Místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Na předsedu zvažme nestraníka, vyzval Chovanec. Vedení ČSSD v dubnu skončí

  • 253
Současné vedení ČSSD na dubnovém mimořádném sjezdu strany skončí, oznámil v sobotu na krajské konferenci na Vysočině statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec.

Navrhuje, aby nového předsedu volili přímo všichni členové strany. Podle něj by strana také měla zvážit, jestli by nebylo vhodného oslovit pro kandidaturu na předsedu také nestraníky. O termínu sjezdu rozhodne ústřední výkonný výbor v listopadu, bude v únoru nebo v dubnu.

„Výkonný výbor navrhnu svolat na listopad, aby byla šance se rozhodnout, jestli bude sjezd v únoru nebo v dubnu. Pokud by byl v únoru, tak by se přímá volba předsedy dala stihnout velmi těžko,“ řekl odpoledne v Praze novinářům Chovanec. Mimořádným sjezdem automaticky končí současné vedení.

Chovanec spolustraníkům z Vysočiny řekl, že strana v současné krizi potřebuje ve svém čele člověka, který bude mít silnou podporu členů i mandát. Proto chce navrhnout, aby byl volen přímo. Předsedu ČSSD volí podle stanov strany na dobu dvou let sjezd, pokud ústřední výkonný výbor (ÚVV) nerozhodl o přímé volbě předsedy.

S názory Chovance souzní i Hašek

„Řekl jsem, že se nebráním hledat i mezi nestraníky, ale nejen mezi nimi,“ podotkl statutární místopředseda později před novináři. Kandidát by ale do ČSSD vstoupit musel. „Vstoupit do sociální demokracie je velmi rychlý proces. Stačí jedna schůze místní organizace,“ dodal. Sám o kandidatuře do stranických orgánů zatím neuvažuje.

Krajská konference ČSSD na Vysočině

Post krajského předsedy ČSSD na Vysočině obhájil v sobotu na krajské výroční konferenci ve Větrném Jeníkově dosavadní krajský šéf strany - Petr Krčál. Zvolen byl většinou hlasů. Do volby šel s podporou všech pěti okresů.

Vysočinští sociální demokraté na setkání diskutovali o výsledcích voleb. Přestože ČSSD na Vysočině získala nejlepší výsledky ze všech krajů v zemi, shodla se drtivá většina přítomných, že je třeba stranu radikálně změnit. Odhlasovali proto usnesení, v němž požadují okamžitý odchod strany do opozice a svolání mimořádného sjezdu v nejbližším možném termínu. V dalším usnesení vyzvali stávající vedení strany k rezignaci.

„Strana se nachází v hluboké krizi, ale tady na Vysočině má pevné a zdravé jádro. Je jednotná, nerozhádaná a drží při sobě. Projevilo se to i u voleb, kdy jsme spolu s Jižními Čechami měli nejlepší volební výsledek. Je to i zásluha dobré práce krajského zastupitelstva pod vedením Jiřího Běhounka jako hejtmana. Sociální demokracie ale potřebuje zrychlit a zjednodušit některé systémy a stanovy,“ poznamenal Krčál.

Dubnový termín sjezdu považuje za nejvhodnější i kvůli tomu, že umožní, aby se přímé volby předsedy zúčastnil co největší počet lidí, kteří by zároveň měli dost času na to objet regiony a představit tam svůj program a koncepci.

S názory Chovance souhlasí i bývalý Jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ten chce, aby nového předsedu volili nejen delegáti sjezdu, ale celá členská základna. A mohl by to být i nestraník, musel by však vstoupit do strany, protože předsedou může být pouze její člen.

„Přímou volbu podporuji, protože je to jediná možnost, jak vrátit po letech do personálního rozhodování o vedení strany celou členskou základnu. Snad ji nějaké zajímavé osobnosti z řad nestraníků posílí a pomohou ji zachránit,“ uvedl Hašek. Varoval ale před emotivními rozhodnutími.

Chovanec připustil chyby současného vedení

Sociální demokracie ve sněmovních volbách obhajovala 20,45 procenta hlasů, získala jen 7,27 procenta. Drtivý propad na jednociferný výsledek nezastavilo ani červnové rozdělení funkcí ve straně mezi Chovance, který v čele ČSSD nahradil premiéra Bohuslava Sobotku, a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, jenž se stal volebním lídrem.

Chovanec před delegáty krajské konference připustil chyby současného vedení v komunikaci a zdůraznil, že by nové vedení mělo více a lépe komunikovat s členskou základnou na všech úrovních. Budoucnost ČSSD vidí v tom, že se otevře novým členům, odborářům, studentům nebo levicovým intelektuálům.

Strana podle něj také musí dělat jasná a čitelná rozhodnutí. Chovanec v projevu za nešťastné rozhodnutí označil květnové události kolem demise vlády, která později byla stažena. Z vlády byl odvolán tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO). Situace tehdy vyvolala vládní krizi. Chovanec tehdy prosazoval předčasné volby.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video