Záchranáři museli v Sušici opustit základnu, vítr jí poničil střechu

  • 0
Po nedělním vichru se museli stěhovat zdravotníci ze základny záchranné služby v Sušici. Kolem nedělní deváté hodiny vítr poničil její plechovou střechu. Na místo vyjelo pět hasičských jednotek. „Základna nakonec musela být evakuována do sušické hasičské zbrojnice,“ uvedl Martin Brejcha, mluvčí záchranné služby.

Hasičská zbrojnice se nachází na druhém konci Sušice. Hasiči uvolnili záchranářům dvě garáže pro sanitky. „Dostupnost péče byla a je bez omezení,“ dodal Brejcha.

Vítr začal na západě Čech nabírat na síle v neděli v půl třetí ráno. K prvnímu případu spadlého stromu přes silnici vyjížděli hasiče k obci Mchov na Tachovsku.

Od sedmé hodiny ranní vítr přidal na síle a během hodiny hasiči vyjeli k 35 událostem. „Pak už začal počet zásahů každou hodinu vzrůstat. Největší nápor nastal od 9 do 11 hodin,“ uvedla hasičská mluvčí Pavla Jakoubková s tím, že operační středisko v tuto dobu vyhlašovalo poplach jednotkám více než jednou za minutu.

Vichřice na západě Čech

Situace se uklidnila až v pozdních večerních hodinách. Na západě Čech hasiči řešili téměř pět set událostí. Téměř třetinu z nich na Klatovsku. Nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům.

Například do vyvráceného stromu narazil vlak u Drahotína na Domažlicku, přímo na střechu projíždějícího auta spadl strom u Červeného Hrádku na okraji Plzně. „Stromy padaly na vozidla v Klatovech,  Kašperských Horách, Zbirohu, na Tachovsku to bylo v Lažanech a Hošťce,“ vyjmenovala Jakoubková.

Hasiči zabezpečovali také střechy na domech v Kralovicích, Malé Vísce, Nepomuku, Nevřeni, Rokycanech, Strašicích, na zbrojnici dobrovolných hasičů Nahý Újezdec a i na kostele v Nýřanech. Vichr řádil na střeše pily v Bohách, u fotbalového hřiště v Kozolupech nebo na vodárně v Dobřanech.

Ještě v pondělí energetici opravovali poničené elektrické vedení na Šumavě na Špičáckém sedle. Dřevorubci odstraňují popadané stromy. Kolik jich nakonec bude, zatím nikdo nedokáže říct.

„Půjde o desítky tisíc kubíků dřeva. Na všechna místa jsme se zatím nedostali, ale řada stromů může být nalomená. Žádáme proto návštěvníky Šumavy, aby do lesů raději vůbec nechodili,“ upozornil Jan Dvořák z Národního parku Šumava.

Během pondělí vyjížděli hasiči kvůli následkům vichřice průměrně čtyřikrát do hodiny. „Jednalo se především o odstraňování popadaných stromů a polámaných větví ze silnic, chodníků a železnic a zabezpečování uvolněných střešních krytin,“ dodala Jakoubková.