Pískování nejen pobaví, ale zároveň pomáhá i hyperaktivním dětem

  • 1
Kdysi techniku pískování používali američtí indiáni i asijští mniši. Už tehdy ji používali pro náboženské obřady i pro léčení. Dnes pomáhá hyperaktivním dětem.

„Jezdíme po republice s tvořivou dílnou a přestože je už pískování v Česku více let, je pořad mezi lidmi málo známé. Mimo to, že je to zábavná činnost pro každou věkovou kategorii, je to také technika, která dokáže uklidnit i věčné neposedy, kteří dnes dostávají nálepky jako hyperaktivní nebo nepozorní,“ popisuje Iveta Studníková ze serveru Radostvpisku.cz.

V minulosti se pískování používalo jako léčebný proces. Pacient seděl uprostřed obrazce a léčitel zvolil vhodný druh malby pro konkrétní situaci. Mohly to být zvířata, blesky, rostliny, božstva a další symboly, které se oslavovaly v písních doprovázejících obřad.

Po skončení obřadu byla malba zničena a tím zničena i nemoc. Barevné „písky“ si šamani vyráběli drcením z pískovce, uhlí, suchých plodů či z pylu rostlin.

Dnes už není třeba drtit kamínky, písky lze jednoduše koupit a malovat s nimi pomocí šablon. „Podle zpětné vazby z mateřských školek nebo družin ve školách vím, že tato metoda prakticky vždy vede k tomu, že se dítě zklidní. A mohla jsem si to vyzkoušet i na vlastním dítěti, se kterým jsem pískovala už od 16 měsíců věku,“ říká Studníková.

Na rozdíl od omalovánek má pískování tu výhodu, že se pomocí barevných písků prakticky vždy podaří hezký obrázek. Nikde se nepřetáhne a o to větší mají děti radost a o to víc je pískování baví.

Podle zkušeností lektorky však nejde jen o trénink soustředění dětí s poruchou, ale i o zábavu pro všechny ostatní. Je to jen varianta, jak si hrát, navíc společně s rodiči. Podívejte se na video, jak si pomocí pískování vytvoříte například mandalu.