Lidé před budovou parlamentu ve španělské Barceloně oslavují schválení návrhu...

Lidé před budovou parlamentu ve španělské Barceloně oslavují schválení návrhu na vytvoření nezávislé Katalánské republiky. (27. října 2017) | foto: Martina Houdek

Španělský premiér odvolal vládu Katalánska a vyhlásil nové volby

  • 1553
Katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti, která předpokládá zahájení procesu vytvoření samostatné katalánské republiky. Španělský premiér Mariano Rajoy se proto večer rozhodl odvolat katalánskou regionální vládu. Její pravomoci převezme ústřední vláda v Madridu.

O svou funkci přichází také šéf katalánské policie a několik dalších vysoce postavených činitelů, oznámil Rajoy v přímém televizním přenosu. Nové volby se v regionu mají konat 21. prosince.

Tisíce lidí v centru Barcelony oslavovaly rezoluci katalánského parlamentu o nezávislosti Katalánska. Náměstí před regionální vládou bylo ve večerních hodinách zcela zaplněné lidmi. „Jsme na náměstí Sant Jaume a zůstaneme tady tak dlouho, dokud to bude nutné. Republika bude žít díky síle lidu. Ahoj Katalánská republiko,“ napsali na svůj twitter zástupci přední separatistické organizace Katalánské národní shromáždění (ANC). Ty manifestaci před sídlo katalánské vlády svolali jako „Oslavu vyhlášení republiky“.

Na náměstí o rozloze 2900 metrů čtverečních bylo podle odhadu policie asi 6000 lidí. Mávali katalánskými vlajkami a radovali se. Do sídla katalánské vlády přitom podle deníku La Vanguardia přišel fax ze španělského Senátu informující, že tato horní komora španělského parlamentu schválila návrh španělské vlády na omezení katalánské autonomie.

Slaví se i jinde v Katalánsku, například radnice v Gironě sundala ze své budovy španělskou vlajku a nechala tam jen vlajku katalánskou a vlajku Evropské unie.

Ne všichni se radují

Někteří Katalánci ale také už vyjadřují na sociálních sítích nespokojenost. Například starostka Barcelony Ada Colauová kritizovala nejen schválení omezení autonomie Senátem, ale i přijetí rezoluce o nezávislosti. „Říkám sama za sebe: Ne, ne článku 155 (ústavní článek umožňující omezení autonomie) a ne DUI (zkratka pro jednostranné vyhlášení nezávislosti),“ napsala Colauová na twitteru. Dodala ale, že bude bránit katalánské instituce.

„Jsem smutná z toho, co se stalo,“ napsala na svém twitterovém účtu socialistická premiérka Andalusie Susana Díazová. „Žádám Andalusany a zbytek celého Španělska, aby důvěřovali právnímu státu. Do Katalánska se vrátí ústavní pořádek,“ uvedla Díazová. Naopak bývalý baskický premiér Juan José Ibarretxe vyjádřil „Katalánské republice úctu, náklonnost a uznání“.

Šéf španělských socialistů Pedro Sánchez vyslovil soustrast těm Kataláncům, kteří si přejí jednotu Španělska a kterých je podle dřívějších průzkumů zhruba polovina. Přesná a aktuální čísla nejsou k dispozici. „Cítíme vaši bolest,“ napsal na twitteru Sánchez, který obvinil katalánského premiéra Puigdemonta a místopředsedu vlády Oriola Junquerasa ze zodpovědnosti za rozdělení katalánské společnosti.

Centrální vláda omezí autonomii Katalánska

Článek 155

(1) Jestliže samosprávný celek neplní závazky, které mu ukládá ústava nebo jiné zákony, nebo jedná způsobem, který vážně poškozuje obecné zájmy Španělska, vláda poté, co podá oficiální stížnost prezidentovi samosprávného celku a nedostane uspokojivou odpověď, může po schválení většinou v Senátu učinit všechna opatření potřebná pro vynucení daných závazků nebo pro ochranu výše zmíněných obecných zájmů.

(2) Za účelem realizace opatření uvedených v předchozím odstavci může vláda vydávat pokyny všem orgánům samosprávných celků."

Senátoři aktivaci ústavního článku 155, který umožňuje Madridu omezit autonomii regionu, když jeho vedení porušuje ústavu či zákony, schválili drtivou většinou. Pro hlasovalo 214 členů Senátu, 47 bylo proti a jeden se zdržel. Hlasovalo se jen pár minut potom, co katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti Katalánska na Španělsku.

Pro rezoluci hlasovalo 70 poslanců, deset bylo proti, dva hlasy byly neplatné.  Ještě předtím ale poslanci tří opozičních stran opustili sál, aby ukázali, že s hlasováním nesouhlasí. Parlament tohoto autonomního regionu má 135 členů. 

Hlasování v katalánském parlamentu se konalo tajně, neboť kladný hlas může podle španělských médií znamenat zahájení trestního stíhání. Vyhlášení nezávislosti totiž odporuje španělské ústavě.

Za úsměvů do kamer a aplausu separatistických poslanců hlasoval i katalánský premiér Carles Puigdemont, který rozhodnutí o vyhlášení nezávislosti ve čtvrtek přenechal na poslancích.„Vytvoříme Katalánskou republiku jako nezávislý a svrchovaný stát,“ uvádí se mimo jiné v návrhu rezoluce vládní koalice Společně pro ano (JxSí). Rezoluci podle deníku La Vanguardia podepsali zástupci koalice JxSí a zástupci strany Kandidátka lidové jednoty (CUP).

Podle právníků nemělo hlasování proběhnout

Podle právníků katalánského parlamentu rezoluce o nezávislosti navržená vládní koalicí neměla být vůbec přijata do hlasování, protože odkazuje na zákony o referendu a zákony o přechodu k nezávislosti, které nejsou na základě verdiktů ústavního soudu platné. 

Strana Ciutadans (Ciudadanos) už před jednáním parlamentu uvedla, že se ilegálního hlasování o nezávislosti účastnit nebude. „Ciudadanos se nebudou podílet na puči vůči demokracii a porušování práv Katalánců, kteří jsou i občany španělskými a evropskými,“ uvedla strana. Kromě této strany se nakonec hlasování o rezoluci neúčastnili ani lidovci, ani socialisté.

Rajoy: Katalánsko porušuje zákon

Katalánská krize

Také ve španělském Senátu, který ovládají vládní lidovci, se celý den debatovalo o Katalánsku. „To, co se děje v Katalánsku, je zjevné porušení zákona, demokracie a práv, což má své důsledky,“ řekl španělský premiér Marian Rajoy během svého projevu.

„To, od čeho potřebují Katalánci ochránit, není španělský imperialismus, ale menšina, která netolerantním způsobem prohlašuje sama sebe za vlastníka Katalánska,“ prohlásil také Rajoy podle BBC.

Nic se nemění, reagovala většina států

Dlouho čekat na sebe nenechaly ohlasy na verdikt zbytku světa. USA daly najevo, že považují Katalánsko za nedílnou součást Španělska. Washington podpořil španělskou vládu v jejím úsilí udržet Španělsko jednotné. Podobně se vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí na Twitteru. Podle české diplomacie je postup Katalánska v rozporu se španělskou ústavou, a nelze mu proto přikládat mezinárodněprávní účinky.

První reakci z horních pater EU poskytl předseda Evropské rady Donald Tusk. Uvedl, že pro Evropskou unii se po pátečním hlasování katalánského parlamentu o nezávislosti nic nemění a jediným partnerem pro dialog zůstává Španělsko.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue