Stromy ještě padat nepřestaly, do šumavských lesů nechoďte, varují správci

  • 0
Turisté by se měli v následujících dnech vyhýbat lesním porostům na celé Šumavě. Nedělní vichřice tam vyvrátila tisíce stromů, podle předběžných odhadů by škody mohly jít až do desítek tisíců kubíků dřeva. Na mnoho míst se zatím nedá dostat a hrozí, že stromy budou padat dál.

Lesníci Správy NP Šumava nyní sčítají první škody a snaží se zpřístupnit některé oblasti, které jsou kvůli polomům nedostupné. Navíc v pondělí v horách sněžilo.

„Například k jezeru Laka se stále nedá vůbec dostat, Poledník je přístupný jen po jediné cestě. Zatím vůbec nevíme, jaké škody vítr způsobil v okolí Borových Lad a Českých Žlebů, tam se dostaneme asi odpoledne,“ informoval mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Na rozdíl od srpnové vichřice, která zasáhla hlavně jižní část Šumavy a největší škody způsobila na Stožecku a v okolí Schwarzenberského kanálu, nedělní vichřice lámala stromy po celé Šumavě.

„Spíše než o nějaké pásy se jedná většinou o jednotlivé stromy nebo menší skupiny stromů. V západní části Šumavy odhadujeme deset tisíc padlých stromů, s okolím Modravy to může být až patnáct tisíc, na Stožecku pak předpokládáme až dvojnásobek. Jedná se ale jen o velmi hrubé a předběžné odhady, může to být i mnohem víc. V současné době ale nic bližšího ještě nevíme,“ podotkl Dvořák.

Podle meteorologů má silný vítr foukat i v úterý. Mnoho stromů navíc může být v lesích poškozených a mohou padat dál.

„I když to už není tak intenzivní, fouká i teď. Platí proto, že turisté by se měli Šumavě v těchto dnech vyhýbat a do lesů by s ohledem na vlastní bezpečí neměli chodit,“ upozorňuje náměstek ředitele Správy NP Šumava Jan Kozel.

Lesníci zatím nemají představu, kolik stromů popadalo a zda v místech, kde mohou zasahovat, či v územích bezzásahových, kde dřevo zůstane ležet.

„Máme ale štěstí, že je před námi ještě podzim, zima i celé jaro a měli bychom tak stihnout dřevo bez problémů zpracovat do doby, než příští rok vyletí kůrovec,“ říká Kozel.