Tykačova exmanželka miliony zpět nedostane. Půjčka to nebyla, potvrdil soud

  • 64
Bývalá manželka miliardáře Pavla Tykače Daniela Kuchtová nemá podle Městského soudu v Praze nárok na vrácení 15 milionů, které před lety poskytla své bývalé přítelkyni Haně Přádové, jedné z „matek“ spirituálního hnutí Avenna. Kuchtová trvala na tom, že šlo o půjčku, podle soudu to však neprokázala.

V průběhu roku 2011 a 2012 poslala Kuchtová Haně Přádové prostřednictvím několika bankovních převodů celkem 15 milionů korun. Dalších 35 milionů převedla na účet druhé představitelky „sekty“ Kataríny Kuňové.

Později se Kuchtová s ženami rozhádala a chtěla miliony zpět. Ty však na její výzvy nereagovaly. Tak je zažalovala. Obě příjemkyně peněz tvrdily, že šlo o dar věnovaný jako poděkování za to, co všechno pro ni udělaly. Kuchtová ale trvala na tom, že šlo o ústně sjednané půjčky.

Odvolací soud se ve čtvrtek zabýval žalobou o 15 milionů korun, kterou podala Tykačova exmanželka na Hanu Přádovou. A pravomocně potvrdil rozhodnutí prvoinstančního Obvodního soudu pro Prahu 10, který před časem žalobu zamítl. Kromě toho musí Kuchtová zaplatit Přádové na náhradě nákladů řízení 1,25 milionu korun.

Soudci předpokládali, že Kuchtová přijde vypovídat

Soud připomněl, že pokud Kuchtová tvrdí, že peníze půjčila na základě ústní dohody, tak ona také musí dokázat, že to tak bylo. Prvoinstanční soud prý o tom žalovanou nepoučil, proto to Městský soud v Praze napravil.

„Žalobkyně však ani po takto poskytnutém poučení své procesní povinnosti nesplnila, neboť v návazně učiněném podání nebyl podán důkaz způsobilý jednání (půjčku) prokázat. Například výslech žalobkyně, což je důkaz naprosto logický v situaci, kdy se mělo jednat o uzavření ústních smluv mezi účastníky,“ zdůvodnil verdikt soudce zpravodaj Ondřej Kubát.

Zatímco Kuchtová u soudu nevypovídala, žalovaná Přádová se výslechu nebránila. Popřela však, že miliony byly půjčené.

Soudci tedy dokazování uzavřeli s tím, že o půjčku nešlo. Protože však Kuchtová bankovními výpisy doložila, že peníze poslala, mohla se Hana Přádová na její úkor bezdůvodně obohatit. Odvolací soud však následně dospěl ke stejnému závěru jako soud prvního stupně - a sice, že Kuchtová podala žalobu pozdě, až po promlčecí lhůtě.

Verdikt vyslechli pouze advokáti

Ještě před tím soud zamítl návrh na doplnění dokazování znaleckým posudkem z oboru IT. Ten měl řešit, zda e-mailová korespondence mezi Přádovou a Kuchtovou nebyla zmanipulovaná. První jmenovaná v jednom z e-mailů Kuchtové například děkuje: „Dneska mi dorazily na účet penízky. Přiznám se, že je to pro mě takový zvláštní pocit - mít tolik peněz. Rozhodně však z toho nemíním ‚zblbnout‘“.

Čtvrtečnímu jednání i vyhlášení rozsudku byli přítomni pouze právní zástupci obou stran. Advokátka Hany Přádové Klára Long Slámová se netajila tím, že ji zamítnutí žaloby potěšilo. „Potvrdilo se, co jsme říkali od počátku, tedy že žaloba byla nedůvodná,“ řekla Slámová serveru iDNES.cz.

Právní zástupce Kuchtové Jakub Kadlec nechtěl výsledek soudu komentovat.

Žalobu o 35 milionů stáhla kvůli reportérovi

Tykačova exmanželka žalovala také druhou zakladatelku Avenny Katarínu Kuňovou - a to o 35 milionů korun. Advokát Kuchtové ale v září 2016 přímo u soudního jednání žalobu stáhl. Soudkyně totiž odmítla řešit spor s vyloučením veřejnosti, v jednací síni přitom seděl jeden novinář. Soukromí znamenalo pro Kuchtovou víc než šance, že vysoudí zpět 35 milionů korun (více zde)

Představitelé náboženské sekty Avenna slibovali svým stoupencům vybudování Majáku Ptyč na Křivoklátsku. Železobetonové centrum se mělo stát jakousi archou, v níž měla žít kromě lidí i zvířata. Kuchtová, která sama do spirituálního hnutí vstoupila, se dokonce časem stala lektorkou a společně s Přádovou a Kuňovou byla jednou ze tří „matek“ Avenny. Posléze se ale rozhodla z projektu vystoupit a chtěla vrátit peníze, které sektě prý jen půjčila.

„Hanička“ a „Kačenka“. Tykačova exmanželka zažalovala obě (září 2016):

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video