(ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Stát nezaplatí léčbu tisícům těžce nemocných. Léky jsou příliš nákladné

  • 740
Úředně má každý Čech právo na bezplatnou zdravotní péči. V praxi je však v systému díra. Moderní léky, jejichž účinnost je prokázaná, jsou podle pojišťoven často příliš nákladné. Tisíce těžce nemocných pacientů, jimž by prodloužily život, jsou tak odkázány na levnější, ale méně účinné alternativy. Nová vyhláška situaci ještě zhorší.

Rakovina, cystická fibróza nebo revmatické onemocnění. Jen u největší pojišťovny VZP se nyní celkem 1 400 pacientů nedobere moderní léčby, přestože ji jejich lékař předepsal. Dalším stovkám lidí léčbu zamítnou ostatní pojišťovny. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra odmítla loni více než 200 žádostí lékařů o úhradu léků svému pacientovi.

Úředně má každý Čech právo na bezplatnou zdravotní péči. V praxi je však v systému díra. Jde o moderní, ale drahé léky, které jsou v Evropě schválené a jejich účinnost je prokázaná. Protože ale nejnovější léky ještě nejsou v oficiálních cenících českých pojišťoven, musí lékaři o jejich úhradu žádat u každého pacienta zvlášť. Některým pacientům pojišťovny léčbu odmítají proplatit s argumentem, že pro ně existuje jiná alternativa. Ta je sice levnější, ale také méně účinná nebo má velké nežádoucí účinky.

„Bezplatné“ zdravotnictví

Výdaje na supermoderní léky jsou přitom jen zlomkem peněz ve zdravotnictví. Příští rok půjde do zdravotnictví rekordních 290 miliard korun, z toho na léčbu závažných onemocnění ve specializovaných centrech jen 16,5 miliardy.

Za statistikou jsou konkrétní příběhy. Například matka dvou tříletých holčiček Pavla Dandová lék, kterým jí lékaři chtějí bránit život před rakovinou, dostala až potom, co na její situaci upozornila MF DNES. Původně chtěla prodat byt, aby 96 tisíc každé tři týdny mohla platit.

„Laik a často ani lékaři sami netuší, že lidé mají oficiálně garantovanou bezplatnou péči, ale v situaci, kdy potřebují onkologickou péči a nechtějí se připravit o šanci na dobré vyhlídky léčby, si musí tuto péči hradit, a to v částkách, které jsou pro řadu pacientů neúnosné,“ upozorňuje přednostka Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva z Karlovy univerzity Jolana Těšinová.

Příští rok se přitom situace některých pacientů podle zjištění MF DNES může ještě zhoršit. Dosluhující vedení ministerstva zdravotnictví totiž chystá novelu vyhlášky, která má přístup pacientů k moderní léčbě zpřísnit. Někteří z pacientů dnes dostávají takzvané vysoce inovativní léky (VILP), které pojišťovny proplácejí ve zvláštním režimu. „Ministerstvo chce definici těchto inovativních léčiv zúžit tak, že by 90 procent z této skupiny vypadlo a pojišťovny by je nehradily vůbec,“ upozorňuje farmakoekonom Tomáš Doležal.

Pavla Dandová promluvila o svém příběhu v pořadu Rozstřel:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video