Nejvýše položená ozdravovna v Česku prošla opravou, stojí u sjezdovky

  • 0
Do nově opravené chaty Salomon nad Pecí pod Sněžkou se v listopadu nastěhují děti, které do Krkonoš jezdí na ozdravné pobyty. Původně hospodářské stavení s 54 lůžky dělníci na podzim zateplili a vyměnili střechu.

Kraj do oprav investoval téměř čtyři miliony korun. Nejvýše položená ozdravovna u nás se nachází v horní části sjezdovky Zahrádky v nadmořské výšce kolem 1 100 metrů. Poslední celkovou rekonstrukci prodělala v roce 1994. 

V havarijním stavu byla především střecha, místy do ní dokonce zatékalo. Také plášť byl již dožilý. 

„Na střeše původně byla kanadská šindel, plášť byl z prken, izolace veškerá žádná. Do chaty foukalo, pamatuju si, že ve spíži ani nebyla potřeba lednice, jaká tam byla zima,“ popisuje Miroslav Petera, technik Sdružení ozdravoven a léčeben (SOL) okresu Trutnov, které ozdravovny provozuje.

Nová střecha a zateplení jsou navrženy tak, aby vydržely v tvrdých klimatických podmínkách. Stavaři chatu „vytunili“ dvojitým střešním pláštěm z poplastovaného plechu a také stěny jsou obloženy hliníkovými šablonami, které imitují původní dřevěné obložení. Už před třemi lety opravili rozvody, vzduchotechniku a sociální zázemí.

Na místě dnešní chaty původně stála konírna pro Mělnickou boudu. „Když chytla dřevomorku, hasiči udělali cvičení a spálili ji. Znovu byla chata vystavěna při dostavbě Mělnické boudy, zkolaudována byla v roce 1994,“ připomíná ředitel ozdravovny v Peci Zdeněk Vít. 

Opravy začaly v dubnu, ale v létě, kdy byla chata plně obsazená, je firma přerušila. Výměnu střechy a opláštění stavaři dokončili na podzim. V listopadu se Salomon znovu otevře dětem.

Chata Salomon se sousední Mělnickou boudou je součástí Dětské ozdravovny Pec pod Sněžkou, která v krkonošském středisku spravuje ještě další čtyři objekty: Hanzalku, Karkulku, Libuši a správní budovu Růženku. Celkem mají kapacitu 115 lůžek. Všech šest objektů prošlo v posledních 15 letech rekonstrukcí. Na jaře ještě dělníci opraví interiéry v Mělnické boudě, která jako jediná ze všech objektů má dosud společné sociální zařízení.

„V rámci segmentu zdravotnictví je tento majetek pro Královéhradecký kraj zcela výjimečný, protože se zde léčí děti z celé republiky. Tato zařízení jsou v celé republice ojedinělá. Dnes můžeme říct, že všechny objekty, které má ve správě Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov, jsou zmodernizovány a investiční náročnost - až na pár výjimek - je už za námi,“ připomíná náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

SOL Trutnov provozuje ještě dvě ozdravovny ve Špindlerově Mlýně. V loňském roce se v krkonošských ozdravovnách léčilo 1 755 dětí z celé republiky.

„Ozdravné pobyty jsou určené pro děti, které žijí ve špatném životním prostředí, například v Praze, na Ostravsku a Ústecku. V našich ozdravovnách se zároveň léčí také poruchy související s nesprávným životním stylem, konkrétně to jsou poruchy příjmu potravy. Využíváme klimatických podmínek, i v době inverze máme na horách krásné počasí,“ vysvětluje ředitelka SOL Trutnov Jana Třešňáková.

O děti se starají zdravotní sestry, vychovatelky, fyzioterapeut a dětský lékař. Během třítýdenního pojišťovnou placeného pobytu mají zajištěnou školní výuka. Děti od tří do šesti let pobývají v ozdravovnách v doprovodu rodičů, kteří si ovšem pobyt musí hradit. 

Krkonošské ozdravovny jsou posledními zařízeními svého druhu u nás. Největší obsazenost mají v létě a v zimě, na jaře a hlavně na podzim je obložnost slabší. V současnosti se podle Třešňákové pohybuje kolem 50 procent.