Gajdůšková v Rozstřelu: Zaorálek měl být kandidátem ČSSD na Hrad, ale nebude

  • 232
Kandidátem sociální demokracie na prezidenta měl být ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. V pořadu Rozstřel na iDNES.cz to řekla Alena Gajdůšková, která se po třech letech vrací do nejvyšší politiky. Dodala však, že s ohledem na špatný výsledek ČSSD ve volbách nakonec Zaorálek kandidovat na prezidenta nebude.

„Musíme zpytovat svědomí a skutečně pracovat,“ uvedla Alena Gajdůšková k zisku 7,27 procenta hlasů pro ČSSD ve volbách. „My jsme udělali spoustu věcí - navýšili jsme důchody, zvýšili platy učitelům - ale nakonec si to lidé s námi nespojili,“ nastínila hlavní příčinu volebního debaklu.

Chybou podle ní bylo i to, že si politici z ČSSD vzkazovali různé věci přes média. „Lidé nemají rádi, když se politická strana hašteří a vypadá rozhádaně,“ řekla kriticky dlouholetá senátorka, která se nyní stala poslankyní za Zlínský kraj.

Nová poslankyně se však zastala premiéra Bohuslava Sobotky, který se podle ní ve své roli choval jako „dobrý vůdce“, což se týká i „vyhození“ Andreje Babiše z vlády - čemuž, jak zdůraznila, předcházelo usnesení Sněmovny, že premiér má působení Babiše ve vládě ukončit. 

„Premiér Sobotka to hodně odpracoval. Ukázalo se, že obětoval i vlastní rodinu, vlastní osobní život. Nadřadil zájem státu zájmu osobnímu a já si ho za to velmi vážím,“ řekla Gajdůšková v Rozstřelu.

Svoboda, spravedlnost, solidarita

Gajdůšková několikrát zopakovala, že sociální demokracie by se měla držet hodnot, které odpovídají stranické vizi světa - evropskému sociálnímu modelu, v němž jsou lidem dostupné veřejné služby jako například zdravotnictví. Oněmi hodnotami jsou svoboda, spravedlnost a solidarita. A ty byl měl mít vžité i nový předseda ČSSD.

„Určitě to musí být člověk, který v sobě má zakódované hodnoty, o kterých mluvím. Realpolitika se sociální demokracii nevyplatila. Nevyplatila se za Jirky Paroubka, od jehož doby ten sestup hlasů pozorujeme. A Bohuslav Sobotka sice nedělal realpolitiku, ale zas nespojoval naši práci s hodnotami, o kterých mluvím, a to taky k úspěchu nevede,“ dodala (realpolitika je pragmatická, flexibilní a přizpůsobivá politika bez ohledu na teorii nebo etiku, pozn. red.).

Koho by si sama v čele ČSSD představovala, odmítla říct. „Mohl by to být také polibek smrti,“ zdůvodnila.

Zaorálek prezidentem

Konkrétnější však byla v otázce prezidentského kandidáta ČSSD - kterého strana nakonec mít nebude. Ale jednoho kandidáta ČSSD zvažovala.

„I v západních demokraciích je velmi časté, že se na tuto pozici posouvá ministr zahraničí. Myslím si, že Luboš Zaorálek, kdyby volby dopadly jinak, tak byl ten, kdo by se do té prezidentské volby mohl postavit a měl postavit. Bohužel ty volby s tím zamíchaly tak, že jsme v situaci, v jaké jsme,“ prohlásila v Rozstřelu Gajdůšková.

A za této situace podle ní ČSSD kandidáta mít nemůže. „Bylo by to nepokorné vůči voličům, protože Luboš Zaorálek byl lídrem do voleb. A kdyby lidi oslovoval, tak jak je potřeba pro přímou volbu, tak by samozřejmě ten výsledek musel být jiný. Nebyl. Je jaký je a my s pokorou skláníme v tuto chvíli hlavy a necháváme na voličích, aby si zvolili svého prezidenta,“ dodala poslankyně.

Ze senátorky poslankyní

V říjnu 2014 zažila Alena Gajdůšková zklamání. V senátních volbách neuspěla v souboji s kandidátem Františkem Čubou (SPO) a přišla o senátní křeslo. Porazil ji poměrem 54,01 % ku 45,98 % hlasů. 

O dva roky později přišel další neúspěch. Neprosadila se ve stranických primárkách ve Zlínském kraji - straníci ji dostatečně nepodpořili coby kandidátku na hejtmanku a do zastupitelstva nakonec ani nekandidovala.

Ze Senátu vypadla, přesto se má dobře. Gajdůškovou štědře platí ČSSD

Už tehdy však v rozhovoru pro iDNES.cz prohlásila, že míří výš. „Veřejnost a zřejmě i část sociálních demokratů mě vnímá jako političku na národní úrovni. Takže předpokládám, a jsme tak předběžně domluveni s krajským vedením ČSSD, že bych se na kandidátce do Poslanecké sněmovny objevila,“ uvedla.

A to se jí také poštěstilo. Objevila se jako dvojka na kandidátce do Sněmovny v letošním roce. A díky preferenčním hlasům (nasbírala jich 1 776) přeskočila lídra kandidátky Antonína Seďu a nakonec jako jediná v kraji získala poslanecké křeslo.

Celý záznam Rozstřelu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video