Zátěžový test lanovky: místo lidí vozila jedenáct tun železných kostek

  • 0
Nová čtyřsedačková lanovka v krkonošském Černém Dole obstála v zátěžové zkoušce. Technici na ni v úterý naložili 450 železných kostek o hmotnosti 25 kilogramů. Při maximální zátěži překračující 11 tun vlekaři testovali brzdy i nouzový dieselový motor.

„Zkoušeli jsme veškeré provozní stavy zařízení, aby při jakékoli brzdě bezpečně zastavilo,“ potvrdil hlavní technik Wolfgang Tam.

Pracovníci střediska naložili kostkami polovinu ze 78 sedaček. V jedné chvíli si šéf dopravních zařízení s kolegy usednul do sedačky, aby se na vlastní kůži přesvědčil, jak lanovka brzdí. 

„Kolikrát křivky vykazují dobré parametry, ale pocitově na sedačce je to výrazně horší. Proto jsme to sami zkusili,“ vysvětlil. 

Lanovku pohání elektromotor, v záloze je dieselový motor, který točí lanovým kotoučem. I jeho funkčnost technici otestovali. „V případě, že vypadne elektrický proud, je nutné, aby se lanovka při takovéto zátěži roztočila a dopravila cestující do stanice,“ dodal Tam.

Po zátěžové zkoušce pokračovalo další testování čtyřsedačky. K tomu, aby lanová dráha mohla vozit cestující, chybějí už jen formality. Hlavně však razítko Strojírenského zkušebního ústavu Brno, na jehož základě vydá Drážní úřad průkazy způsobilosti. Zástupci obou institucí úterní „trénink“ bedlivě pozorovali přímo na místě. 

„Před uvedením do provozu musí mít provozovatel certifikované dílčí systémy a bezpečnostní prvky. Kromě certifikace tu děláme také takzvanou finální inspekci. Jsou stanovena kritéria, co vše se musí odzkoušet. Patří sem například kontrola infrastruktury, průjezd stanicemi a fungování jednotlivých prvků zejména s ohledem na bezpečnost pasažérů,“ popsal proceduru inspektor Miroslav Kubalák z brněnského zkušebního ústavu.

Lanovka bude jezdit prázdná ještě týdny

Černodolská lanovka je v provozu už delší dobu. Po zapletení lana (podívejte se na něj zde) musela ještě bez sedaček najezdit 70 hodin, aby technici doladili kladkové baterie a lanové kotouče. Další jízdy si vynutilo seřízení softwaru, prázdnou lanovku před startem lyžařské sezony budou řídit pracovníci obsluhy. 

„Musejí najezdit čtyři týdny, než vůbec budou moci jít ke zkouškám,“ poznamenal Wolfgang Tam.

Nová lanovka je o 300 metrů delší než původní třísedačka U lomu, kterou nahradila. O stejnou délku se protáhly i přilehlé sjezdovky (více zde). Lanovka vede po 11 sloupech, překonává převýšení 235 metrů. Maximální přepravní kapacita je 2 400 pasažérů za hodinu, lyžaře na Špičák vyveze za 3,5 minuty. Třísedačka měla kapacitu 1 770 cestujících za hodinu.

Inspektoři testovali novou lanovku v krkonošském Černém Dole.

„Odpojitelná technologie je pohodlnější hlavně pro děti a začátečníky. Umožňuje bezproblémové nasedání a vyšší přepravní rychlost,“ uvedl ředitel SkiResortu Černá-hora Pec Petr Hynek. Černodolská lanovka je největší investicí resortu, pod který spadá pět středisek, před nadcházející zimou. Celkem vlekaři utratili přes sto milionů korun.

Skiareál začal se stavbou lanové dráhy v polovině května, původní technologii stavbaři zcela demontovali včetně horní i dolní stanice. Lyžařská sezona na Černé hoře odstartuje v polovině listopadu, v Černém Dole se obvykle lyžuje od poloviny prosince. 

Kromě Černého Dolu vzniká lanovka také na Horních Mísečkách, kam skiareál Špindlerův Mlýn přesunul repasovanou čtyřsedačku ze Svatého Petra a zároveň rozšířil sjezdovku Machytka (podrobnosti k rozšíření tady). Bude to první lanová dráha ve středisku, jezdit bude v trase původního kotvového vleku.

Odpojitelnou čtyřsedačkovou lanovku letos nově nabídnou lyžařům také vlekaři v Orlických horách. Skiareál v Deštném ji vybudoval v areálu Marta II, kde dosud jezdily jen vleky (o stavbě lanovky jsme psali zde).