Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Průjezd Krumlovem by mohly zrychlit semafory místo kruhových objezdů

  • 13
Cestu přes Český Krumlov k Lipnu může zlepšit proměna dvou kruhových objezdů na hlavní silnici na křižovatky se semafory. Řidičům by se citelně ulevilo. Světla podle odborníků zvýší kapacitu obou křižovatek zhruba o třetinu.

Když vloni ve druhém prázdninovém týdnu pustili silničáři poprvé motoristy na opravenou krumlovskou křižovatku u Porákova mostu, byl to malý zázrak.

Nevyhovující kruhový objezd v dopravně nejzatíženějším uzlu ve městě nahradily semafory, které upravují průjezd podle toho, kde se tvoří kolony.

„Světelná křižovatka se osvědčila, situace se v tomto místě zlepšila. Kolony se tu už tvoří jen v letních špičkách. Ale podepisuje se na nich fakt, že světla u mostu auta propustí, ale ta zůstanou stát v kruhovém objezdu u Trojice. Proto teď přicházejí odborníci s návrhem proměnit na semafory i další dvě kruhové křižovatky,“ uvedl krumlovský místostarosta Josef Hermann.

Semafory by zvýšily prostupnost křižovatek asi o 30 procent

Krumlovští radní mají na stole první prezentaci návrhu dopravní koncepce, kterou pro město zpracovává odborná firma. Dokument, jenž má být hotový za měsíc, obsahuje na šedesát drobných i větších opatření ve všech druzích dopravy po celém městě. Jeho součástí je i změření počtu vozidel na exponovaném průtahu Krumlovem od Budějovic k Lipnu.

„Dnes máme velmi dobře zmapovanou situaci a jsou nápady, co dělat, aby se doprava zlepšila. Jednoznačně je prosazováno dostat obě kruhové křižovatky opět do světel. Semafory by zvýšily prostupnost křižovatek asi o třicet procent,“ řekl Hermann.

Křižovatkou u Porákova mostu projede v létě až 24 tisíc aut denně. Firma měřila provoz letos v červenci a loni v listopadu. Podle Hermanna je třináctitisícový Krumlov z hlediska dopravy městem, jež má 35 tisíc obyvatel.

Za posledních deset let tu vzrostla automobilová doprava zhruba o polovinu.
A šéf jihočeských záchranářů Marek Slabý, který může situaci na cestách srovnávat z celokrajských zkušeností, ještě přitvrzuje.

„V propustnosti komunikací je Krumlov dlouhodobě na úrovni Budějovic. Průjezd Krumlovem je zběsilost v srdci a útok na koronární cévy, takže uvítáme jakýkoliv způsob vylepšení dopravy v tomto městě,“ popsal Slabý.

První kruhový objezd v turisticky nejatraktivnějším městě na jihu Čech přibrzdí řidiče krátce po vjezdu na jeho území u obchodní a průmyslové zóny, druhý o kus níž u Trojice. A protože jde o silnici první třídy, o změnu by se muselo postarat Ředitelství silnic a dálnic, které je jejím vlastníkem.

„Zatím mi o tom nikdo neřekl. Ale trendem je měnit kruhové objezdy na světelné křižovatky. Obecně dynamická světla umí dávkovat dopravu podle potřeby a nesníží její intenzitu,“ podotkla Vladimíra Hrušková, ředitelka budějovické správy Ředitelství silnic a dálnic.

O tom, že Krumlovští mají mít do konce roku dopravní koncepci, Hrušková ví. „Město potřebuje mít v ruce nástroj od odborníků, vědět, co je špatně a jak se to dá zlepšit. Jakmile k nám s dokumentem přijdou, začneme o tom jednat,“ slíbila ředitelka.

Také krajští odborníci jsou připraveni přispět ke komfortnější dopravě v Krumlově. „Když nám vedení města přinese dokumentaci, jaká opatření by se tam měla udělat pro zlepšení dopravy, budeme hledat řešení, jak to udělat, aby se zlepšila průjezdnost. Ale to se týká celého komplexu silnic ve městě, nejen jeho průtahu od Budějovic k Lipnu,“ sdělil vedoucí krajského odboru dopravy Jiří Klása.

Jenže právě tato státní silnice sevřená z jedné strany skálou a z druhé řekou Vltavou je nejproblematičtější. „Rozdíl mezi hlavní sezonou a mimosezonou není až tak velký, město má obrovský podíl vnitrodopravy. A když přijde letní špička, situace se stává neúnosnou,“ dodal místostarosta Hermann.

Na hlavním průtahu Českým Krumlovem se často tvoří kolony.

,