Eungyoung Lee je prezidentem společnosti Nexen Tire Europe. | foto: Jan Branč

U vás je obvyklé, že lidé jednají i proti zbytku týmu, říká šéf Nexenu

  • 9
U Žatce se příští rok začnou vyrábět pneumatiky. Jihokorejský Nexen tu hodlá postupně zaměstnat až 1 500 lidí. „Pro nás je důležité oslovit uchazeče, kteří se rádi naučí něco nového,“ zdůrazňuje prezident společnosti Nexen Tire Europe Eungyoung Lee.

V průmyslové zóně Triangle u Žatce se už tyčí velké ocelové konstrukce závodu na výrobu pneumatik jihokorejské společnosti Nexen Tire. Areál zabere plochu zhruba 15 fotbalových hřišť.

Půjde o nejmodernější výrobní komplex v rámci celosvětového pneumatikářského průmyslu. „Koncepce továrny se nese v duchu ‚Průmyslu 4.0‘, tedy digitalizace a automatizace výroby,“ vysvětluje Eungyoung Lee.

Výstavba závodu v průmyslové zóně Triangle fakticky začala na jaře 2017. V jaké fázi se nyní nachází?
Okamžitě po úspěšném ukončení stavebního řízení v dubnu 2017 jsme začali s přípravnými stavebními pracemi. První na řadu přišly zemní práce včetně komplexní přípravy plochy budoucího staveniště a vybudování hrubých základů. Následně jsme pokračovali vztyčováním ocelových konstrukcí a v těchto týdnech stavba již dospěla do momentu, kdy se na některých objektech dělá opláštění. Jsme rádi, že díky spolehlivému hlavnímu dodavateli stavby Samsung Engineering se daří nejen udržet stavební tempo, ale, a to je pro nás nejdůležitější, i vysokou kvalitu odvedené práce. Nasazení je o to vyšší, protože si uvědomujeme závazky vůči našemu korejskému vedení, obchodním partnerům a hlavně vůči české vládě.

Kdy spustíte výrobu?
Start výroby je plánovaný na podzim 2018.

Do konce roku 2018 chcete přijmout 500 zaměstnanců. Řada firem v regionu ale podotýká, že na trhu práce je pracovníků dlouhodobě nedostatek. Neobáváte se, že do výroby neseženete dostatečný počet zaměstnanců?
Pokud bychom k projektu přistupovali s těmito obavami, pak bychom ho nemohli nikdy realizovat. K aktuální situaci přistupujeme s respektem a propracovaná náborová strategie je jedním ze stěžejních předpokladů úspěšného rozjezdu výroby. Jsme si vědomi toho, že jde o nelehký cíl, ale věříme, že budeme schopni nabídnout potenciálním zaměstnancům natolik zajímavou náplň práce a výhodné pracovní podmínky, že se nám požadovaný počet kolegů podaří nabrat. Nabídneme i možnost individuálního rozvoje s ohodnocením. V současné době zaměstnáváme přes 70 lidí a nabíráme další.

Nexen Tire

  • firma patří mezi nejvýznamnější světové výrobce pneumatik
  • byla založena v roce 1942, sídlí v Jangsanu a Soulu
  • závod v průmyslové zóně Triangle je první výrobní linkou mimo asijský kontinent a jeho úkolem bude zásobovat celý evropský trh
  • do výstavby komplexu, který se rozprostírá na ploše 35 hektarů, společnost investuje během sedmi let od roku 2016 až 24 miliard korun
  • roční produkce bude až 12 milionů pneumatik pro nákladní a osobní auta

O jaké profese máte zájem?
Dosud jsme se například soustředili na hledání kvalitních kandidátů na podpůrné a manažerské posty. Letos se zaměřujeme primárně na technické specialisty a v příštím roce se naše pozornost upře na uchazeče o konkrétní specializované pozice v odděleních kvality, výroby a výrobních technologiích.

Počítáte se spoluprací se středními školami v regionu a s případnou výchovou budoucích zaměstnanců už od studentů?
Samozřejmě. Chceme se angažovat v celém regionu, abychom více upevnili vztah mezi společností a Žateckem. Rádi bychom se stali partnerem studentů při volbě jejich budoucího uplatnění, podporovali je při volbě technicky zaměřeného studia a umožnili jim pracovat s nejnovějšími technologiemi v oboru. Už nyní spolupracujeme s různými regionálními subjekty – mohu zmínit například tradiční akci Dočesná, kde jsme byli již potřetí v řadě generálním partnerem.

Nyní absolvuje druhá skupina 24 zaměstnanců školení v mateřské firmě v Jižní Koreji, v létě jste tam poslali první skupinu 23 lidí. S čím konkrétně se seznamují?
Všichni mají hlavní úkol a tím je z pozice své profese co nejpodrobněji poznat provoz. Znamená to posbírat všechny informace a vyzkoušet si co nejvíce pracovních úkolů. Za běžného provozu se průběžně učí, jak zvládat periodickou údržbu a nečekané poruchy, poznávají režim odstávek, zabývají se prevencí a osvojují si správné pracovní návyky a postupy. Aktuálně jsou na stáži zaměstnanci, kteří budou pracovat v odděleních výzkumu a vývoje, výroby a kvality.

V důsledku nedostatku práceschopných lidí na trhu práce řada firem uvažuje nebo již zavádí do výroby větší podíl robotické práce. Jaký podíl lidské práce a robotické bude v žatecké továrně?
Výrobní linky spolu budou navzájem komunikovat a autonomní robotické vozíky budou meziprodukty a finální produkty dopravovat do plně automatizovaného skladu. Takto rozsáhlá automatizace nicméně stále vyžaduje supervizi pracovníků. Kde je vůle, tam je i cesta a my jsme přesvědčeni, že školením, které našim zaměstnancům budeme zajišťovat, se z nich stanou zruční a spolehliví odborníci.

Součástí žatecké továrny má být nejmodernější vývojové centrum. Co bude jeho náplní?
V první fázi půjde zejména o testování našich produktů. Mít špičkové testovací a vývojové středisko hned vedle výroby s sebou nese nesporné výhody. Budeme schopni na výsledky testování efektivně reagovat a implementovat změny rovnou do výrobních linek. S vývojovým centrem máme však i další plány, které jsou součástí navazujících projektů, jejichž obsah zatím nemohu prozradit.

Jak velkou částku do výzkumu a vývoje investujete? Na jakých inovacích nyní pracujete?
Uvědomujeme si, že inovace jsou klíčem k úspěchu na mezinárodním trhu. Přímo do výzkumu a vývoje investujeme přes tři procenta tržeb z prodeje. Naše nejdůležitější aktivity v oblasti inovací se zaměřují na výzkum materiálů – snižování hlučnosti, valivého odporu a hmotnosti. Chceme také zlepšovat jízdní vlastnosti a snižovat spotřebu paliva. V neposlední řadě se zabýváme výzkumem v oblasti inteligentních pneumatik, které umějí komunikovat s chytrými automobily.

V první etapě má denní produkce dosáhnout 15 tisíc pneumatik, ve finále přes 30 tisíc pneumatik. To je ohromné množství, jakou kapacitu budou mít vaše skladovací prostory a kolik kamionů denně bude z továrny vyjíždět?
Náš sklad bude plně automatizovaný. Je to nejmodernější systém a dokonalý příklad koncepce průmyslu 4.0. Náš sklad je skutečně velký. Pro představu – je asi 50 metrů vysoký a pojme až 250 tisíc pneumatik. Kamionová doprava je pro nás v této době tou nejefektivnější cestou, jak distribuovat naše produkty k předním evropským výrobcům automobilů a distribučním společnostem. Tím, že máme možnost skladovat vysoký počet pneumatik, můžeme optimalizovat samotnou kamionovou dopravu a expedovat pouze takové množství zboží, které naši zákazníci skutečně potřebují.

Kdo jsou vaši nejvýznamnější světoví a evropští odběratelé?
Jsme dodavatelem světových automobilek jako Škoda, Volkswagen, Seat, Porsche, Kia, Hyundai, Fiat či Renault.

Jak dlouho v České republice pobýváte a konkrétně v Žatci? Zabydlel jste se zde?
Do České republiky jsem poprvé přijel v září 2016 na krátkou služební cestu, abych se zde setkal s českými partnery a poznal projekt na vlastní kůži. Natrvalo jsem přijel do Prahy v listopadu 2016 a od té doby zde s radostí žiji. Česká republika je krásná země s úžasnými lidmi. Víte, Korejci mají rádi golf, dobré jídlo a pití. A já nejsem výjimkou. Takže si užívám česká golfová hřiště s nádhernými scenériemi, vepřové koleno s českým pivem nebo večerní skleničku moravského vína. Česká republika se stala mým domovem. Od svého příjezdu v listopadu jsem byl v Koreji jen na krátkých služebních cestách.

Je nějaký typicky český zvyk, či vlastnost, která vám přijde z vašeho pohledu nepochopitelná?
Dovedete si asi představit, že mezi Čechy a Korejci existují velké kulturní rozdíly. Na druhou stranu sdílíme podobné hodnoty a máme stejný smysl pro humor. Z profesního hlediska je v Koreji běžné, že jednotlivec jedná jako součást celku, zatímco v České republice je obvyklejší, že lidé jednají individuálně, že si stojí za vlastními názory a nápady, i když to jde proti zbytku týmu. Zprvu to bylo pro mě velice překvapující, ale později jsem si uvědomil, že to naší společnosti pomáhá porozumět problému ze širší perspektivy. Teď to vnímám jako kladný rys Čechů.

Archivní video ze slavnostního ceremoniálu: