Sucho odkrylo vesnici i se zbytky kostela na dně Vranovské přehrady

  • 18
Letošní velké sucho na Znojemsku a v povodí Dyje způsobilo, že už od května klesá hladina Vranovské přehrady. Díky tomu se opět objevily základy domů zatopené vesnice Bítov a také hromada kamení, která zbyla po odstřelu kostela.

„Aktuálně je hladina devět metrů pod maximální možnou mírou napuštění,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

Nezvyklá podívaná tak na odkryté břehy láká řadu zvědavců i potomků těch, kteří museli starý Bítov opustit. Vodní dílo se stavělo na začátku 30. let minulého století, přes čtyři stovky lidí se musely přestěhovat do nově postavené vesnice nad přehradou.

Zemský úřad tehdy Bítovským nabízel finanční vyrovnání nebo přestěhování do sousedních Vysočan. Jen pět z padesáti majitelů usedlostí se spokojilo s penězi. Všichni ostatní důrazně požadovali vybudování nové obce. A stalo se tak jen o pár kilometrů dál na kopci nad řekou.

V kronice se lze dočíst, že o zakázku měli zájem ti nejlepší architekti. Raritou je i to, že nový Bítov byl v tehdejším Československu první od základu nově vybudovanou obcí.

V Lipně je místy voda jen v korytě původní Vltavy

Lidé se začali stěhovat začátkem roku 1933, roku 1935 na svatého Václava už Bítovští slavnostně vysvětili kostel v nové vesnici.

Za zmínku stojí i dva mosty, které tehdy vyrostly pod hradem Cornštejn a směrem na Vysočany. Ten první z nich byl poprvé v historii československého stavitelství postaven montáží s pomocí jeřábů, ne s dřevěným lešením, jak bylo doposud běžné. Lidé si přestěhováním polepšili, dostali elektřinu a vodu až do domu

Unikátní pohledy na Vranovskou přehradu se návštěvníků díky klesající hladině naskytly i před dvěma lety. Stane se tak většinou jen dvakrát za deset let.