Horáček podal kandidaturu na prezidenta. Odevzdal 86 tisíc podpisů

  • 457
Textař a podnikatel Michal Horáček oficiálně podal kandidátní listinu pro svou prezidentskou kandidaturu. Na ministerstvu vnitra odevzdal petiční archy s 86 tisíci podpisy od občanů, překonal tak zákonem stanovenou 50tisícovou hranici.

Lidský řetěz posouvající krabice s podpisy, děkování, ale i velká zima, tak vypadalo podání žádosti textaře a podnikatele Michala Horáčka na kandidaturu na prezidenta. Celkově posbíral 115 tisíc podpisů, ale některé archy byly vyplněny jinak než ukládá zákon, proto nakonec podal žádost pouze s 86 tisíci.

„Shromáždili jsme jich asi 115 tisíc, ale byly tam zajímavé příběhy, které nás přinutily, abychom některé z nich nepředali,“ uvedl Horáček na improvizované tiskové konferenci na schodech před ministerstvem vnitra. Některé archy byly tedy vyplněné červenou propiskou nebo v políčku občanský průkaz bylo napsáno „občanka“.

Navrhovatelkou jeho kandidatury je mladá paralympionička Tereza Diepoldová.

„Podporuji Michala Horáčka, protože myslím, že je to dobrá volba a prostě ho volte,“ uvedla Diepoldová. Horáček ji společně se svou manželkou Michaelou Hořejší Horáčkovou označil za to nejlepší v jeho kampani.

Před rokem oznámil Horáček svou kandidaturu:

Vypíchl, že také předal čtyři tisíce podpisů, které posbíral pro mladého lékaře Marka Hilšera, který se chce také účastnit klání o Hrad. Podporuje totiž demokratickou volbu a chce, aby si lidé mohli vybrat (více v článku Horáček chce sbírat podpisy i pro soupeře).

31.října 2017 v 17:06, příspěvek archivován: 01.listopadu 2017 v 10:55

Dnes jsem předal Marku Hilšerovi petiční archy s bezmála 4 000 podpisy. Věřím, že mu pomohou splnit limit. Volba má být co nejpestřejší. https://t.co/GecaPXNijH

Rozhořčeně pak dodal, že zatímco on i Hilšer se podepsali na petiční arch dalšího adepta na prezidenta a bývalého šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše, „jim se této pocty nedostalo“.

Hilšer zatím své podpisy stále počítá, a proto nemůže říct, jestli jich je už více než 50 tisíc. Naopak pomyslnou hranici již zcela jistě překročil Drahoš. Jeho tým hlásí zisk více než 115 tisíc podpisů, a to jim prý ještě stále chodí petiční archy.

Obhájit své křeslo se rozhodl i stávající prezident Miloš Zeman. Jeho manželka, která je šéfkou jeho kampaně, v srpnu ohlásila, že už mají téměř 60 tisíc podpisů. A podle twitterového účtu „Zeman znovu 2018“ jim lidé posílají další podpisové archy.

Přihlášku na ministerstvo vnitra už minulý týden zanesl bývalý diplomat Pavel Fischer, kterému podepsalo nominaci 17 senátorů (více v článku Fischer potvrdil kandidaturu na Hrad. Nabízím své zkušenosti, řekl). Před pár dny také na vnitro dorazila přihláška producenta a předsedy strany Rozumní Petra Hanniga. V kandidatuře ho podpořilo dvacet poslanců napříč politickým spektrem (více o jeho kandidatuře čtěte v tomto článku).

Kdo má dostatek podpisů?

Kandidáti, kteří tvrdí, že nasbírali přes 50 tisíc podpisů občanů:

Kandidáti, kteří tvrdí, že nasbírali přes dvacet podpisů poslanců, nebo deset podpisů senátorů:

Do boje o Hrad s podporou poslanců vyrazil také bývalý šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek. Přihlášku do prezidentských voleb podal také prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová serveru iDNES.cz sdělila, že resort k 1. listopadu eviduje celkem osm přihlášek. „Ve čtyřech případech se jedná o kandidáty, jejichž kandidaturu navrhuje skupina poslanců, v jednom případě o kandidáta, který je navrhován skupinou senátorů,“ uvedla Pěknicová. Dva kandidáti zatím nedoložili ani podporou zákonodárců ani peticí. Osmou přihlášku dnes podal právě Horáček, jehož kandidatura je podpořena peticí občanů. Resort kvůli ochraně osobních údajů nemůže zveřejnit jména kandidátů, přiznali pouze, že mezi nimi není ani jedna žena.

Přihlášky je možné podat do 7. listopadu

Potřebné podpisy poslanců stále shání bývalý člen dolní komory Otto Chaloupka. Někdejší člen Věcí veřejných a podnikatel věří, že se mu do 7. listopadu podaří sehnat dvacet podpisů pod svoji nominaci.

O post prezidenta budou podle Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí usilovat i Jitka Albrechtová, Ivan Smetana a Daniel Masopust. Zatím není jasné, jestli se jim podařilo získat potřebnou podporu.

Svoji kandidaturu před časem oznámil předseda Republikánů Miroslav Sládek. Po zveřejnění výsledků voleb do Sněmovny ale od tohoto záměru ustoupil. Po zisku necelých deseti tisíc hlasů usoudil, že bude lepší upnout teď síly na volby do Evropského parlamentu a zkusit se dostat na Hrad zase někdy příště. Přesto na svém Facebooku vyzývá své podporovatele, aby pro něj dál sbírali podpisy.

Do voleb se mohou přihlásit zájemci, kteří se prokážou 50 tisíci ověřenými podpisy občanů, deseti senátorů nebo 20 poslanců. Z parlamentních stran na rozdíl od minulých voleb v roce 2013 pravděpodobně svého kandidáta nepostaví žádná. Starostové a nezávislí v úterý vyzvali další strany, aby v kandidatuře podpořili Drahoše. Část ANO a ČSSD podporuje Zemana.

Uchazeči o post prezidenta měli do 4. září povinnost zřídit vlastní transparentní účet. Stav těchto účtu můžete sledovat na speciálních grafech portálů iDNES.cz a Lidovky.cz v článku „Zájemci o Hrad žádají veřejnost o peníze, sledujte pohyb na jejich účtech“.


Výsledky pro vaši obec

Video