Ondřej Kaše z Anaheimu se raduje z gólu v duelu s Philadelphií.

Ondřej Kaše z Anaheimu se raduje z gólu v duelu s Philadelphií. | foto: AP

Kaše zastínil Voráčka, Nosek táhl Vegas k výhře nad silným Chicagem

• 36
V jedenácti úterních zápasech hokejové NHL byli Češi vidět hlavně v souboji Philadelphie s Anaheimem. Domácí Jakub Voráček rozšířil své bodové konto o další dvě asistence, slavit ale mohl pouze hostující Ondřej Kaše. Ten se na triumfu Ducks 6:2 podílel dvěma góly. V dalším zápase Tomáš Nosek bilancí 1+1 řídil výhru Vegas nad Chicagem.

Produktivní Jakub Voráček z Philadelphie rozšířil svou bodovou sbírku letošní sezony už na dvanáct asistencí z úvodních devíti startů. V daném ohledu je v lize na sdíleném druhém místě s washingtonským Jevgenijem Kuzněcovem, lepší bilanci má jen průběžný lídr celkového bodování Steven Stamkos z Tampy Bay. Kanadský útočník stihl spoluhráčům připravit dokonce už sedmnáct branek.

Ke spokojenosti měl však Voráček (21:29, 0+2, +1, 6 střel) po úterní domácí partii s Anaheimem hodně daleko.

Obě asistence, z nichž druhá zaokrouhlila jeho bodový součet kariéry v NHL na rovných 500 zápisů (695 zápasů - 155+345), si připsal u branek centra Seana Couturiera, jenž nejprve v 9. minutě otevíral skóre a podruhé se prosadil až v samotném závěru. To už jen korigoval vysoké vedení soupeře, v jehož dresu se dařilo českému mladíkovi Ondřeji Kašemu (12:21, 2+0, +2, 3 střely).

21letý mladík z úvodních čtyř startů sezony, v níž už kvůli zranění hlavy přišel o tři zápasy, vyprodukoval tři body 1+2 a proti Philadelphii přidal další dvě branky. Ve své nováčkovské sezoně Kaše z 53 startů posbíral 15 bodů, dva góly v jednom zápase nasbíral vůbec poprvé v zámořské kariéře. V 19. minutě vyrovnával průběžné skóre na 1:1, když před bránou tečoval nahození Dereka Granta a podruhé zvedal ruce nad hlavu v 56. minutě po proměněném trestném střílení ukázkovým blafákem do bekhendu.

V bráně Philadelphie všech šest branek inkasoval Brian Elliot (19 zákroků proti 25 střelám). Ten tentokrát dostal přednost před Michalem Neuvirthem, jenž vévodí průběžným brankářským statistikám NHL (1,36 gólu na zápas a 95,7% úspěšnost zákroků). Kromě útočníků Voráčka s Kašem do zápasu v dresu Flyers naskočil i obránce Radko Gudas (15:40, +/-: 0, 4 střely) a v zahajovací třetině se zviditelnil pěstním soubojem se silákem Anaheimu Kevinem Bieksou, který jej ovšem tvrdým direktem rychle poslal k ledu:

Skvělými výkony nepřestává udivovat NHL nováček z Vegas. V rozšiřovací éře soutěže Golden Knights pokračují ve vylepšování rekordu noviců, když v úterý zaznamenali už sedmý triumf z dosavadních osmi startů. S průběžnými 14 body tak figurují na druhé pozici Pacifické divize.

Naposledy navíc po výsledku 4:2 skolili jednoho z ligových favoritů - Chicago. Vítěznou jízdu Vegas nepřibrzdilo ani zranění gólmanů Marc-Andre Fleuryho s Malcolmem Subbanem. Proti Blackhawks se 29 zákroky ve svém prvním celém zápase NHL blýskl mladý Švéd Oscar Dansk.

Hodně vidět byl i český útočník vítězů Tomáš Nosek (10:23, 1+2, +2, 1 střela). 25letý rodák z Pardubic k dosavadní jedné brance přidal další dva body za gól a přihrávku. Nejprve během čtvrté minuty skórovaly oba celky, když hosty poslal do trháku v oslabení John Hayden a o pár vteřin později pokračující výhodu proměnil William Karlsson.

První velká chvíle Noska přišla v 6. minutě, kdy z brankoviště nejistého Corey Crawforda dotlačil do brány poskakující puk po střele Deryka Engellanda. Podruhé se prosadil v 39. minutě asistencí od zadního mantinelu, nakonec rozdílovou branku utkání vstřelil Pierre-Edouard Bellemare. Ve třetí třetině navýšil vedení Vegas už na 4:1 využitou přesilovkou Jonathan Marchessault a poslední slovo si vzal snížením z 59. minuty Patrick Kane.

Jen z pozice nehrajícího náhradníka utkání přihlížel hostující obránce Michal Kempný, nováček Jan Rutta (19:39, +/-: 0, 1 střela) na ledě nechyběl.

Po dvou konfrontacích z loňské sezony se potřetí proti sobě postavily dvě největší osobnosti současné NHL, kanadští útočníci Sidney Crosby a Connor McDavid. Prvně jmenovaný kapitán vítězů posledních dvou Stanley Cupů se tentokrát neprosadil, nakonec ale mohl slavit výhru 2:1 po prodloužení. V gólově chudém zápase poslal Pittsburgh poprvé do vedení až v 44. minutě Ian Cole. Edmontonu však zachránil bod a prodloužení zmiňovaný McDavid.

20letý supertalent vyrovnal v 58. minutě a gól slavil po sedmizápasové odmlce. S bilancí devíti bodů 4+5 z úvodních osmi duelů zůstává loňský vítěz produktivity mírně za očekáváním, stejně jako výsledky jeho Oilers (2 výhry a 6 porážek). Z prodloužení pak uběhlo jen 42 vteřin, než Phil Kessel zakončil kombinaci s Jevgenijem Malkinem a dosáhl na svůj 299. gól kariéry.

Největšími suverény úvodu sezony jsou rozhodně uzdravený Steven Stamkos s kanonýrem Nikitou Kučerovem a logicky i jejich Tampa Bay. Stamkos s 20 zápisy 3+17 opanuje produktivitu, Kučerov s 11 zásahy tabulku střelců a Lightning se 17 body za osm výher z úvodních deseti představení kralují Východní konferenci i celé NHL.

Naposledy si Tampa poradila 5:1 na ledě Caroliny. Na úvodní brance z 20. minuty, kdy přesilovku využil Tyler Johnson, si asistenci připsal i český útočník Ondřej Palát (17:27, 0+1, +/-: 0, 1 střela). V obraně nastoupil i jeho krajan Andrej Šustr (9:06, -1).

Stamkos (v zápase 0+2) s Kučerovem (1+0) bodovali i v desátém startu sezony a jsou blízko k vyrovnání klubového rekordu Martina St.Louise, jenž před osmi lety dokázal bodovat v jedenácti navazujících duelech na startu ročníku.

Hokejisté Calgary, hrající bez zraněného Jaromíra Jágra, opět potvrdili, že jim zatím více sedí venkovní zápasy. Po dvou domácích nezdarech (1:2 s Carolinou a 2:4 s Minnesotou) uspěli 3:2 po nájezdech na ledě Nashvillu. Domácí vedli o dvě branky po využitých přesilovkách ze zahajovací třetiny od Filipa Forsberga a Romana Josiho. Flames ale vrátily do hry navazující trefy Matthew Tkachuka a Michaela Ferlanda z 51. a 53. minuty. Rozhodující rozstřel pak ve třetí sérii ukončil produktivní Tkachuk a výhru mohl slavit i Michael Frolík (18:34, +1, 4 střely).

Už na pět zápasů se protáhla černá série Detroitu. Naposledy Red Wings padli po fotbalovém výsledku 0:1 na ledě Buffala. O jediný gól v síti Jimmy Howarda, jenž dostal opět přednost před Petrem Mrázkem, se postaral ve 30. minutě Benoit Pouliot. S nepříznivým výsledkem nic neudělal ani český útočník hostů Martin Frk (12:09, +/-: 0, 3 střely).

Naopak po delší době se zadařilo Montrealu. Slavný kanadský klub vstoupil do sezony výhrou nad Buffalem následně ale padl sedmkrát v řadě. Ukončení dlouhého čekání na výhru se fanoušci Canadiens dočkali až v úterý při domácím triumfu 5:1 nad Floridou. Dvěma zásahy se blýskl obránce Shea Weber. Český centr Tomáš Plekanec (14:48, +1, 1 střela) k dosavadní jedné brance další bod nepřidal, Aleš Hemský kvůli zranění nenastoupil a bez bodu zůstal i hostující Radim Vrbata (13:42, +/-: 0, 1 střela).

Radim Vrbata z Floridy po porážce s Montrealem:

Výsledky NHL

Vegas Golden Knights - Chicago Blackhawks 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)

Branky: 03:59 W. Karlsson (C. Miller, Hunt), 05:46 Nosek (Engelland, McNabb), 38:15 Bellemare (Nosek, Carrier), 50:20 Marchessault (Schmidt, Sbisa) - 03:33 Hayden, 58:55 P. Kane (Saad, Oesterle). Rozhodčí: Walsh, Rehman – Gawryletz, Heyer. Diváci: 18 108.

Vegas Golden Knights Dansk (Lagacé) – Schmidt, Sbisa, C. Miller, Hunt, Engelland, McNabb – Perron, Eakin, Neal – Leipsic, Marchessault, Tuch – O. Lindberg, W. Karlsson, R. Smith – Carrier, Bellemare, Nosek.

Chicago Blackhawks Crawford (A. Forsberg) – Keith, Seabrook, Forsling, Rutta, Oesterle, C. Murphy – Saad, J. Toews, Pánik – Hartman, Schmaltz, P. Kane – Sharp, Anisimov, DeBrincat – Bouma, Wingels, Hayden.

Colorado Avalanche - Dallas Stars 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)

Branky: 13:45 Nieto (Landeskog), 22:14 Nieto (Söderberg, Comeau), 24:04 Landeskog (Duchene), 39:50 Barberio (Barrie, Comeau), 59:58 Nieto (Comeau, A. Lindholm) - 08:03 Ja. Benn (J. Klingberg, Seguin), 22:46 B. Ritchie (Seguin, Ja. Benn), 50:12 J. Klingberg (Ja. Benn).

Colorado Avalanche Varlamov (J. Bernier) – E. Johnson (A), Zadorov, Barrie, A. Lindholm, Bigras, Barberio – Rantanen, MacKinnon, Andrighetto – Jakupov, Duchene, Landeskog (C) – Comeau, Söderberg, Nieto (A) – G. Bourque, Kerfoot, Greer.

Dallas Stars Bishop (27. Lehtonen) – J. Klingberg, Methot, Johns, Hamhuis, Honka, Lindell – Radulov (A), Seguin, Ja. Benn (C) – Spezza (A), Hanzal, Elie – Pitlick, Faksa, Roussel – B. Ritchie, Janmark, D. Shore.

Minnesota Wild - Vancouver Canucks 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branky: 50:07 Virtanen. Rozhodčí: Chris Lee, Kelly Sutherland. Čároví: Brian Mach, Ryan Galloway. Diváci: 18694.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Suter (A), Spurgeon, Reilly, Brodin, Quincey, Dumba – Zucker, M. Koivu (C), Mikael Granlund – M. Foligno, E. Staal (A), Stewart – Winnik, Cullen, Kunin – Ennis, Eriksson Ek, Kloos. Hlavní trenér: Bruce Boudreau.

Vancouver Canucks A. Nilsson (Markström) – Del Zotto, Ch. Tanev (A), B. Hutton, Gudbranson, D. Pouliot, Biega – D. Sedin (A), H. Sedin (C), Virtanen – Bärtschi, Horvat, Boeser – Gagner, Burmistrov, Vanek – M. Granlund, B. Sutter, Dorsett. Hlavní trenér: Travis Green.

Nashville Predators - Calgary Flames 2:3N (2:0, 0:0, 0:2 - 0:0)pen. 1:2

Branky: 06:29 F. Forsberg (Josi, Hartnell), 07:43 Josi (P. K. Subban, Johansen) - 50:35 Tkachuk (D. Hamilton, Backlund), 52:55 Ferland (J. Gaudreau, D. Hamilton), Tkachuk. Rozhodčí: O´Rourke, Peel – Barton, Nagy. Diváci: 17 113.

Nashville Predators Rinne (Saros) – Ekholm (A), Josi (C), P. K. Subban, Jemelin, Y. Weber, Irwin – Arvidsson, Johansen (A), F. Forsberg – C. Smith, Sissons, Fiala – Järnkrok, Hartnell, Watson – F. Gaudreau, C. McLeod, Aberg.

Calgary Flames M. Smith (Läck) – D. Hamilton, Giordano (C), Hamonic, Brodie, Stone, Kulak – Ferland, Monahan (A), J. Gaudreau – Frolík, Backlund, Tkachuk – Brouwer (A), Stajan, Versteeg – Lazar, Jankowski, S. Bennett.

Ottawa Senators - Los Angeles Kings 2:3N (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)pen. 0:2

Branky: 06:09 Phaneuf (Hoffman, Pageau), 46:36 N. Thompson (Pyatt) - 00:24 Martinez (Kempe), 58:14 Kempe, 65:00 Cammalleri. Rozhodčí: Marc Joannette, Tom Kowal – Trent Knorr, Tim Nowak. Diváci: 14 034.

Ottawa Senators Condon (C. Anderson) – Oduya, E. Karlsson (C), Phaneuf (A), Ceci, Claesson, Ch. Wideman, Borowiecki – Burrows, Brassard, Mark Stone – N. Thompson (A), Turris, Dzingel – Hoffman, Pageau, Pyatt – DiDomenico, Brown.

Los Angeles Kings Kuemper (Quick) – Forbort, Doughty (A), Muzzin, Martinez, Fantenberg, MacDermid – Iafallo, Kopitar (C), D. Brown (A) – Pearson, N. Shore, Toffoli – Cammalleri, Kempe, Lewis – Andreoff, Laich, Dowd.

Montreal Canadiens - Florida Panthers 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)

Branky: 36:44 Galchenyuk (Gallagher, Drouin), 38:02 S. Weber (Drouin, A. Shaw), 38:19 Gallagher, 49:11 S. Weber (Lehkonen), 51:06 Pacioretty (Danault, Jo. Benn) - 20:20 Yandle (Huberdeau, Barkov). Rozhodčí: Furlatt, Rank – Daisy, Murphy. Diváci: 21 302.

Montreal Canadiens Price (Montoya) – Mete, S. Weber, Davidson, Petry, Alzner, Jo. Benn – Lehkonen, Drouin, Byron – Pacioretty, Danault, A. Shaw – Hudon, Plekanec, Gallagher – Galchenyuk, McCarron, Ščerbak.

Florida Panthers Reimer (Säteri) – Yandle, Ekblad, Matheson, Pysyk, Weegar, McCoshen – Huberdeau, Barkov, Dadonov – McCann, Trocheck, Vrbata – Brickley, Malgin, Bjugstad – Haley, MacKenzie, Tippett.

New York Islanders - Arizona Coyotes 5:3 (0:1, 2:0, 3:2)

Branky: 23:41 Tavares (Eberle), 34:25 Tavares (Pelech, Eberle), 44:21 B. Nelson (Pelech), 52:41 Tavares (Pelech), 57:03 Mayfield (Tavares) - 04:47 Duclair (Keller, Stepan), 41:32 Kempe (Rieder, Dvorak), 48:57 Cousins (Keller). Rozhodčí: Rooney, Skilliter – Cormier, Berg. Diváci: 9 795.

New York Islanders Halák (Greiss) – Boychuk, de Haan, Leddy, Pelech, Hickey, Mayfield – Tavares, Lee, Eberle – Jo. Bailey, Barzal, Beauvillier – Chimera, B. Nelson, Ladd – Clutterbuck, Cizikas, N. Kuljomin.

Arizona Coyotes Domingue (Hill) – Demers, Ekman-Larsson, Hjalmarsson, Goligoski, L. Schenn, Connauton, Clendening – Keller, Stepan, Domi – Rieder, Dvorak, Martinook – Fischer, Cousins, Crouse – Duclair, Kempe, Rinaldo.

Philadelphia Flyers - Anaheim Ducks 2:6 (1:1, 0:3, 1:2)

Branky: 08:51 Couturier (Giroux, Voráček), 51:54 Couturier (Sanheim, Voráček) - 18:22 O. Kaše (D. Grant), 25:40 Montour (Kossila, Beauchemin), 30:03 N. Ritchie (H. Lindholm, Bieksa), 38:17 Rakell (Getzlaf, Perry), 43:59 Getzlaf (Perry), 55:49 O. Kaše. Rozhodčí: Romasko, O'Halloran – Smith, Miller.

Philadelphia Flyers Elliott (Neuvirth) – Provorov, Hägg, Gudas, Gostisbehere, Sanheim, Manning – Giroux, Couturier, Voráček – Weal, Filppula, Simmonds – Lehterä, Patrick, Konecny – Laughton, M. Raffl, Weise.

Anaheim Ducks Gibson (Berra) – H. Lindholm, Manson, Beauchemin, Montour, Jaycob Megna, Bieksa – Rakell, Getzlaf, Perry – Cogliano, Vermette, Silfverberg – N. Ritchie, D. Grant, O. Kaše – Wagner, Kossila, L. Shaw.

Pittsburgh Penguins - Edmonton Oilers 2:1P (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 43:24 Cole (Reaves, Sheahan), 60:42 Kessel (Malkin) - 57:07 McDavid (Maroon, Klefbom). Rozhodčí: Watson, McIsaac – MacPherson, Amell.

Pittsburgh Penguins M. Murray (DeSmith) – Letang (A), Dumoulin, J. Schultz, Määttä, Ruhwedel, Cole – Sheary, Crosby (C), Guentzel – Kessel, Malkin (A), Rust – Hörnqvist, Sheahan, Hagelin – Reaves, McKegg, Kühnhackl.

Edmonton Oilers Talbot (Brossoit) – A. Larsson (A), Klefbom, Benning, Russell, Auvitu, Nurse – Yamamoto, McDavid (C), Maroon – R. Strome, Nugent-Hopkins, Lucic (A) – Caggiula, Draisaitl, Letestu – Kassian, Khaira, Pakarinen.

Buffalo Sabres - Detroit Red Wings 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branky: 29:45 B. Pouliot (Antipin, Fedun). Rozhodčí: Hebert, Pollock – Kovachik, Sericolo. Diváci: 16 882.

Buffalo Sabres Lehner (Ch. Johnson) – Ristolainen, Scandella, Fedun, McCabe, Tennyson, Antipin – Okposo (A), Eichel (A), E. Kane – Pominville, R. O'Reilly (A), S. Reinhart – Ju. Bailey, B. Pouliot, Nolan – Griffith, Jo. Larsson, Moulson.

Detroit Red Wings Howard (Mrázek) – Ericsson, Daley, Kronwall (A), Green, Ouellet, Jensen – Mantha, Zetterberg (C), Nyquist – Tatar, D. Larkin, Abdelkader (A) – Helm, Nielsen, Frk – Witkowski, Glendening, S. Wilson.

Carolina Hurricanes - Tampa Bay Lightning 1:5 (0:1, 0:1, 1:3)

Branky: 43:28 Slavin (Pesce, Jooris) - 19:25 T. Johnson (Palát, Point), 29:13 Sergačjov (Stamkos, T. Johnson), 57:27 Naměstnikov (Hedman, Dotchin), 58:39 Callahan (Kunitz, J.T. Brown), 59:56 Kučerov (Stamkos, Coburn). Rozhodčí: Francois St Laurent, Trevor Hanson – Bryan Pancich, Darren Gibbs. Diváci: 10 498.

Carolina Hurricanes Darling (C. Ward) – Slavin, Pesce, Hanifin, Faulk (A), H. Fleury, T. van Riemsdyk – Aho, J. Staal (C), E. Lindholm – B. McGinn, V. Rask, T. Teräväinen – Skinner (A), D. Ryan, Williams – Nordström, Krüger, Jooris.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Budaj) – Hedman (A), Dotchin, Sergačjov, Stralman, Coburn, Girardi, Šustr – Naměstnikov, Stamkos (C), Kučerov – Palát, Point, Gourde – Kunitz, J.T. Brown, Callahan (A) – Killorn, T. Johnson.