Odklízení následků shořelého dřevěného kostela v třineckých Gutech

Odklízení následků shořelého dřevěného kostela v třineckých Gutech | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Odborníci: Zabezpečení památek je nedostatečné, požár může řadu z nich zničit

  • 6
České památky včetně těch nejhodnotnějších jsou proti vzniku a šíření požáru často špatně chráněné a u řady z nich existuje velké riziko, že je oheň zničí či poškodí, připouštějí odborníci. Nejhůř zabezpečené jsou zvonice. Památkáři chtějí po ničivém požáru kostela v Gutech situaci změnit, Česko by se prý mohlo inspirovat v Norsku.

Památkáři, projektanti a zástupci hasičů debatovali na téma protipožárního ochrany památek tento týden v Hradci Králové. Setkání Národní památkový ústav (NPÚ) svolal právě v reakci na ničivý požár kostela Božího těla v Gutech, jehož obnova se nyní připravuje.

OBRAZEM: Podívejte se, jak se vyhořelé památky podařilo zrekonstruovat

„Na základě zkušeností vnímáme vysoké riziko poškození až zničení kulturních památek, proti požáru jsou totiž v mnoha případech chráněny nedostatečně,“ konstatoval ředitel josefovského pracoviště NPÚ Jiří Balský. 

Debatující se shodli, že zcela nedostatečně zabezpečené jsou zejména zvonice. Podle Balského by se však mělo zabezpečení přednostně zlepšit u staveb s vysokými památkovými hodnotami a u památek, které jsou obtížně dostupné pro hasiče.

Připomněl, že v posledních letech oheň zničil i řadu dalších dřevěných historických staveb. V roce 2002 třeba kostel svaté Kateřiny ze 16. století v Ostravě-Hrabové, o pět let později zvonici z 18. století v Železném Brodu.

„Bez ohledu na důvod požáru se žádnou z těchto staveb nepodařilo uhasit včas tak, aby zůstaly nepoškozeny jejich historické konstrukce a výzdoba. Došlo tak k nenahraditelným ztrátám na našem kulturním dědictví. Uvítali bychom lepší možnosti finanční podpory zajištění těch nejhodnotnějších staveb,“ doplnil Balský

Chata Libušín bude zabezpečena pokrokově

Expert na požární ochranu památkových objektů Pavel Jirásek nastínil, že bychom se jako země mohli inspirovat například v Norsku, kde byla skupina sloupových kostelů, zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO, v reakci na sérii žhářských útoků vybavena stabilními hasicími systémy i sledovacími systémy v okolí staveb.

VIDEO: Jeden trám pro nový Libušín zabere tesařům den, pracují ručně

Progresivní opatření v budoucnu instalují i v obnovené chatě Libušín, která bude vybavena dvěma systémy stabilního hasicího systému, na bázi vody a plynu. 

„Jejich rozmístění a způsob instalace v budově bylo navrženo tak, aby nenarušoval vzhled ani památkové hodnoty jednotlivých částí Libušína,“ popsal architekt Jakub Masák.

Kostelík svatého Mikuláše v Hradci Králové.

Supermoderní hasicí zařízení získal i kostel svatého Mikuláše, který byl do Hradce Králové přenesen v roce 1934 z východního Slovenska a jehož obnova je nyní v polovině (psali jsme o tom zde).

Odborníci projekt obnovy kostela vyzdvihli právě pro maximálně citlivé začlenění protipožární technologie do interiéru památky. Zařízení nijak nenarušuje historické prvky konstrukce kostela ani výsledný vzhled. Jedná se o první příklad vybavení historické roubené stavby stabilním hasicím zařízením a řízeným klimatickým režimem v Královéhradeckém kraji.

2. srpna 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video