordinátora vládní kampaně proti nenávisti HateFree (případem z Teplic se také zabývala), není v podobných záležitostech jednoduché s trestním oznámením uspět. „Zkušenost je taková, že je často těžké prokázat nebo dohledat identitu člověka, který za skupinou stojí. Pokud vím, tak Facebook v tomto ohledu ale čím dál víc spolupracuje, takže přesto, že se něco smaže, to může dohledat a identitu odhalit,“ říká Houdek.

Je v pořádku vyvolat diskusi, tvrdí Neklan

Správce skupiny Neklan nechtěl na dotaz iDNES.cz uvést, kdo konkrétně za ní stojí s argumentem, že je to komunitní stránka, ne veřejný profil známé osobnosti či o osobní profil uživatele Facebooku.

„Fotografii teplické multikulturní třídy jako první zveřejnil web teplicky.denik.cz. Tato fotografie obsahovala i jména žáků. Tak jako mnozí uživatelé sociální sítě Facebook, jsme vytvořili screen fotografie a nabídli ji na stránce k všeobecné diskusi,“ reagoval správce.

Fotografii prý nijak neupravovali a ponechali ji bez komentáře. „Je naprosto v pořádku vyvolat diskusi, ať už se týká jakéhokoliv tématu. Druhý den po zveřejnění příspěvku Deník jména dětí z multikulturní třídy odstranil. Stejně tak stránka Neklan odstranila příspěvek s fotografií se jmény žáků. Komunitní stránka Neklan bude i nadále zveřejňovat příspěvky vyvolávající diskusi a to i takové, které se týkají nefunkčního multikulturalismu,“ dodal.

Cílem nenávistných příspěvků na Facebooku jsou podle Houdka většinou dospělí. „S podobným případem jsme se už ale setkali. Před časem jsme řešili školku v Brně, kde se terčem šikany staly děti i učitelky, protože tam byli zahraniční studenti z Iráku v rámci vzdělávacího projektu a fotky se dostaly na Facebook do podobné skupiny,“ řekl iDNES.cz Houdek.

Soud letos v srpnu potrestal veřejně prospěšnými pracemi mladíka, který loni na Facebooku nenávistně reagoval pod příspěvkem zpěváka Radka Bangy (více v článku Mladík na Bangově Facebooku hrozil Židům).

Za rasistický komentář na FB zpěváka Bangy má mladík odpracovat 100 hodin (srpen 2017):