(ilustrační snímek) | foto: Karolína Salvetto, iDNES.cz

Cena jablek poletí nahoru jako u másla, odhaduje sadař

  • 173
Jablek je méně a ceny porostou. Mohou za to jarní mrazy, které zničily velkou část úrody napříč Evropou. Sadaři, kteří s nízkou teplotou bojovali moderními prostředky, však letošní úrodu hodnotí dobře. Moštových jablek, která se kvůli drobným estetickým vadám nedají běžně prodávat, je prý minimum.

„Mošt chybí, bezchybných komerčních jablek je naopak dostatek,“ říká v rozhovoru manažer prodeje společnosti VVISS Tomáš Kněžínek.

Sadaři letos hlásili velké ztráty ovoce kvůli jarním mrazům. Jak situaci vnímáte vy?
Z našeho pohledu to v porovnání s ostatními pěstiteli dopadlo relativně dobře. Vím, že na Moravě přišli o 60 procent produkce v porovnání s minulým rokem, v Německu o 50 procent, v Rakousku také o 50 procent a v Itálii o 20 procent. My jsme řádově na ztrátě 15 procent. Beru to jako úspěch.

Čím to je, že máte nižší ztráty?
Mrazy jsme zaznamenali, ale díky moderním prostředkům, které používáme, se nám povedlo dopadům předejít. Sadaři, kteří s mrazy bojují, z toho letos vyšli dobře. V létě bylo více slunečných dnů a měli jsme poměrně velkou zásobu vody, takže jsme pravidelně zavlažovali. Tyhle věci jsou samozřejmě krok k tomu, abychom vypěstovali více komerčních jablek než moštových. Příští rok ale může být situace úplně jiná.

Sadaři se obávají o svou úrodu, proti živlům chrání jablka i vrtulník

Máte tedy letos i méně jablečného moštu?
Výrazně. Letos našeho jablečného moštu vyrobíme o 80 procent méně. Loni stála moštová jablka korunu, dnes stojí sedm korun, takže se pochopitelně zvýší i cena. Loni jsme pět litrů nabízeli za šedesát korun, teď se blížíme k osmdesáti.

Jak se letošní neúroda promítne do cen jablek?
Letos ta situace na trhu pro konečného zákazníka bude komplikovaná. Každý rok stálo kilo jablek zhruba 13 až 25 korun. Dnes ho neseženete pod 20 korun. A mám obavu, že ten trend se bude prohlubovat. Jablka budou v novém roce stát až 50 korun.

Cena se tedy bude vyvíjet podobně jako u másla?
Určitě se bude řešit, proč jsou jablka tak drahá. A letos je to zkrátka kvůli menší produkci, která samozřejmě reguluje cenu. Bohužel, ta cena bude vysoká.

Vzrůstá kvůli tomu zájem o esteticky ne úplně dokonalé ovoce, které se dříve na pulty nedostalo?
Samozřejmě. Když porovnám to klasické komerční jablko s cenou „dokonale nedokonalého“ jablka, je tam šedesátiprocentní rozdíl. Za kilo nedokonalých jablek dáte přibližně 14,90 koruny, za ta normální 26 až 29 korun.

Na vašich webových stránkách píšete, že pěstujete moderní odrůdy jablek. Co to znamená?
Dříve se v České republice pěstovaly klasické odrůdy jako Šampion, Spartan nebo Idared. To jsou odrůdy, které byly vyšlechtěné v minulém století a vyznačují se malou výtěžností. Navíc jsou více náchylné na počasí a různé vady. A proto se přišlo s moderními odrůdami. To jsou například Gala, Fuji či Braeburn. Jsou přizpůsobené dané lokalitě a odolnější vůči klimatu a škůdcům.

Když jsme u toho slovíčka moderní, podléhají i jablka nějakým trendům ve společnosti?
Ano. V podstatě, když zavzpomínám 15 až 20 let zpátky, tak jablko Gala byla skoro neznámá odrůda. Dnes je to jedno z nejprodávanějších jablek. Trendy se pomaličku mění právě kvůli těm moderním odrůdám. Zákazníci si rádi připlatí za opravdu kvalitní jablka a upouštějí od odrůd, které jim doma nevydrží dlouho. Například, když si koupíte jablko Šampion, tak ho máte doma tři dny a už je na vyhození. Kdežto jablka Gala, Breaburn nebo Fuji vydrží bez problémů dva týdny.

Podívejte se do ovocného sadu, jak probíhá sklizeň jablek:

5. listopadu 2017