Gustav Nyquist slaví se spoluhráči z Detroitu gól.

Gustav Nyquist slaví se spoluhráči z Detroitu gól. | foto: AP

Frk se po osmi zápasech zapsal do statistik a přispěl k výhře Detroitu

• 12
Hokejisté Detroitu si na domácím ledě poradili výsledkem 5:3 s v tabulce suverénně poslední Arizonou. Jednou asistencí se na tom podílel i český útočník Martin Frk, jenž po vydařeném vstupu do sezony čekal na další bod dlouhých osm zápasů. V dalších úterních duelech Rangers porazili nováčka z Vegas a Winnipeg loupil v Minnesotě.

Černou sérii šesti porážek Detroit uťal v sobotu výhrou 3:2 po nájezdech nad Floridou a plný bodový zisk si připsal i v následující partii s Arizonou. Roli favorita proti průběžně nejslabšímu celku soutěže Red Wings naplnili výsledkem 5:3.

Coyotes, kteří se v pondělí po jedenácti porážkách konečně dočkali první výhry sezony (4:3 po prodloužení nad Philadelphií), se tak hned na druhý den vrátili zpátky do nepříjemné reality. Po dvanácti startech mají na kontě jen pouhé tři body a suverénně zaostávají za zbytkem ligy.

Detroit, v bráně s Jimmy Howardem a Petrem Mrázkem připraveným na střídačce, šel do vedení už ve 2. minutě zásluhou Gustava Nyquista a ve 3. minutě slavili domácí fanoušci podruhé. Na gólu Luke Glendeninga se asistencí podílel i Martin Frk (6:56, 0+1, +/-: 0), jenž po vydařeném vstupu do sezony (3+1 v prvních čtyřech zápasech) čekal na další zápis dlouhých osm duelů. Postupně se tak propadl sestavou až do čtvrté formace a zejména v posledních třech startech dostal jen minimální prostor.

Ve druhém dějství nejprve snížil hostující Jason Demers, útočníci Anthony Mantha a Dylan Larkin však vrátili Red Wings pohodlný náskok. Ten se ale snížil na nejtěsnější rozdíl po gólech ze třetí třetiny od Nicka Cousinse a produktivního Claytona Kellera, který ve své nováčkovské sezoně zatím vyprodukoval už 15 bodů z úvodních 13 startů. Na vyrovnání již ovšem Coyotes nedosáhli a definitivní jistotu Detroitu dodala trefa do prázdné klece od Darrena Helma.

Po osmi výhrách z úvodních devíti zápasů hokejisté Vegas na začátku týdne nastoupili na svůj první delší trip po kluzištích soupeřů. Celkově šestidílnou sérii zahájili v pondělí v New Yorku nezdarem 3:6 na ledě Islanders a neuspěli ani o den později. Ve slavné Madison Square Garden nováček soutěže nestačil na Rangers pro změnu 4:6.

I přes dané nezdary Vegas se 16 body zůstávají na druhé příčce Pacifické divize. Z očekáváním hrající Rangers se zlepšili na 10 bodů a stále uzavírají tabulku Metropolitní divize. O výsledku zápasu se rozhodlo až ve třetí třetině, v níž Blueshirts otočili vývoj na svou stranu sérií čtyř nastřílených branek.

Jediným aktivním českým zástupcem v utkání byl člen čtvrté útočné formace hostujících Golden Knights Tomáš Nosek (9:17, +/-: 0, 2 střely). Gólman Ondřej Pavelec po dvou navazujících startech (výhra 5:2 nad Arizonou a následně porážka 4:5 s Montrealem) opět přepustil místo týmové jedničce Henriku Lundqvistovi (30 zákroků proti 34 střelám Vegas).

Po nedělním senzačním triumfu 7:1 nad obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu se hokejisté Winnipegu radovali i po úterním startu na ledě Minnesoty. Kanonáda se tentokrát sice nekonala, podstatné jsou ovšem dva body pro Jets po výsledku 2:1.

Za vydařenými výkony kanadského celku stojí mimo jiné i gólman Connor Hellebuyck, jenž vytlačil z postu jedničky letní posilu Steva Masona. Proti Wild byl vyhlášen první hvězdou s 28 zákroky. O čisté konto jej připravil jen jediný domácí střelec, když v 46. minutě korigoval výsledek Luke Kunin. Za Winnipeg se prosadili Kyle Connor a Nikolaj Ehlers.

New York Rangers - Vegas Golden Knights 6:4 (1:2, 1:2, 4:0)

Branky: 02:45 Vesey (Desharnais, McDonagh), 21:29 Zuccarello (Rick Nash, K. Hayes), 45:31 Kreider (Zibanejad, Zuccarello), 49:26 Bučněvič (Zibanejad), 54:11 Zibanejad (Desharnais, Bučněvič), 58:46 Grabner (Fast) - 05:22 O. Lindberg (Tuch, Engelland), 19:21 R. Smith (Marchessault, C. Miller), 27:06 R. Smith (Marchessault, W. Karlsson), 38:59 Perron. Rozhodčí: Francis Charron, Tom Chmielewski – David Brisebois, Steve Barton. Diváci: 17 294.

New York Rangers H. Lundqvist (Pavelec) – McDonagh (C), Br. Smith, Skjei, Shattenkirk, M. Staal, Kampfer – Kreider, Zibanejad, Bučněvič – Rick Nash (A), K. Hayes, Zuccarello (A) – Vesey, Desharnais, J. T. Miller – Grabner, Nieves, Fast.

Vegas Golden Knights Lagacé (Ferguson) – Sbisa (A), Schmidt, C. Miller, Theodore, Engelland (A), Merrill – Perron (A), Eakin, Neal – Haula, O. Lindberg, Tuch – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – Carrier, Bellemare, Nosek.

Minnesota Wild - Winnipeg Jets 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky: 45:36 Kunin (Niederreiter, E. Staal) - 07:10 Connor (Scheifele, T. Myers), 40:43 Ehlers. Rozhodčí: Ian Walsh, Dean Morton. Čároví: Kory Nagy, Kiel Murchison. Diváci: 18814.

Minnesota Wild Stalock (Dubnyk) – Suter (A), Spurgeon, Reilly, Brodin, Olofsson, Dumba – Niederreiter, E. Staal (A), Kunin – Zucker, M. Koivu (C), Mikael Granlund – M. Foligno, Eriksson Ek, Stewart – Winnik, Cullen, Ennis. Hlavní trenér: Bruce Boudreau.

Winnipeg Jets Hellebuyck (S. Mason) – Morrissey, Trouba, Enström, Byfuglien (A), D. Kulikov, T. Myers – Connor, Scheifele (A), Wheeler (C) – Ehlers, Little, Laine – B. Tanev, Copp, Matthias – Lemieux, Hendricks, Armia. Hlavní trenér: Paul Maurice.

Detroit Red Wings - Arizona Coyotes 5:3 (2:0, 2:1, 1:2)

Branky: 01:29 Nyquist, 02:37 Glendening (Frk, Kronwall), 33:03 Mantha (Athanasiou, D. Larkin), 39:03 D. Larkin (Helm), 58:38 Helm (Abdelkader, Zetterberg) - 31:36 Demers (Keller, Fischer), 42:00 Cousins (Kempe, Clendening), 56:43 Perlini (Keller). Rozhodčí: McCauley, Pochmara – Cameron, Smith. Diváci: 19 515.

Detroit Red Wings Howard (Mrázek) – Daley, Ericsson, Green, Kronwall (A), Jensen, Ouellet – Tatar, Zetterberg (C), Nyquist – Mantha, D. Larkin, Athanasiou – Abdelkader (A), Nielsen, Helm – Frk, Glendening, S. Wilson.

Arizona Coyotes Wedgewood (Hill) – Demers, Ekman-Larsson, Clendening, Goligoski, L. Schenn, Connauton – Keller, Stepan, Domi – Rieder, Dvorak, Kempe – Rinaldo, Cousins, Perlini – Fischer, Richardson, Martinook.