Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním hlasů. Snímek je ze ZŠ Sázavská v Praze. (21. října 2017) | foto: Petr Topič, MAFRA

Soud dostal 61 stížnosti na volby, o polovinu víc než před čtyřmi lety

  • 11
Zvláštní senát Nejvyššího správního soudu obdržel po volbách do Poslanecké sněmovny 61 podnětů. Je to více než před čtyřmi lety, kdy jich bylo 42. Soud chce o všech volebních stížnostech rozhodnout před první schůzí Sněmovny, kterou prezident svolal na 20. listopadu.

Oznámila to mluvčí Nejvyššího správního soudu (NSS) Sylva Dostálová. Lhůta pro zpochybnění výsledků hlasování vypršela v pátek v 16:00. Většinu podnětů podali voliči, nejméně dva jsou od stran - Demokratické strany zelených a SPR-RSČ Miroslava Sládka, vyplývá z databáze soudu.

Předseda Demokratické strany zelených (DSZ), Jiří Anderle z Domažlicka, poukazuje na různou praxi připočítávání preferenčních hlasů. Žádá o překontrolování hlasů ve čtyřech okrscích v Plzni, Sušici, Měčíně a Nýrsku.

Tvrdí, že komise tam automaticky udělovaly čtyři preferenční hlasy prvním čtyřem kandidátům, i když voliči na konkrétním lístku nikoho nezakroužkovali. Soud už vyzval Státní volební komisi, aby mu předložila zápisy ze čtyř zpochybněných okrsků (o stížnosti DSZ čtěte v tomto článku) .

Jedna z menších stran napadla volby u soudu, kvůli chybnému sčítání kroužků

Obsah stížnosti republikánů není na webu dostupný, soud podněty před rozhodnutím nezveřejňuje. Obsah lze v některých případech vyčíst z výzev k doplnění návrhů. Některé voličské podněty jsou totiž neurčité a neuvádějí jména konkrétních poslanců, jejichž zvolení zpochybňují.

Nejméně deset voličů z různých koutů Česka kritizuje skutečnost, že ve sněmovních volbách nemohou o hlasy usilovat nezávislí kandidáti. Muž z Prahy 10 tvrdí, že malé a velké strany neměly z hlediska financování a přístupu do médií rovné postavení.

Volička z Vraného nad Vltavou poukazuje na zobrazování zbraní a výzev k násilí ve volební kampani některých politických stran a hnutí. Vadí jí také vyvolávání nenávisti a strachu, jež spatřovala ve volební kampani SPD Tomia Okamury.

O všech volebních stížnostech musí soud rozhodnout do 20 dnů poté, kdy je obdržel. První jednání má volební senát naplánované na úterý. Posledním dnem pro případné rozhodování je čtvrtek 23. listopadu.

Předseda volebního senátu Tomáš Langášek uvedl, že senát učiní vše pro to, aby o volebních stížnostech rozhodl ještě před zahájením zasedání Poslanecké sněmovny o tři dny dříve.

Záběry z volební místnosti v Praze 5:

20. října 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video