Jan Veselý z Fenerbahce smečuje do koše Olimpie Milán.

Jan Veselý z Fenerbahce smečuje do koše Olimpie Milán. | foto: Euroleague.net

Fenerbahce vyhrálo po prodloužení, Barcelona má pokažené jubileum

• 3
Fenerbahce Istanbul slaví v basketbalové Eurolize první výhru. V souboji druhého kola na palubovce Olimpie Milán zvítězilo 92:86 po prodloužení.

Český pivotman Jan Veselý se na úspěchu obhájců titulu podílel osmi body, dvěma doskoky, asistencí a blokem. V utkání odehrál jen necelých 14 minut ze 45 a nasbíral pět osobních chyb.

Sedmadvacetiletý Veselý si především mohl hlavu ukroutit, jak nesouhlasil s verdikty sudích. Z první půle odehrál jen něco málo přes šest minut a také ve druhé dvacetiminutovce po rychlém faulu číslo čtyři dlouho odpočíval.

V prodloužení však zaznamenal rychlé čtyři body a ještě před svým vyfaulováním nasměroval Fenerbahce i výhře.

Turecký šampion se po třech částech těšil z dvouciferného vedení, naháněná domácího týmu korunovaná trojkou Vlada Micova však duel protáhla o pět minut navíc.

Sestřih ze zápasu Milán - Fenerbahce

Hosty táhli řecký rozehrávač Kostas Slukas (17 bodů a devět asistencí) s americkým parťákem Bradem Wanamakerem (16 bodů). Proti krajanům se vedlo italským reprezentantům Gigimu Datomemu (16 bodů a sedm doskoků) a Nicolovi Mellimu (15 bodů a 11 doskoků).

Domácí se spoléhali na lotyšského střelce Dairise Bertanse a francouzskou letní posilu Amatha M’Bayeho, oba dali 16 bodů. Micov a Jordan Theodore připojili po 15 bodech.

Utkání mocných klubů Real Madrid - CSKA Moskva bylo především návratem Sergia Rodrigueze do Madridu. Vyhlášený míčový kouzelník však zapsal jen osm bodů a ani jednou neasistoval a nakonec musel strpět prohru ruského giganta 69:82.

Real vedlo duo slovinských reprezentantů Anthony Randolph (16 bodů) a Luka Dončič (14 bodů a šest doskoků). V dresu CSKA se nejvíc dařilo Willu Clyburnovi (15 bodů a devět doskoků).

Neveselý seriál zranění posledních dnů se z NBA přesunul také do Euroligy. Srbský pivot Ognjen Kuzmič vypadne ze sestavy Realu kvůli vážnému problému s kolenem. Anthony Randolph musel odstoupit se zraněním ramene.

Hráči Maccabi Tel Aviv si doma poradili s Baskonií 74:68 hlavně zásluhou rozehrávače Norrise Colea a jeho 24 bodů. Pomohl si i takovýmto kouskem:

Panathinaikos Atény doma přehrál Bamberg 93:83, když se Nick Calathes postaral o 23 bodů, čtyři asistence a čtyři doskoky, Chris Singleton dodal 17 bodů.

Crvena zvezda Bělehrad pokazila Barceloně její 400. zápas v Eurolize a porazila ji 90:82. Taylor Rochestie se na tom podílel 22 body a sedmi asistencemi, Milko Bjelica 21 body. Hostům nepomohlo 16 bodů Kevina Seraphina či 14 bodů a 11 asistencí Thomase Heurtela.

Valencie přehrála Anadolu Efes Istanbul 78:71 za pomoci 24 bodů Ericka Greena, Vladimir Štimac byl top střelcem hostů s 22 body, Errick McCollum dodal 20 bodů.

Euroliga basketbalistů - 2. kolo

Maccabi Tel Aviv - Baskonia Vitoria 74:68
Panathinaikos Atény - Bamberg 93:83
Olimpia Milán - Fenerbahce Istanbul 86:92 po prodl. (za hosty Veselý 8 bodů, 2 doskoky a 1 asistence)
Real Madrid - CSKA Moskva 82:69
Chimki Moskva - Žalgiris Kaunas 85:77
Crvena zvezda Bělehrad - FC Barcelona 90:82
Olympiakos Pireus - Unicaja Málaga 80:75
Valencie - Anadolu Efes Istanbul 78:71