Roman Polák (vlevo) z Toronta brání Brookse Laicha z Los Angeles, který se...

Roman Polák (vlevo) z Toronta brání Brookse Laicha z Los Angeles, který se snaží ohrozit brankáře Frederika Andersena. | foto: Profimedia.cz

Polák v prvním startu hned asistoval u výhry, přihrávku bral i Hertl

• 17
Den po podpisu nové smlouvy se obránce Roman Polák okamžitě zapojil do hry a v sezonní premiéře za Toronto asistencí přispěl k výhře 3:2 nad Los Angeles. Stejnou bilanci, tedy přihrávku a výhru, v pondělí slavil i útočník Tomáš Hertl. Jeho San Jose uspělo 4:1 na ledě Rangers.

31letý Roman Polák se v neděli s Torontem domluvil na podmínkách roční smlouvy, která mu vynese 1,1 milionu dolarů, a o den později už ve třetí obranné dvojici naskočil do domácí partie proti Los Angeles.

Český reprezentant, jenž tak pomůže alespoň trochu rozšířit nízké zastoupení našeho hokeje mezi obránci v letošní sezoně NHL (pravidelně zatím nastupují jen Jan Rutta z Chicaga s Radko Gudasem z Philadelphie, mezi sestavou a náhradníky rotují Michal Kempný v Chicagu s Andrejem Šustrem v Tampě), působí v Torontu s krátkou přestávkou od roku 2014.

Novou smlouvu podepsal s prodlevou kvůli doléčení zdravotních problémů z play-off předešlého ročníku.

Proti Kings Polák (12:13, 0+1, +1) absolvoval 21 střídání a asistencí se podílel na úvodní brance duelu z 6. minuty, kdy jeho ránu tečoval Matt Martin. Ve druhém dějství Maple Leafs využili přesilovku zásluhou Tylera Bozaka. Hosty sice udržel ve hře snížením Adrian Kempe, na startu třetí třetiny ale krátce po neuznané trefě Mitche Marnera přidal platný třetí gól domácích veterán Patrick Marleau.

V 53. minutě Kings uspěli při hře v oslabení, prosadil se Trevor Lewis, na vyrovnání již ale nedosáhli i kvůli zbytečnému vyloučení z 58. minuty od brankáře Jonathana Quicka. Hosté tak skončili bez bodu vůbec poprvé v sezoně, když v předešlých sedmi startech šestkrát zvítězili a jednou padli po prodloužení. Bilance Toronta je rovněž výstavní, z dosavadních devíti zápasů sedmkrát slavili výhru.

Na rozdíl od Toronta s Los Angeles hluboko za očekáváním zatím zůstávají hokejisté Rangers. Po sobotní výhře 4:2 nad Nashvillem, čímž uťali černou sérii pěti proher, Blueshirts opět na soupeře nestačili. V součtu už osmý nezdar z úvodních deseti duelů si připsali po domácím výsledku 1:4 se San Jose, které se po rovněž pomalejším startu začíná rozjíždět.

Podeváté v sezoně dostal před letní posilou Ondřejem Pavelcem (od začátku absolvoval jen jediný zápas - prohra 2:3 s New Jersey - a jednou střídal do hry při debaklu od Toronta) přednost Henrik Lundqvist a z 24 střel čtyřikrát inkasoval. U poslední trefy hostí se navíc sám švédský reprezentant provinil velkou chybou při snaze o rozehrávku za bránou a čisté svědomí neměl ani u v pořadí druhé gólové akce vítězů, kdy se nechal nachytat z ostrého úhlu.

Sharks poslal do vedení už ve 2. minutě Logan Couture a v čase 12:45 jejich náskok navyšoval nováček Tim Heed, jemuž na premiérovou branku v NHL přihrával i Tomáš Hertl (15:14, 0+1, +2, 3 střely). Jediným střelcem druhé třetiny byl Joonas Donskoi a v úvodu třetího dějství trestal zmiňované zaváhání Lundqvista za bránou napadající Melker Karlsson.

Alespoň čestný úspěch New Yorku, kterým připravil o nulu jinak bezchybného Martina Jonese, zaznamenal v 45. minutě útočník Mika Zibanejad. Svěřenci kouče Alaina Vigneaulta doplatili na špatnou koncovku, v utkání nevyužili hned šest přesilových her.

New York Rangers - San Jose Sharks 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Branky: 44:23 Zibanejad (Bučněvič) - 01:56 Couture (Burns, Bodker), 12:45 Heed (Hertl, Vlasic), 39:22 Donskoi (J. Thornton, Pavelski), 42:51 M. Karlsson (Couture). Rozhodčí: Evgeny Romasko, Chris Rooney. Čároví: Steve Miller, Andrew Smith. Diváci: 18006.

New York Rangers H. Lundqvist (Pavelec) – McDonagh (C), Br. Smith, M. Staal (A), Shattenkirk, Skjei, Holden, DeAngelo – Rick Nash (A), Zibanejad, Zuccarello – Vesey, K. Hayes, Fast – Kreider, Desharnais, J. T. Miller – Grabner, Bučněvič. Hlavní trenér: Alain Vigneault.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – J. Ryan, Burns, Vlasic, Braun, Dillon, Heed – Labanc, J. Thornton (A), Pavelski (C) – Hertl, Couture (A), M. Karlsson – Donskoi, Tierney, Bodker – Goodrow, Carpenter, J. Ward. Hlavní trenér: Martin Jones.

Toronto Maple Leafs - Los Angeles Kings 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Branky: 05:46 M. Martin (R. Polák, Marner), 34:44 Bozak (J. van Riemsdyk, Marner), 42:54 Marleau (Rielly, Kadri) - 35:41 Kempe (Lewis, Doughty), 52:19 Lewis. Rozhodčí: Kozari, Hebert – Driscoll, Brisebois. Diváci: 19235.

Toronto Maple Leafs Andersen (McElhinney) – Hainsey, Rielly (A), N. Zajcev, Gardiner, Borgman, R. Polák – W. Nylander, Matthews, Hyman – Co. Brown (A), Bozak, J. van Riemsdyk (A) – Komarov, Kadri, Marleau – Marner, D. Moore, M. Martin.

Los Angeles Kings Quick (19. Kuemper) – Doughty (A), Forbort, Martinez, Muzzin, Folin, Fantenberg – D. Brown (A), Kopitar (C), Iafallo – Toffoli, N. Shore, Pearson – Lewis, Kempe, Cammalleri – Dowd, Laich, Andreoff.