Radim Vrbata (uprostřed) přijímá gratulace spoluhráčů z Floridy k hattricku.

Radim Vrbata (uprostřed) přijímá gratulace spoluhráčů z Floridy k hattricku. | foto: AP

Vrbata zazářil hattrickem, prvního gólu sezony se dočkal i Voráček

  • 27
Ve čtvrtečním bohatém programu NHL se českým hokejistům dařilo. Radim Vrbata podpořil triumf Floridy hattrickem, první gól sezony společně s další asistencí přidal produktivní Jakub Voráček z Philadelphie. Výhru v daném zápase a premiérový bod za asistenci navíc ovšem slavil nováček Ottawy Filip Chlapík.

V úvodních osmi zápasech sezony, kterou zahájil nově v dresu Floridy po letním přesunu z Arizony v rámci trhu volných hráčů, si vyhlášený střelec Radim Vrbata (13:11, 3+0, +2, 6 střel) připsal na své poměry jen pět asistencí.

V rozhovoru sám přiznal, že si na spolupráci s novými spoluhráči stále ještě zvyká. Uběhlo však jen pár dní a 36letý rodák z Mladé Boleslavi slavil svůj sedmý hattrick kariéry v NHL, kterým přispěl k vysokému triumfu 8:3 nad Anaheimem.

„Neměli jsme nijak vysoký počet střel, ale dokázali jsme z toho vytěžit maximum. Někdy nám pomohly i šťastné odrazy,“ hodnotil utkání spokojený Vrbata, jenž se nejprve dvakrát prosadil v zahajovacím dějství.

Skóre otevřel už po 64 vteřinách od úvodního buly, když uťal zmatky před brankářem Johnem Gibsonem. Ten nejprve vychytal Marka Pysyka a Vincenta Trochecka, na dorážku českého střelce již ale nedokázal zareagovat.

Podruhé se prosadil v přesilovce z 18. minuty, když jej před bránou od zadního mantinelu uvolnil Nick Bjugstad. V dalším průběhu skóre nadále narůstalo ve prospěch Panthers, kteří po šesti gólech vyhnali Gibsona na střídačku.

Vrbata své střelecké představení zakončil v 49. minutě poté, co střídající gólman Reto Berra neudržel ránu beka Keitha Yandla. Český útočník si puk rychle zpracoval a ležícího brankáře rychlou kličkou obhodil. Naopak v dobrém na zápas nebude vzpomínat hostující Ondřej Kaše (16:44, -3, 1 střela), jenž byl na ledě u tří obdržených branek.

Z úvodních devíti startů sezony Jakub Voráček vyprodukoval skvělých dvanáct bodů - vše za asistence - a pevně se tak usadil v elitní desítce bodování NHL. A zůstává v ní i po desátém odehraném zápase, který kromě třinácté asistence ozdobil i první vstřelenou branku (19:29, 1+1, +/-: 0, 7 střel). S 14 zápisy 1+13 tak ryšavému vousáči patří průběžně pátá příčka ligové produktivity (vedoucí Steven Stamkos z Tampy Bay se utrhl konkurenci s 21 zápisy 4+17).

Osobní úspěchy však ve čtvrtek šly stranou poté, co jeho Philadelphia nezvládla přestřelku na ledě Ottawy a po úterním domácím nezdaru s Anaheimem (2:6) tak padla podruhé v řadě. I přes střeleckou převahu hostů 28:40 se radovali Senators po těsném výsledku 5:4. Klíčem k úspěchu kanadského celku byla vydařená první třetina, po níž vedli 3:0. O gólovou produkci se podělili Mark Borowiecki, při hře v oslabení Jean-Gabriel Pageau a v přesilovce skórující Dion Phaneuf.

Právě u trefy posledně jmenovaného, jenž ve 2. minutě otevíral skóre, si premiérový bod začínající kariéry v NHL připsal český mladík Filip Chlapík. Nadějný centr se dočkal pozvánky z farmy a ve svém prvním startu absolvoval osm střídání (6:49, 0+1). Všem pěti gólům v bráně Flyers nezabránil Michal Neuvirth (23 zákroků proti 28 střelám), jenž tentokrát dostal přednost před Brianem Elliottem.

Do statistik se zapsal i obránce hostů Radko Gudas (16:02, 0+1, +1, 4 střely, 15 trestných minut). Ten nejprve asistoval u kontaktní branky Travise Konecnyho z 36. minuty, ve třetí třetině jej ale rozhodčí po tvrdém dohrání domácího beka Chrise Widemana předčasně poslali do sprch.

Flyers se i tak v závěru opět dotáhli na rozdíl jediné trefy, na vyrovnání již ale i kvůli rozhodnutí sudích (nejprve neuznali hostům gól pro bránění brankáři ve hře a pak v závěrečných vteřinách podruhé, když neprokázali, zda puk překročil brankovou čáru) nedosáhli.

Na rozdíl od Neuvirtha mohl ve stejný hrací den slavit jiný český gólman - Ondřej Pavelec. Letní posila Rangers dostala po delší odmlce přednost před Henrikem Lundqvistem a výsledkem byla domácí výhra New Yorku 5:2 nad Arizonou.

30letý rodák z Kladna ve svém třetím startu v novém dresu (od úvodní minuty nastoupil podruhé a jednou střídal v průběhu duelu s Torontem) pochytal 27 z 29 střel a v celkovém kariérním součtu přesáhl metu 10 000 zákroků. Přes danou hranici se v historii soutěže dostali jen další dva čeští gólmani, Dominik Hašek a Tomáš Vokoun. Jubilanty v dresu Blueshirts byli rovněž útočník Rick Nash (odehrál 1 000. zápas jako v pořadí 312. hráč soutěže) a obránce Marc Staal (odehrál 700. zápas).

Na teprve třetí výhře Rangers z dosavadních 11 představení se nejvíce přičinili dvougóloví útočníci Pavel Bučněvič s Michaelem Grabnerem. Ve svém druhém startu v lize se třemi asistencemi blýskl nováček Boo Nieves.

Ve velké formě hrající Tampa Bay, která s 19 body suverénně kraluje Východní konferenci i celé NHL, zvítězila počtvrté v řadě a celkově už podeváté z úvodních jedenácti partií. Naposledy se Lightning radovali z těsného výsledku 3:2 nad Detroitem. U rozdílové branky Braydena Pointa z 58. minuty si asistenci připsal i český útočník domácích Ondřej Palát (18:10, 0+1, +1, 1 střela).

V obraně vítězů se jen v sedmi střídáních mihnul Andrej Šustr (6:55, +/-: 0, 1 střela), menší prostor dostal i do čtvrté formace přeřazený útočník Detroitu Martin Frk (8:20, +/-: 0). V bráně Red Wings dostal před Petrem Mrázkem přednost Jimmy Howard, jenž pochytal 35 z 38 střel domácích. Svou bodovou sérii od začátku sezony si protáhli už na jedenáct startů útočníci Steven Stamkos 1+0 s Nikitou Kučerovem 1+1. První a druhý muž průběžné tabulky produktivity NHL tak vyrovnali osm let starý klubový rekord Tampy v držení Martina St. Louise.

Svými premiérovými dvěma góly v NHL vystřílel výhru Bostonu 2:1 nad San Jose mladý centr Danton Heinen, jenž dostává příležitost při zranění Davida Krejčího. S šesti góly průběžně nejlepší český kanonýr v soutěži, David Pastrňák (18:57, +/-: 0, 1 střela), se tentokrát k zakončení dostal jen v jednom případě. Stejně jako hostující Tomáš Hertl (19:04, -1, 2 střely) ale nebodoval.

Po úspěšné sezonní premiéře, kterou ozdobil i ziskem asistence, se druhý start za Toronto obránci Romanu Polákovi (15:14, -2, 1 střela) již nevydařil. Maple Leafs před svými fanoušky padli 3:6 s Carolinou a český bek byl na ledě u dvou inkasovaných branek. V dresu Hurricanes byl nejvíce vidět tříbodový 1+2 finský útočník Teuvo Teravainen, dvěma góly se blýskl Josh Jooris.

Po úterní výhře 5:1 nad Floridou, kterou ukončili sérii sedmi proher, vrátil trápící se hokejisty Montrealu zpátky do kruté reality průběžný lídr Západní konference - Los Angeles. První hvězdou u výhry Kings 4:0 byl zvolen bezchybný gólman Jonathan Quick, jenž domácí modlu Carey Price (24 zákroků proti 28 střelám) zastínil 40 zásahy. Zraněný Aleš Hemský za Canadiens opět nenastoupil a tak byl jediným českým zástupcem v utkání domácí centr Tomáš Plekanec (14:29, -1, 2 střely).

Díky dvěma trefám ze závěru řádné hrací doby v přestřelce s Dallasem nakonec brali oba body po skóre 5:4 domácí hráči Edmontonu. Utkání rozhodl v 58. minutě obránce Matthew Benning. Mezi střelce se zapsal i kapitán Oilers Connor McDavid. Naopak čeští centři Stars Radek Faksa (13:04, +/-: 0) a Martin Hanzal (14:22, -2, 2 střely) vyšli naprázdno.

Švýcarský reprezentant Sven Baertschi se třemi body 2+1 nejvíce přičinil o překvapivě vysoké vítězství Vancouveru 6:2 nad favorizovaným Washingtonem, v jehož dresu nechyběl i český mladík Jakub Vrána (13:23, -1, 2 střely).

Výsledky:

Vancouver Canucks - Washington Capitals 6:2 (3:0, 2:1, 1:1)

Branky: 12:53 Vanek (Gagner, Burmistrov), 15:03 Horvat (Bärtschi, Boeser), 18:43 M. Granlund (Dorsett), 29:41 Bärtschi (D. Pouliot, Boeser), 35:00 Dorsett (B. Sutter, Ch. Tanev), 50:29 Bärtschi (Horvat, Boeser) - 35:17 Kuzněcov (Ovečkin, Carlson), 57:52 Stephenson (Beagle, Bowey). Rozhodčí: Jackson, Hebert – Cameron, Murchison. Diváci: 18 293.

Vancouver Canucks A. Nilsson (Markström) – B. Hutton, Ch. Tanev, Del Zotto, Gudbranson, D. Pouliot, Biega – Bärtschi, Horvat, Boeser – D. Sedin, H. Sedin, Virtanen – Vanek, Burmistrov, Gagner – M. Granlund, B. Sutter, Dorsett.

Washington Capitals Holtby (35. Grubauer) – Orlov, Chorney, Djoos, Carlson, Orpik, Bowey – Ovečkin, Kuzněcov, Chiasson – T. Wilson, Stephenson, Oshie – Connolly, Eller, J. Vrána – Walker, Beagle, Smith-Pelly.

Edmonton Oilers - Dallas Stars 5:4 (2:1, 1:2, 2:1)

Branky: 10:31 McDavid (R. Strome, Draisaitl), 19:35 Maroon (Nurse, Draisaitl), 33:46 Nugent-Hopkins (Russell, Lucic), 52:16 Nugent-Hopkins (Lucic), 57:33 Benning (Draisaitl, Nurse) - 11:34 Ja. Benn (Radulov, Hamhuis), 22:58 Radulov (Seguin, D. Shore), 36:19 Ja. Benn (Radulov, J. Klingberg), 50:25 Lindell (Spezza, Hamhuis). Rozhodčí: Morton, Sutherland – Vaughn, Shandor. Diváci: 18 347.

Edmonton Oilers Talbot (Brossoit) – Klefbom, A. Larsson, Nurse, Russell, Benning, Gryba – Maroon, McDavid, Draisaitl – Lucic, Nugent-Hopkins, Letestu – Caggiula, R. Strome, Kassian – Khaira, J. Jokinen, Slepyšev.

Dallas Stars Bishop (Lehtonen) – Methot, J. Klingberg, Hamhuis, Pateryn, Oleksiak, Lindell – Ja. Benn, Seguin, B. Ritchie – D. Shore, Janmark, Radulov – Roussel, Hanzal, Spezza – Elie, Faksa, Pitlick.

Minnesota Wild - New York Islanders 6:4 (3:1, 1:1, 2:2)

Branky: 04:56 M. Foligno (Spurgeon), 06:09 Zucker (Mikael Granlund), 07:26 E. Staal, 27:17 Kunin (E. Staal), 44:14 Z. Mitchell (Winnik), 46:11 Brodin (M. Foligno, Eriksson Ek) - 10:49 Beauvillier (Boychuk, Jo. Bailey), 38:31 Leddy (Barzal, Jo. Bailey), 50:09 Lee (Leddy, Jo. Bailey), 59:58 Barzal (Boychuk, Clutterbuck).

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Spurgeon, Suter, Brodin, Reilly, Dumba, Quincey – Mikael Granlund, M. Koivu (C), Zucker – Kunin, E. Staal (A), Ennis – Stewart, Eriksson Ek, M. Foligno – Z. Mitchell, Cullen, Winnik.

New York Islanders Greiss (Halák) – Boychuk, Leddy, Hickey, Mayfield (C), de Haan – Eberle, Tavares, Lee – Jo. Bailey, Barzal, Beauvillier (A) – Chimera (A), B. Nelson, Ladd – Clutterbuck, Cizikas, N. Kuljomin.

Montreal Canadiens - Los Angeles Kings 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)

Branky: 18:59 Kempe (Forbort), 19:10 Toffoli, 34:35 Kopitar, 43:58 MacDermid (Doughty, Kempe). Rozhodčí: O’Halloran, Rooney – Smith, Nowak.

Montreal Canadiens Price (Montoya) – Mete, S. Weber, Davidson, Petry, Alzner, Jo. Benn – Lehkonen, Drouin, Byron – Pacioretty, Danault, A. Shaw – Hudon, Plekanec, Gallagher – Galchenyuk, McCarron, Ščerbak.

Los Angeles Kings Quick (Kuemper) – Forbort, Doughty, Muzzin, Martinez, MacDermid, Fantenberg – Iafallo, Kopitar, D. Brown – Pearson, Kempe, Toffoli – Cammalleri, Lewis, Andreoff – Laich, Dowd, Amadio.

Florida Panthers - Anaheim Ducks 8:3 (3:1, 3:0, 2:2)

Branky: 01:04 Vrbata (Trocheck, Pysyk), 04:23 Tippett (J. McGinn, Matheson), 17:24 Vrbata (Bjugstad), 24:03 Trocheck (Brickley, Petrovic), 28:27 Dadonov (Barkov, Huberdeau), 35:37 Barkov (MacKenzie), 48:39 Vrbata (Trocheck, Yandle), 57:19 Dadonov (Barkov, Huberdeau) - 06:24 Kossila (L. Shaw, Wagner), 42:18 Cogliano (Silfverberg, Vermette), 50:46 L. Shaw (Wagner, D. Grant). Rozhodčí: Ghislain Hebert, Tom Chmielewski. Čároví: Jonny Murray, Michel Cormier. Diváci: 10545.

Florida Panthers Reimer (Niemi) – Yandle (A), Ekblad, Matheson, Pysyk, McCoshen, Petrovic – Huberdeau, Barkov (A), Dadonov – J. McGinn, Trocheck, Vrbata – Brickley, Malgin, Bjugstad – Tippett, MacKenzie (C), Haley. Hlavní trenér: Bob Boughner.

Anaheim Ducks Gibson (41. Berra) – H. Lindholm, Manson, Beauchemin, Montour, Jaycob Megna, Holzer – Rakell, Getzlaf (C), Perry (A) – Cogliano (A), Vermette, Silfverberg – N. Ritchie, D. Grant, O. Kaše – Wagner, Kossila, L. Shaw. Hlavní trenér: Randy Carlyle.

Tampa Bay Lightning - Detroit Red Wings 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)

Branky: 16:33 Kučerov (Killorn, Hedman), 46:22 Stamkos (Kučerov, Sergačjov), 57:04 Point (Gourde, Palát) - 14:18 Nielsen, 58:11 Nielsen (Nyquist, Abdelkader). Rozhodčí: Luxmore, Hanson – Kovachik, Amell. Diváci: 19 092.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Budaj) – Dotchin, Hedman (A), Stralman, Sergačjov, Girardi, Coburn, Šustr – Kučerov (C), Stamkos, Naměstnikov – Gourde, Point, Palát – Callahan (A), T. Johnson, Killorn – J.T. Brown, Kunitz.

Detroit Red Wings Howard (Mrázek) – Daley, Ericsson, Green, Kronwall (A), Jensen, Ouellet – Tatar, Zetterberg (C), Abdelkader (A) – Nyquist, D. Larkin, Mantha – Helm, Nielsen, Athanasiou – S. Wilson, Glendening, Frk.

Ottawa Senators - Philadelphia Flyers 5:4 (3:0, 1:2, 1:2)

Branky: 01:31 Phaneuf (Chlapík, DiDomenico), 09:50 Borowiecki (Hoffman, Pageau), 13:28 Pageau (E. Karlsson), 37:37 Mark Stone (Dzingel, E. Karlsson), 50:33 Pyatt (N. Thompson, Pageau) - 34:30 Voráček (Couturier, Provorov), 35:23 Konecny (Gudas), 55:18 Provorov (Konecny, Couturier), 58:14 Couturier (Gostisbehere, Voráček). Rozhodčí: Francois St.Laurent, Steve Kozari – Mark Shewchyk, Brian Murphy. Diváci: 14 926.

Ottawa Senators C. Anderson (Condon) – Oduya, E. Karlsson (C), Phaneuf (A), Ceci, Claesson, Ch. Wideman, Borowiecki – Dzingel, Brassard (A), Mark Stone – Hoffman, Pageau, Pyatt – Burrows, N. Thompson, DiDomenico – M. McCormick, Chlapík.

Philadelphia Flyers Neuvirth (Elliott) – Provorov, Gostisbehere, Sanheim, Hägg, Manning, Gudas – Giroux (C), Couturier, Voráček – Weal, Filppula (A), Simmonds (A) – Read, Lehterä, Konecny – Leier, Laughton, M. Raffl.

New York Rangers - Arizona Coyotes 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Branky: 07:55 Kreider (Zuccarello, Zibanejad), 15:57 Bučněvič (McDonagh, Nieves), 25:59 Grabner (Nieves, Bučněvič), 33:56 Bučněvič (Nieves), 59:25 Grabner - 25:13 Duclair (Dvorak, Goligoski), 43:52 Keller (Ekman-Larsson, Domi). Rozhodčí: Joannette, Meier – Racicot, Mach. Diváci: 18 006.

New York Rangers Pavelec (H. Lundqvist) – Br. Smith, McDonagh (C), Holden, Skjei, Shattenkirk, M. Staal (A) – J. T. Miller, Zibanejad, Rick Nash (A) – Fast, K. Hayes, Vesey – Zuccarello, Desharnais, Kreider – Bučněvič, Nieves, Grabner.

Arizona Coyotes Hill (Domingue) – Demers, Ekman-Larsson (A), L. Schenn (A), Goligoski (A), Hjalmarsson, Clendening – Keller, Stepan, Domi – Rieder, Dvorak, Kempe – Duclair, Richardson, Martinook – Fischer, Cousins, Perlini.

Pittsburgh Penguins - Winnipeg Jets 2:1P (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 01:25 Sheary (Guentzel, Crosby), 61:07 Kessel - 09:26 Morrissey (Little).

Pittsburgh Penguins M. Murray (DeSmith) – Dumoulin, Letang (A), Määttä, Ruhwedel, Cole, Trotman – Guentzel (C), Crosby, Sheary – Rust (A), Malkin, Kessel – Hagelin, Sheahan, Hörnqvist – Kühnhackl, McKegg, Reaves.

Winnipeg Jets Hellebuyck (S. Mason) – Morrissey, Trouba, Enström, Byfuglien (A), D. Kulikov, T. Myers – Connor, Scheifele (A), Wheeler (C) – Ehlers, Little, Laine – B. Tanev, Copp, Matthias – Lemieux, Hendricks, Armia.

Boston Bruins - San Jose Sharks 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky: 09:41 Heinen (Backes, K. Miller), 33:27 Heinen (Carlo, Schaller) - 30:40 J. Thornton (Heed, Burns). Rozhodčí: Dwyer, McIsaac – MacPherson, Nansen.

Boston Bruins Chudobin (T. Rask) – Carlo, Chára, McAvoy, Krug, K. Miller, Postma – Bjork, Bergeron, Marchand – Pastrňák, Backes, DeBrusk – Agostino, Riley Nash, Vatrano – Heinen, Kuraly, Schaller.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – Burns, J. Ryan, Braun, Vlasic, Heed, Dillon – Pavelski, J. Thornton, Donskoi – M. Karlsson, Couture, Hertl – Bodker, Tierney, Labanc – J. Ward, Carpenter, Meier.

Toronto Maple Leafs - Carolina Hurricanes 3:6 (1:3, 2:1, 0:2)

Branky: 09:20 Matthews (Marleau), 25:47 D. Moore (M. Martin, Rielly), 27:11 Hyman (Gardiner, Matthews) - 02:20 Jooris (T. van Riemsdyk, Nordström), 02:48 T. Teräväinen (V. Rask), 16:08 E. Lindholm (Aho, H. Fleury), 33:37 V. Rask (T. Teräväinen), 50:15 B. McGinn (H. Fleury, T. Teräväinen), 52:19 Jooris (Skinner). Rozhodčí: Watson, Pollock – Knorr, Berg. Diváci: 19 070.

Toronto Maple Leafs Andersen (McElhinney) – Rielly, Hainsey, Gardiner, N. Zajcev, Borgman, R. Polák – Hyman, Matthews, W. Nylander – J. van Riemsdyk, Bozak, Co. Brown – Marleau, Kadri, Komarov – M. Martin, D. Moore, Marner.

Carolina Hurricanes Darling (C. Ward) – Hanifin, Faulk, Slavin, Pesce, H. Fleury, T. van Riemsdyk – Aho, J. Staal, E. Lindholm – B. McGinn, V. Rask, T. Teräväinen – Skinner, D. Ryan, Williams – Nordström, Krüger, Jooris.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.