Ty hrnce vám vydrží do konce života! V Liberci natáčeli klip proti šmejdům

  • 4
V Liberci natáčeli videoklipy, které mají upozornit na nekalé praktiky podvodných prodejců. Zahráli si v nich herci z libereckého divadla F. X. Šaldy i samotní senioři.

„Podívejte na ty uši, vůbec vás nebudou pálit. A uvidíte, kolik žen k vám teď bude chodit na návštěvu, abyste jim uvařil. Tak mi to tady pěkně podepište a nebojte, tyhle hrnce vám vydrží do konce života.“

Vysoký, dobře oblečený muž ve středu v jednom z bytů libereckého domova s pečovatelskou službou vnucuje starému pánovi předražené hrnce. Po přesvědčivém monologu je úspěšný. Senior smlouvu, která ho má připravit o úspory, bez váhání podepisuje.

Šot má být osvětou, jak taktikám nepodlehnout

Jeho sen, v němž kuchařské umění s novými hrnci obdivují tři šarmantní dámy, se ale vzápětí rozplývá. A jeho podezření, že naletěl podvodníkům, zároveň potvrdí i reportérka, která k němu do bytu dorazí.

Miroslav Palm se naštěstí v roli oběti ocitl jen naoko. Komunitní středisko Kontakt totiž s pomocí divadelních herců a dobrovolníků z řad neherecké veřejnosti natáčela jeden ze tří „protišmejdích“ videoklipů. Liberec se problematice podvodných prodejců intenzivně věnuje a šot má být další osvětou, jak jejich taktikám nepodlehnout.

A i když Miroslav Palm šmejdům v klipu neodolá, v opravdovém životě jim naopak nikdy nenaletěl. Ač to na něj zkoušeli několikrát. „Pokaždé jsem jejich zboží odmítl. Většinou nabízeli hrnce, zájezdy, dokonce i tablet,“ usmívá se muž.

„Jednou mě pozvali do sálů u Košků, tam mi řekli, že jsem vyhrál nějaké peníze, ale musím si za to vzít zájezd. A když jsem to odmítl, tak mě vyhodili,“ přidává jednu ze svých zkušeností. Výhodu má i v tom, že na něj dohlíží dcera, která ho před taktikami prodejců varuje. „Ani v telefonu nesmím nikomu cizímu říci ano,“ uzavírá.

Senioři mají úžasný herecký talent, pochvaluje si herec

Šmejda si v klipu zahrál Martin Stránský z Divadla F.X. Šaldy, investigativní reportérku pak jeho kolegyně Jana Hejret Vojtková. „Pokaždé musím lidi přesvědčit, že potřebují něco, co vlastně vůbec nepotřebují a já na tom chci jen vydělat peníze,“ popisuje Stránský svou postavu. On sám se šmejdy zkušenost nemá, jeho rodiče ale ano.

„Dodnes si, bohužel, myslí, že udělali dobře, když ty hrnce tehdy koupili a já je nedokážu přesvědčit o opaku. Dali jim k tomu prý zadarmo zájezd, ale samozřejmě to tak nebylo, stejně si ho museli zaplatit,“ svěřuje se herec.
Ten si pochvaluje i práci s nehereckými kolegy. „Byli fantastičtí, myslím, že mají opravdu úžasný herecký talent,“ říká.

Scénáře ke třem videoklipům napsal dramaturg činohry Tomáš Syrovátka. Všechny mají společné téma podvodných prodejců a osvěty proti nim.

„V jednom příběhu nabízejí levnější elektřinu a jejich cílem je dostat se do bytu seniora, zjistit, kde má peníze a v podstatě ho okrást. V dalším pak prodávají zbytečné, předražené hrnce a v posledním nabízejí telefonickou službu a internet v mobilu. Paradoxem pak je, že senior na jejich nabídku kývne, ačkoli vlastně nemá nic jiného, než pevnou linku,“ přibližuje režisér klipů Jakub Kabeš.