Bartoš preferuje do čela Sněmovny Vondráčka z ANO před Fialou z ODS

  • 1461
Šéf Pirátů Ivan Bartoš vidí v čele Sněmovny spíše Radka Vondráčka z ANO než předsedu ODS Petra Fialu, kterého navrhují občanští demokraté. „Pan Vondráček má historicky zkušenost z místopředsedování," řekl Bartoš. Po středeční schůzce s vedením ODS to trochu změkčil, ještě se o tom v sobotu poradí a rozhodne poslanecký klub Pirátů.

„Koalice i tichá podpora vlády podle naší strategie, se kterou jsme šli do voleb a byla známa dva měsíce před volbami, není možná,“ řekl Bartoš k možnosti, že by Piráti vládli s Babišem nebo mu vládu umožnili. Postoj Pirátů zůstává neměnný. 

Možná i proto na odpolední schůzce s Piráty chyběl Babiš. „Asi je to proto, jak si teď trochu nešťastně vyměňujeme ty esemesky a následně to každý komentuje v médiích,“ komentoval to předseda Pirátů a ještě před odpolední schůzkou potvrdil, že se Babišovi omluvil. Rovněž esemeskou. ANO na schůzce zastupovali právě Vondráček a také místopředseda Petr Vokřál.

Bartoš také už ráno řekl, proč by v čele Sněmovny měl být spíše kandidát ve volbách vítězného hnutí ANO než Fiala. „Zavánělo by to opoziční smlouvou,“ prohlásil v ranním vysílání ČT o případném úspěchu Fialy. Zatímco Babišovo ANO má po volbách 78 křesel, ODS je druhou nejsilnější stranou s 25 křesly.

Předseda občanských demokratů Petr Fiala vysvětloval naopak Bartošovi, proč by křeslo šéfa Sněmovny měla dostat jeho, ve volbách do Sněmovny druhá nejsilnější strana. „Nebylo nám sděleno, že pan Vondráček má automatickou podporu, ale že to bude projednávat klub,“ řekla po jednání s Piráty první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. ODS se s Piráty shodla, že není třeba měnit jednací řád Sněmovny, jak o to usiluje ANO, které chce omezit řečnická vystoupení poslanců a zkrátit přestávky pro poslanecké klyby, protože se jich do Sněmovny dostalo rekordních devět.

Piráti usilují o vedení tří výborů Sněmovny a místopředsedu

K možnosti koaliční spolupráce s ODS, která skončila ve volbách druhá, Bartoš řekl, že Piráti se vůči občanským demokratům v kampani nevymezovali, a pak dodal, že to „momentálně není na stole“. Stejně tak Fiala mluvil o tom, že při sestavování vlády je teď na řadě Babiš, jemuž se ale zatím podle veřejně známých informací nedaří sehnat hlasy pro vládní většinu.

Vyjednavači ODS Alexandra Udženija, Petr Fiala a Zbyněk Stanjura po jednání s Piráty (25. října 2017)

Definoval představu Pirátů o obsazení pozic ve Sněmovně. „S tím počtem poslanců, kdy jsme třetí nejsilnější strana, bychom mohli cílit na tři předsedy výborů,“ řekl. Piráti by také měli získat jedno křeslo místopředsedy Sněmovny. A přesný okruh zájmů Pirátů? „Bezpečnostní výbor, podvýbory vysoké školy, e-government, zajímá nás zahraniční politika,“ řekl Bartoš.

Středeční povolební dění

Ve středu prezident Miloš Zeman oznámil, že se příští týden sejde na zámku v Lánech se zástupci hnutí ANO, ODS a Pirátů. Později se setká i s dalšími stranami.

Předsednictvo hnutí SPD navrhlo ve středu šéfa hnutí Tomia Okamuru na funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny. Na předsedu poslaneckého klubu schválilo místopředsedu hnutí Radima Fialu.

Piráti se 10,79 procenty skončili ve volbách na třetím místě, mají 22 poslanců. Jsou poslední, s nimiž se Babiš při povolebních vyjednáváních nesetkal.

Účast ve vládě s ANO i její toleranci odmítlo vedení ODS

V úterý výkonná rada občanských demokratů jednomyslně odmítla, aby strana jednala s hnutím ANO o vstupu do vlády a o toleranci menšinové vlády. Jednomyslně tento postoj podpořil i celý poslanecký klub ODS. Fiala o tom později informoval Babiše. „ODS nechce jednat o ničem, my jsme si to odškrtli a jdeme dál,“ komentoval to šéf ANO, kterého chce prezident Miloš Zeman příští týden v úterý pověřit jednáním o sestavení vlády.

Babiš ale zatím při konzultacích příliš úspěšný není. Jediný, kdo dal najevo, že chce do vlády, je hnutí SPD Tomia Okamury. „Ne, ne, ne,“ odvětil Babiš na otázku iDNES.cz, jestli nezměnil názor na SPD, když se teď jediný Okamura hlásí do vlády. „Jednali jsme o některých programových věcech, které SPD má, a to je zákon o referendu, který potřebujeme, a odvolatelnost politiků je také téma a přímá volba starostů,“ řekl Babiš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video