Zakladatel vytunelovaného H-Systemu Petr Smetka si odseděl 12 let.

Zakladatel vytunelovaného H-Systemu Petr Smetka si odseděl 12 let. | foto: Viktor ChladMAFRA

Ústavní soud: Poškození v kauze H-system mají nárok na vyšší odškodné

  • 49
Čtveřici poškozených v kauze vytunelovaného H-systemu dal v pondělí Ústavní soud šanci na vyšší odškodné za průtahy soudního řízení. Za více než 13 let trvající proces jim soudy původně přiznaly náhradu jen zhruba 15 tisíc korun, což je podle Evropského soudu pro lidská práva adekvátní náhrada za jeden rok průtahů.

Firma H-system uzavřela v 90. letech se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala a stihla dokončit jen 34 domů. Odsouzen byl pouze zakladatel Petr Smetka, u ostatních bylo trestní řízení z důvodu jeho nepřiměřené délky zastaveno následkem Klausovy amnestie.

Zakladatel H-Systemu Smetka opustil vězení. Čekají ho splátky pohledávek

Soudní řízení dohromady trvalo třináct let a osm měsíců. Za takto dlouhý proces však ministerstvo spravedlnosti přiznalo každému z čtveřice poškozených jen něco málo přes dva tisíce korun. Městský soud v Praze, k němuž se odvolali, pak každému „přiklepl“ přibližně 15 tisíc korun.

S takto nízkým odškodným se však žena a tři muži, kteří kvůli H-systemu přišli o celoživotní úspory, nehodlali smířit a podali dovolání Nejvyššímu soudu, který jej však odmítl z důvodu formálních vad. „Dovolání přitom bylo perfektní,“ zkritizovala postup soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Podle Ústavního soudu (ÚS) tím Nejvyšší soud porušil práva čtveřice poškozených na spravedlivý proces a nařídil mu, aby se případem znovu zabýval. Nad rámec naznačil i svoji představu o tom, jak vysoké odškodnění by obětem zhruba mělo náležet.

„Dosavadní přiznané sumy ve světle judikatury Evropského soudu pro lidská práva s největší pravděpodobností neobstojí. Řízení bylo příliš zdlouhavé, vyšší soudy vracely věc soudům nižším a stát musí nést za disfunkčnost soudního systému odpovědnost,“ doplnila soudkyně.

Podle judikatury Evropského soudu totiž poškozeným náleží 15 až 20 tisíc korun za každý rok průtahů a o stejných částkách hovoří právě i stanovisko Nejvyššího soudu o náhradách za průtahy v soudním řízení. „Částce, která by v tomto případě byla asi 250 tisíc korun pro každého, se přiznaná náhrada vůbec neblíží,“ dodala Šimáčková.

Nynější nález Ústavního soudu se týká pouze přílišné délky řízení, nikoli náhrady škody za zmařené úspory. V kauze stavební firmy H-System přišlo minimálně 1 095 lidí o více než 980 milionů korun. Z prodeje majetku se do loňského roku podařilo věřitelům zaplatit zatím kolem čtvrt miliardy korun (více o odškodnění klientů H-System jsme psali v tomto článku).

Klienti H-Systemu se z dostavěných domů stěhovat nemusí, rozhodl soud (leden 2015):

8. ledna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video