Rakovinu jsem přijala, očekávání lékařů překonávám, řekla žena v Rozstřelu

  • 62
Pavla Dandová od chvíle, kdy jí diagnostikovali rakovinu, s odhodláním dělá vše pro zlepšení svého zdraví. Tento přístup podle ní řadě pacientů chybí. Možná i díky tomu překonává očekávání lékařů. „Rakovina nesmí být tabu, je potřeba o nemoci mluvit i s dětmi,“ popsala v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.cz.

Matka dvou tříletých holčiček Pavla Dandová trpí synoviálním sarkomem, což je agresivní nádor, který se jí rozrůstá k páteři. Podle lékařů by ji mohla pomoci takzvaná biologická léčba, která se na nádor cíleně zaměří a podnítí organismus, aby se s ním co nejlépe vypořádal sám.

Kombinace chemoterapie a biologické léčby jí dává výrazně vyšší šance na přežití. „Ale ne úplné vyléčení, to by se v mém případě rovnalo pomalu zázraku. Ale zázraky se dějí, jinak bych tady dneska neseděla anebo seděla v kolečkovém křesle,“ uvedla mladá žena v pátečním Rozstřelu.

Zdravotní pojišťovna však nákladnější biologickou léčbu původně odmítla proplatit. Existuje totiž levnější alternativa v podobě invazivní chemoterapie. S ní by však pacientka měla jen poloviční naději na uzdravení.

„Účinnost léčby závisí na tom, kdy se s ní začne. Takže jsem paní doktorce řekla, že si finance seženu a zaplatím si to. Ve chvíli, kdy jsem šla do lékárny pro svůj lék, tak mi lékařka sdělila, že to zamítli,“ popsala pacientka. Lék, který vyjde každé tři týdny na 96 tisíc korun, si tak měla hradit sama. Rodina kvůli tomu chtěla prodat dokonce byt, aby mohla léčbu zaplatit.

„Zdravotnictví není bezplatné“

Po zveřejnění příběhu v MF DNES a na iDNES.cz však pojišťovna zamítavé stanovisko přehodnotila a oznámila, že lék pacientce přece jen uhradí (přečtěte si o tom, jak pojišťovna otočila).

„Chtěla jsem z toho udělat exemplární příklad. Přivést pozornost veřejnosti k tomu, že ačkoli se tady proklamuje bezplatné zdravotnictví, tak tomu tak ve skutečnosti není,“ vysvětluje své záměry Dandová. 

Ačkoli od pojišťovny ještě neobdržela žádné písemné vyjádření, telefonicky jí potvrdili, že léčbu opravdu uhradí. „Řekli mi, že z rozhodnutí vedení prošetřili znovu situaci, komunikovali s předními českými onkology a rozhodli se původní stanovisko změnit,“ uvedla.

Celkový přístup pojišťovny se jí však těžko hodnotí. „Nevím, co probíhalo. Zaráží mě ale to, že až poté, co jsem se veřejně ozvala, někdo kontaktoval přední onkology,“ podotkla. 

Přesto zdůraznila, že veškerá předchází léčba byla hrazená. „Moje dosavadní léčba nebyla levná. Mám za sebou dvě velice komplikované operace páteře s velice drahými implantáty,“ podotkla. Problém podle ní nastává ve chvíli, kdy jde o léčbu, která standardně hrazená není.

„Myslím, že nejde ani tak o pojišťovny, jako o celou situaci legislativy v oblasti zdravotního práva. Současná její podoba neumožňuje participaci pacientů na úhradě. Pojišťovna buď uhradí všechno, nebo nic. Nejde se domluvit, že bude hradit do výše té jejich navrhované varianty a člověk si uhradí zbytek. Nebo že by pojišťovna uhradila léčbu a člověk jí to pak splácel,“ uvedla Dandová.

„Nebojuji s nemocí, já s ní žiji“

Než se od lékařů dozvěděla, že má rakovinu, před každým vyšetřením si říkala, že jí řeknou, že je hypochondr a nic jí není. „Ale ono se to nestalo. Nejvyděšenější jsem byla ve chvíli, kdy jsem slyšela, že mám v těle cystický útvar,“ popsala.

Přesto se nevzdává. V nemocnici si uvědomovala, že je potřeba odhodlání jít si za zlepšením zdravotního stavu, což řadě pacientů schází. Překonávala i očekávání lékařů. „Nebojuji s nemocí, já s ní žiji, přijala jsem ji,“ vysvětlila svůj přístup. Rakovina podle ní nesmí být tabu, je potřeba mluvit o těžkých věcech a přimět lidi, aby před nimi nezavírali oči.

Mezitím se mladé ženě ozvaly desítky lidí, kteří nabízeli pomoc. „Masivní vlna podpory mě dojala a moc všem děkuji. Já mám nyní problém, kde vzít peníze na léčbu, vyřešený. V podobné situaci je ovšem řada dalších lidí. Proto pracuji na založení nadace, která se bude snažit pomoci,“ říká Dandová.

Pacientů v podobné situaci je mnoho a rozhodující je u nich čas. „Než podáte žádost, než dostanete od pojišťovny rozhodnutí, než se odvoláte a pojišťovna znovu rozhodne, to zabere tolik času, že se někdy stav pacienta tak rapidně zhorší, že už nemá smysl s léčbou začínat,“ upozorňuje.

Celý záznam Rozstřelu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video