Tomio Okamura v pražském volebním štábu SPD. (21. října 2017) | foto: František Vlček, MAFRA

Okamura nepřiznal příjmy z prodeje nemovitostí, jde o 15 milionů korun

  • 1637
Předseda SPD Tomio Okamura v posledním roce rozprodává své nemovitosti. V loňském majetkovém přiznání, které musí podle zákona stejně jako všichni ostatní poslanci ve Sněmovně odevzdávat, však tyto transakce nepřiznal. MF DNES zjistila, že Okamurovi v přiznání chybí finanční toky v hodnotě zhruba patnáct milionů korun.

Loni v září Okamura prodal svůj byt na pražských Vinohradech, který od něj za 10 milionů korun koupila bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Prodej bytu však v majetkovém přiznání Tomia Okamury chybí.

„Porovnáním údajů uvedených v oznámení pana poslance Okamury s údaji uvedenými v jiných registrech a informačních systémech veřejné správy bylo zjištěno, že pan poslanec Okamura mohl svým jednáním naplnit znaky přestupku zákona o střetu zájmů,“ reagoval na zjištění MF DNES Jiří Kapras, který na ministerstvu spravedlnosti vede odbor střetu zájmů.

Do kolonky, kam všichni poslanci mají podle zákona povinnost vypisovat své příjmy přesahující 500 tisíc korun, zanesl Okamura pouze svůj patnáctimilionový výdělek z firem a dalšího podnikání.

„Ten prodej je tam započítán do příjmu za podnikání,“ tvrdí Okamura. Jenže on sám podnikatelem v nemovitostech není. Ve výčtu jeho živnostenských oprávnění mu realitní činnost, která by ho k tomu opravňovala, chybí. Navíc šlo o případ, kdy prodal někomu jinému svůj vlastní byt.

Sama Vesecká MF DNES odpověděla, že neví, proč Okamura jejich obchod ve svém přiznání neuvedl.

Přiznání vyplnila účetní, říká Okamura

Nepřiznání příjmu za byt není jediná chyba v Okamurově majetkovém přiznání. U banky má rovněž úvěr až do pěti milionů korun. Ručil za něj právě prodaným bytem, loni však závazek převedl na svou jedinou zbylou nemovitost, pozemek na pražském Břevnově. Jenže kolonku přiznání, v němž mají poslanci přiznávat veškeré své závazky, nechal předseda SPD prázdnou.

„Myslel jsem, že to stačí uvést jen v prvním přiznání,“ zdůvodňuje to Okamura. U všech poslanců však platí, že musí zveřejňovat veškeré své prodeje a také to, kolik komu v daném roce aktuálně dlužili.

Do letošního září měl kontrolu majetkových přiznání poslanců na starosti mandátový a imunitní výbor. Jeho předsedkyně Miroslava Němcová (ODS) považuje Okamurův postup za chybný. „Tady bych viděla jednoznačné pochybení na straně poslance Okamury. Přece jen prodej za deset milionů člověk jen tak nepřehlédne,“ říká Němcová. Okamura odmítá, že by něco schválně zamlčel. Přiznání, ač na všech jeho stránkách stojí jeho podpis, mu prý vyplňuje jeho účetní.

Aktuálně se chybami v majetkových přiznáních politiků zabývá ministerstvo spravedlnosti. To případ zaslalo na obecní úřad v místě Okamurova trvalého bydliště. Ten případně rozhodne o přestupku.

Okamura jednal s Babišem o programové shodě v pondělí:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video