(ilustrační snímek) | foto: Michal Šula, MAFRA

Babiš dostal pověření jednat o vládě, Kalousek chce blokovat Sněmovnu

  • 952
Šéf ANO Andrej Babiš zamířil v úterý do Lán za prezidentem Milošem Zemanem pro pověření sestavit vládu. Zeman souhlasí s Babišovým momentálním plánem složit menšinový kabinet ANO doplněný o nestraníky. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ohlásil úmysl blokovat volbu vedení Sněmovny, ale u ostatních stran nepochodil.

Babiš se ještě před cestou do Lán sešel ve Sněmovně s ODS a lidovci. Obě strany znovu odmítly toleranci menšinové vlády. To nechtějí ani dalš strany s výjimkou komunistů, jejichž šéf toleranci Babišova kabinetu připustil.

„Náš názor se nezměnil,“ řekl v úterý předseda ODS Petr Fiala. Výroky Babiše, že by do své vlády vzal i Václava Klause mladšího či Janu Černochovou z ODS, označil za naprosto nesmyslné.

Fiala: Naši jednotu Babiš nenabourá

„Jestli myslí, že tím vnese nejednotu do ODS, tak se mýlí,“ řekl Fiala po jednání s Babišem. Šéf ODS také stále trvá na tom, že by měl získat funkci šéfa Sněmovny, přestože Česká pirátská strana i SPD už řekly, že na tuto funkci podpoří kandidáta ANO Radka Vondráčka.

Kalousek chce přesvědčit ostatní, aby nezvolili předsedu Sněmovny

„Vyjasňovali jsme si, jak mají vypadat výbory a o našich prioritách při obsazení výborů,“ uvedl po schůzce s Babišem šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Prezident Zeman má pro menšinovou vládu pochopení. „Politika je samozřejmě kompromis, ale mnohdy kompromis, kde se rozdílné programy vyruší, až se nakonec neudělá nic. To u jednobarevné vlády nehrozí,“ řekl Zeman už v pondělí v rozhovoru pro Český rozhlas. Podotkl, že to není jediná varianta a při vyjednávání je běžný i nátlak na možné partnery, kteří se zdráhají do vlády jít.

Možnost tolerance menšinové vlády ANO připustil šéf komunistů Vojtěch Filip, který zároveň v České televizi dementoval, že už nemá zájem stranu vést.

Kalousek zkusí zablokovat volbu šéfa Sněmovny i vládu

To, že by mohla případně Babišova menšinová vláda vládnout i bez důvěry, je podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska na „hranici zvůle“. Je podle něj jen jediná možnost, jak tomu mohou strany zabránit, a to zabránit zvolení šéfa Sněmovny, ať už Radka Vondráčka, nebo Petra Fialy, což by zablokovalo i demisi kabinetu Bohuslava Sobotky a jmenování nového premiéra.

„Tyhle nápady pana Kalouska podporovat nebudeme. Nemyslím si, že by tady pan Kalousek se svými pěti procenty měl určovat, kdo bude sestavovat vládu,“ odmítl nápad šéfa TOP 09 předseda SPD Tomia Okamura. Ani on přitom nechce podporovat menšinový kabinet Andreje Babiše. A Kalouskovu plánu se na Facebooku vysmál i šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Babiš by měl podle Kalouska buď vrátit pověření k sestavení vlády, pokud pro ni nebude mít většinovou podporu, nebo jasně přiznat, o jakou většinu se bude ve Sněmovně opírat.  Šéf lidovců Bělobrádek vzápětí pokus zablokovat zvolení vedení Sněmovny označil jen „za pokusný balónek“ od Kalouska. Nedovede si ani představit, jak by se to mohlo povést.

Spolu s Babišem zamířil na oběd s prezidentem Zemanem do Lán i dosavadní místopředseda Sněmovny Radek Vondráček, jehož chce ANO prosadit na post šéfa dolní komory parlamentu. 

Pověření jednáním o sestavení vlády není zakotveno v české ústavě, ale čeští prezidenti tento krok volí dříve než jmenují premiéra. Udělal to i Zeman před čtyřmi lety, než jmenoval Bohuslava Sobotku z ČSSD premiérem a později i celou vládu

Piráti se bojí, že ANO zkusí ovládnou mediální rady

Zatímco Babiš obědval v Lánech, Piráti se sešli s ANO ve Sněmovně. Lídr Pirátů Ivan Bartoš zopakoval, že Piráti nepodpoří menšinovou vládu. Při příchodu na jednání s ANO také řekl, že má obavy, aby se ANO nepokusilo ovládnout mediální rady.

„Nehodláme vstoupit do žádné koalice, nebudeme podporovat vládu menšinovou, kde třeba budou i odborníci nominovaní panem Babišem nebo doporučení panem prezidentem,“ řekl Bartoš.

Piráti určili pět výborů, které jsou pro ně prioritní, přičemž alespoň ve třech z nich by chtěli získat předsedu. Zájem mají o bezpečnostní výbor, školský výbor, výbor pro veřejnou správu, výbor pro životní prostředí a evropský výbor. Schůzky s KSČM a hnutím SPD teprve ANO v úterý čekají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video