VIDEO: Svatý Borgiáš opět shlíží na Karlův most, mezi ostatními svítí

  • 1
Po pěti letech se na Karlův most vrátilo sousoší svatého Františka Borgiáše. Postavu světce v nadživotní velikosti přivezli na korbě nákladního auta obloženou matracemi, zpět na místo ji usadil jeřábník. Sousoší je kopií původního, které se po zrestaurování stane součástí expozice.

Původní sousoší muselo v roce 2012 z mostu pryč kvůli staticky narušenému pískovcovému podstavci. Zodpovědný úkol, vytvořit totožnou sekanou kopii sousoší, na sebe vzal sochař a restaurátor Jiří Kačer.

Podstavec a dvě boční figury andělů pracovníci Galerie hlavního města Prahy (GHMP) sestavili a osadili na Karlově mostě už v průběhu října, postavu svatého Františka Borgiáše přivezli až na závěr.

Ležící postavu obsluha nejprve na korbě nákladního auta postavila a následně ji jeřábník vyzdvihl zpět na své původní místo. Vše se odehrálo těsně po rozednění, kdy na mostě ještě není tak rušno.

„Následující dva týdny budou probíhat dokončující práce, lokální retuše a závěrečná konzervace. Originál bude prozatím uložen v depozitáři Galerie hlavního města Prahy, než bude později restaurován pro expoziční účely,“ uvedla mluvčí Galerie hlavního města Prahy (GHMP) Michaela Vrchotová.

Při pohledu z dálky světlá barva nového sousoší poměrně ostře kontrastuje s ostatními sochami, které během uplynulých několika desítek let již ztmavly.

Sousoší sv. Františka Borgiáše původně vytvořil na sedmý polopilíř od Staroměstské mostecké věže Ferdinand Maxmilián Brokoff v roce 1710. Objednavatelem byl císařský purkrabí František z Colletu, rentmistr z vídeňského Neustadtu.

František Borgia zvaný Borgiáš

Španělský rodák Francesco Borgia (česky František Borgia nebo také Borgiáš) se po smrti své ženy a zajištění osmi dětí ve svých 40 letech vzdal majetku a vstoupil do jezuitského řádu, pro který je jedním z nejvíce uctívaných řádových světců.

Ve středu sousoší na Karlově mostě je zobrazen jako stojící muž středního věku v řádovém rouchu s gestem pokory, vpravo vedle světce stojí anděl a drží obraz s reliéfem monstrance, vlevo je sedící anděl s reliéfem Panny Marie s Ježíškem. Na bohatě sochařsky propracovaném podstavci se nachází světcovy atributy, odznaky jeho církevních i světských hodností a lebka, která připomíná pomíjivost pozemské krásy.

Zdroj: GHMP