Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Katastrofa, nebo triumf? Rusové neví, co se 100. výročím bolševického puče

  18:00
Bolševický puč v Petrohradě roce 1917 byl nejdůležitější událostí v moderních dějinách Ruska a možná i celého světa. V Rusku se však oficiální připomínka jeho stoletého výročí nechystá a průzkumy ukazují, že země je ve vztahu k sto let starým událostem rozpolcená.
Komunistické oslavy výročí bolševické revoluce v ruském Stavropolu (7....

Komunistické oslavy výročí bolševické revoluce v ruském Stavropolu (7. listopadu 2010) | foto: Reuters

„Sovětský svaz nebyl pokračováním ruského impéria, ale rakovinným nádorem na těle historického Ruska,“ domnívá se Oleg Ščerbačjov, předseda Sboru ruské šlechty. „Nemůžete vybudovat stát na zhoubném nádoru. Musí být odstraněn. To je jediný způsob, jak se z toho dostat,“ podělil se koncem října s reportérem The Financial Times o svůj názor na dědictví komunismu.

Podobný pohled má i pravoslavný aktivista Jurij Šamko, který se na moskevském Puškinově náměstí každou sobotu modlí za obnovu ženského kláštera strženého za Stalinovy vlády. 

„Neustaneme, dokud klášter nebude opět stát na svém původním místě. Byl to klenot moskevské architektury a město po staletí chránil, dokud ho ti zločinci nezničili,“ slibuje sedmdesátiletý věřící a se slzami v očích připomíná, že NKVD jeptišky postřílela v lesích u Moskvy.

Šamko doufá, že po sto letech se v Rusku objeví nový car. „Rus si chce nechat vládnout, podvolení má v povaze. S carem se opět zrodí ruská moc. Národ ale nejdřív musí provést pokání za to, co barbarská sovětská moc napáchala,“ dodává. 

Někteří pravoslavní aktivisté jsou dokonce přesvědčeni, že národní pokání je třeba podpořit činy. V Rusku v posledních letech vyrostlo několik soch Mikuláše II. a tvůrci „heretického“ filmu Matilda o pletkách posledního cara s baletkou Matildou Kšesinskou čelí výhrůžkám.

Podívejte se na trailer skandálního filmu Matilda:

Revoluce bude, věří mladý komsomolec

V Rusku zároveň žijí miliony lidí, kteří Sovětský svaz považují za ztracený ráj. Jedním z nich je Vladimir Obuchovský, předseda moskevského Komsomolu, tedy mládežnické organizace komunistické strany. „Možná ne hned, ale revoluce bude. Sedíme na sudu s prachem. Až se do ulic vydá pět milionů lidí, za ty v Kremlu nikdo bojovat nebude,“ věští třiadvacetiletý komunista, který se 7. listopadu chystá na Rudém náměstí oslavit výročí převratu.

Jakoukoliv kritiku SSSR odmítá, o systému gulagů, politických procesech a milionech mrtvých se bavit nechce. „Možná existovaly nějaké problémy, ale sovětský stát byl z 99,9 procenta správný a pouze 0,1 procenta bylo špatně,“ říká hrdý člen strany, která sice opečovává svoji revoluční tradici, jinak ale poslušně podporuje současný režim.

Rusové vzkřísili hlasy cara a Lenina, zánik impéria mapují den po dni

Výše uvedené citace představují protipóly názorového spektra, přesto dobře ilustrují skutečnost, že Rusové stále neví, jak se k sto let starým událostem stavět. Dubnový průzkum nezávislého centra Levada ukázal, že 48 procent Rusů vnímá říjnovou revoluci jako pozitivní událost, 31 procenta jako negativní a zbytek neví.

Zajímavá jsou i další čísla: od pádu komunismu ubylo lidí, kteří revoluci považují za důsledek dělnického boje a přibylo těch, kteří za ní vidí slabost tehdejší vlády. Pětina Rusů dnes v bolševickém puči vidí spiknutí nepřátelských sil.  Pětina respondentů označila za nejhorší postavu revoluce Stalina, což ale paradoxně vypovídá spíš o jeho rostoucí oblibě, protože v roce 1990 to bylo téměř padesát procent.

Ukázalo se také, že za posledních dvacet let výrazně přibylo lidí domnívajících se, že Rusko se po revoluci vyvíjelo v rámci svých tradic a národních hodnot. Zatímco v roce 1998 si to myslelo 28 procent Rusů, dnes celá polovina. Procento lidí zastávajících názor, že Rusko se revolucí vydalo na cestu, která mu nebyla vlastní, spadlo z 46 na 27.  

Evoluce, nikoliv revoluce

Velmi opatrně se k výročí staví Kreml. Ruský režim sice oslavuje úspěchy Sovětského svazu a hrdinství Rudé armády v boji s Hitlerem, lidová povstání a revoluce však považuje za ohrožení stability a posvátné státní moci. Ve hře je i vliv pravoslavné církve, které by se státem dirigované vzpomínání na bolševické ničitele chrámů nejspíš nelíbilo.

„Když se podíváme na tuto sto let starou lekci, vidíme, že výsledky těchto událostí byly velmi rozporuplné. Velmi negativní i velmi pozitivní,“ prohlásil minulý týden prezident Vladimir Putin. „Musíme si položit otázku, jestli pokrok nebyl možný skrze evoluci, nikoliv revoluci. Bylo nutné rozložit stát a bez milosti zničit životy milionů lidí? Nemohlo se postupovat krok za krokem?“ tázal se Putin, který Rusku vládne už sedmnáct let a očekává se, že do měsíce oznámí kandidaturu na další období.

Výstava soch bolševických vůdců v Petrohradě (24. října 2017)
Petrohrad se chystá na stoleté výročí bolševické revoluce. (24. října 2017)
Výstava soch bolševických vůdců v Petrohradě (24. října 2017)

Výsledkem je, že v Rusku se letos oficiální připomínka bolševické revoluce nechystá. Kreml ustanovil komisi historiků a kleriků, která má dospět k „poučení z historie“ a zdůraznit potřebu národní jednoty. Sergej Naryškin, který stojí v čele Služby vnější rozvědky i Historické společnosti, podle agentury AFP na jednom z jejích zasedání prohlásil, že revoluce přináší krev, smrt, destrukce a katastrofy a Rusové proto dobře znají skutečnou hodnotu stability.

Dějiny jsou choroba a nemocní jsme všichni

Historik Andrej Zubov se dokonce domnívá, že přístup současného režimu k výročí revoluce odhaluje pohled státní moci na ruské dějiny. Vladimir Putin je podle ní součástí historické kontinuity, dalším z řady knížat, carů a generálních tajemníků, na jejichž počátku stál sjednotitel Kyjevské Rusi, kníže Vladimír I. A těmto vládcům byla moc dána „od Boha“, nikoliv lidem.

Rusové zfilmovali život Trockého. Revoluce je špatná, nabádá seriál

„Z historie Ruska je vymazán nebo jednoznačně odmítnut pouze společenský boj za svobodu a osobní důstojnost,“ píše Zubov a mezi tyto opomíjené kapitoly ruské historie řadí povstání děkabristů v roce 1825, reformy cara Alexandra II. či ruský předrevoluční parlamentarismus. Za široká lidová hnutí považuje i revoluci v roce 1917 a protibolševické Bílé hnutí.

Komunisté tak mohou v listopadu vzpomínat na Lenina jako proroka nové civilizace a monarchisté se mohou modlit k carovi, kterého pravoslavná církev prohlásila za svatého. Na skutečnou debatu o revoluci a jejích důsledcích však Rusko stále čeká. 

„Rusko se se svojí historií nikdy nevyrovnalo,“ tvrdí novinář a vedoucí interaktivního projektu mapujícího události revolučního roku 1917 Michail Zygar. „Historická traumata jsou stále živá; psychologické mindráky zůstávají. Ruské dějiny jsou choroba, kterou jsme všichni nemocní,“ píše ve své nové knize Impérium musí zemřít: Ruský revoluční kolaps 1900 -1917.

Revolučním událostem v Rusku se věnujeme i v seriálu Před 100 lety:

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...