Dallas Seavey v roce 2016, kdy slavný závod vyhrál. | foto: Profimedia.cz

Největší musherský závod světa ovládla dopingová aféra, neprošli čtyři psi

  • 14
Po cyklistice, atletice, koňském sportu a dalších se doping dostal i do sportu „celých mužů“ – musherů, kteří s psím spřežením brázdí ledové pustiny. Na slavném závodě Iditarod Trail Sled Dog Race na Aljašce neprošli dopingovou kontrolou čtyři psi druhého závodníka v pořadí, velmi slavného Dallase Seaveyho.

Ačkoliv se slavný závod běžel už v březnu, pořadatelé až nyní uvedli, že čtyři psi slavného závodníka byli nadopováni lékem proti bolesti Tramadolem. Seavey však tvrdí, že neví o tom, že by svým psům podobný preparát podával. Místo toho naznačoval, že někdo mohl jeho psům lék podstrčit.

Iditarod Trail Sled Dog Race

Závod saní tažených psy, který se koná na Aljašce, je pojmenován po legendární Iditarodské stezce spojující vnitrozemské zlatokopecké městečko Iditarod (od třicátých let opuštěné) s pobřežím Beringova moře a Aljašského zálivu.

Na cestu se vydávají spřežení šestnácti psů, z nichž musí minimálně šest dorazit do cíle. Trasa závodu vede liduprázdnou krajinou a účastníci nedostávají od pořadatelů žádnou podporu, nocleh a stravování si musejí zajistit sami.

V krutých, až sedmdesátistupňových mrazech nefungují vysílačky, takže zranění či zbloudilí závodníci mají minimální šanci na záchranu. Proto je Iditarod označován jako „poslední velký závod na Zemi“, v němž „není důležité vyhrát, ale přežít“.

Zdroj: Wikipedia

Komise však závodníka nemůže diskvalifikovat, protože se jí nepodařil dokázat úmysl. Proto nepřijde ani o výhru 59 tisíc dolarů (asi 1,3 milionu korun), ani o získané tituly. Dallas Seavey není v musherském sportu jen tak někdo,  vyhrál závod už v letech 2012, 2013, 2015 a 2016. Letos skončil druhý za svým otcem Mitchem.

Incident však doslova nahrál ochráncům zvířat ve Spojených státech amerických Peta, kteří tyto závody dlouhodobě kritizují. „Je-li to možné v královském závodě musherů, jak často se to stává i u běžných závodů tohoto typu?“ ptá se organizace v prohlášení. 

A dodává: „Tento dopingový skandál je jen dalším důkazem, že podobné závody musí skončit.“ Podle jejich názoru se závodníci snaží jen o vítězství za každou cenu a to je spojeno s nelidským zacházením se zvířaty. Často se také stává, že psi tento závod dokonce nepřežijí. Za 44letou historii jich zahynulo 150, z toho letos to bylo pět psů.

Pořadatelé ze situace nejsou šťastní, neustále boje s ochránci zvířat jim navíc ubírají sponzory. Dopingové zkoušky se provádějí běžně, v roce 1994 se objevil první pozitivní test. Psi se náhodně testují před i po závodě a prvních dvacet závodníků v pořadí se pak testuje automaticky.

Závodník Dallas Seavey se více nesměl vyjadřovat, zakazuje mu to komise závodu. Ale podle ní se změní pravidla tak, aby už nemuselo být nutné prokázat úmysl provést doping, ale aby měli závodníci odpovědnost za vše, co se stane.

Podívejte se na musherský závod z pohledu jezdce:

16. února 2015