Muškaření na podzim je krásnější a zároveň náročnější

  • 1
Podzim muškařům přináší změny a nové výzvy, které dělají lov zajímavějším. Oproti létu, kdy bylo lepší vyrazit spíše časně ráno a pozdě večer, se s přibližující zimou posouvá ideální doba pro lov k poledni.

Vítaná změna, dalo by se říct. Pokud jste však pracující, dostanete se smysluplně k vodě tak maximálně o víkendu, neboť se současně s délkou dne zkracuje i doba lovu. A to nejen ta zákonná dle rybářského řádu.

Více oblečení, větší batoh

Většina ryb je brzy ráno ještě neaktivní a v pozdním odpoledni je to stejné. Jakoby vše, hmyz i ryby, čekalo na hřejivé sluneční paprsky, které je probudí a se zapadajícím sluncem zase zastaví. Pokud se jako většina muškařů brodíte studenou horskou řekou, nepřijde vám na tom nic divného.

Podzimní lov s sebou přináší i vyšší nároky na dobré oblečení, takže pokud vyrazíte na celodenní muškařský tracking, přibude vám do výbavy ještě batoh, kam si vrstvy oblečení, jak bude stoupat teplota vzduchu, budete odkládat.

Ale do batohu si vezměte kromě svačiny také dobrý fotoaparát. Kromě úlovků si budete chtít vyfotografovat i úžasné scenérie okolo vody. Zvlášť pokud se do zlatavých tónů listnatých stromů opře slunce, nebo naopak v mlze narazíte na prověšenou pavučinu, na které se vysrážely perličky z mlhy. 

Jaké jsou nároky na vybavení při muškaření, se můžete podívat na videu z pořadu Čas na ryby.

Pozor na potočáky ve tření

Patrně nejdůležitější, co se děje na podzim, je výtěr potočáka (pstruh obecný potoční), který je také od prvního září hájen. Vybírejte si tedy k lovu taková místa, kde tuto rybu nebudete rušit. 

Pokud ještě nepoznáte, jak vypadají trdliště potočáků, může vám být nápovědou, když na štěrkopísčitém dně ulovíte v mělčí proudné vodě několik krásně vybarvených exemplářů. Pak je lepší se vzdálit a nechat tyto ryby v klidu. Zakládají na další generaci této nádherné a leckde ohrožené ryby.

Když vybrodíte na břeh, můžete potočáky zpovzdálí sledovat. Samice svými ocasy vyhlubují a čistí dno, zatímco samci stojí opodál a vzájemně se vyhánějí. 

Na mnohých vodách to už ale neuvidíte. Nejhůře jsou na tom menší toky, které byly přehrazeny hydroelektrárenskou lobby a nejen že nyní znemožňují tah ryb řekou, dokonce mění charakter koryta a tok vody odvádí do náhonů. Sebraly tak rybám přirozené prostředí, které k výtěru potřebují.

O zvýšení průměrné roční teploty, ke které dochází zpomalením vody v nadjezích, nemluvě. To jsou věci, které běžné oko nevidí a spousta lidí si je ani neuvědomí. Naštěstí pro pstruhy jsou tady rybářští hospodáři, uvědomělí úředníci a pak my, muškaři, kteří se pereme za jejich právo na přežití.

Když na lipana, tak na podzim

Podzim přináší ještě lov snad nejkrásnější české ryby – lipana. Ne že by nešel ulovit v průběhu roku všemi způsoby muškaření, ale podzimní kouzlo lovu na suchou mušku je nepřekonatelné. V tomto období totiž lipani rádi a často sbírají z hladiny líhnoucí se jepice a nepohrdnou ani z léta zbylými chrostíky.

Pokud však líhnutí jepic trvá už delší dobu, stanou se lipani těmi nejvybíravějšími rybami. Jako by si někam do hlavy uložili nadživotní obrázek jepice a každou mušku s ním pečlivě porovnávali. Je to jediná naše ryba, která dokáže přivést muškaře až na pokraj šílenství. 

Vyzkoušejte jezerní muškaření

Pokud nepatříte mezi ty, kdo mají nějakou příhodnou tekoucí pstruhovou vodu v blízkém dosahu, nezbývá vám než sednout do auta a rozjet se do okolí. Třeba ani nepojedete daleko, protože na našem území vznikají stojaté rybářské revíry s dvojím režimem hospodářství (průkopníkem je v této oblasti Středočeský územní svaz). Možná máte jeden z nich za humny a ani o tom nevíte. 

Přes léto v něm najdete kapry a na podzim k nim bývá dosazen pstruh duhový. Tomuto způsobu chytání na stojatých vodách se říká jezerní muškaření a přišlo k nám nejspíše z Anglie, kde má muškaření z lodí na velkých vodárenských nádržích dlouhou tradici. U nás takové podmínky bohužel nejsou, takže se nejčastěji chytá ze břehu.

Pro ty rybáře, kterým je náš český rybníček malý, je další možností vyrazit muškařit někam na moře, případně na řeky, kde končí tah lososů, nebo mořských pstruhů. 

A pokud máte rádi teplo a chtěli byste si prodloužit léto, doporučuji tropická moře, kde můžete zkusit poměřit síly s opravdu nepřeberným množstvím ryb. Ale ať už se vypravíte kamkoliv, přeji vám, ať vás muškaření baví a pořádně si den na rybách či celou výpravu užijete.


Témata: Podzim, Voda, Anglie, Tok, Hmyz, zima