Základní škola Rudé armády v čínské provincii S'-čchuan (21. ledna 2015)

Základní škola Rudé armády v čínské provincii S'-čchuan (21. ledna 2015) | foto: Profimedia.cz

Čínští komunisté bojují o dětské duše, ideologická výchova přitvrzuje

  • 80
Čínská komunistická strana ve snaze udržet si loajalitu nastupujících generací zásadním způsobem reformovala ideologickou výchovu na školách. Učitelé studentům vysvětlují, že všemocná partaj je zárukou velmocenského postavení Číny, píše americký deník The New York Times.

„Náš dnešní život je bohatý, požehnaný a radostný. Kde se to vzalo? Komu za něj vděčíme?“ ptá se plamenným hlasem kantor v Dělnické a rolnické základní škole Rudé armády, zatímco prochází mezi padesátkou žáků. Všechny děti jsou navlečeny do stejné červené uniformy. „Vděčíme za něj krvi prolité revolučními mučedníky! Rudé armádě!“ odpovídá devítiletý žák a třída reaguje nadšeným potleskem.

Zařízení v hornatém okrese Jü-čching je podle listu The New York Times jednou z 231 škol Rudé armády, jež v Číně v posledních letech vyrostly. Hlavní důraz je v nich kladen na komunistickou ideologii a velké okamžiky čínských dějin.

Žáci se učí o počátcích komunistické revoluce a hrdinných osudech Mao Ce-tungových vojáků, kteří jsou líčeni jako osvoboditelé od japonských okupantů. Ideologie zasahuje i do výchovy matematiky: studenti například počítají délku Dlouhého pochodu, tedy strastiplného ústupu Maových armád v polovině 30. let.

Učitelé žákům vtloukají do hlav, že strana jim pomůže překonat osobní problémy a prožít smysluplný život. „V Africe stále hladovějí děti, v některých zemích zuří válka. Proto prosím nezapomínejte na oběti vykonané vojáky Rudé armády,“ připomíná žákům učitel v okrese Jü-čching.

Záběry z čínského indoktrinačního tábora, kde se udržuje revoluční duch:

Pohádka o rudém pasáčkovi

Prezident Si Ťin-pching školy Rudé armády označuje za vzor pro celý národ a na jejich rozvoj přispěl štědrým darem z vlastní kapsy. Prezident, který je zároveň generálním tajemníkem komunistické strany a ve středu na jejím sjezdu v Pekingu slavnostně ohlásil novou éru Číny, stojí i za hlubokými změnami v celém čínském školství.

Čínská komunistická partaj kladla na politické vzdělávání dětí vždy velký důraz. Součástí osnov byly úmorné hodiny marxismu a maoismu a strana se občany snažila od mala vést k naprosté loajalitě. 

Si má vlastní ideologii

Si ťin-pching se zřejmě dočká vlastní politické ideologie. Na probíhajícím stranickém sjezdu ji vyzdvihlo hned několik představitelů stálého výboru politbyra, což svědčí o tom, že prezidentovy myšlenky budou vepsány do stanov strany. To je výsada, která zatím patří pouze Mao Ce-tungovi a Teng Siao-pchingovi.

Prezident ve středečním projevu načrtl dlouhodobý cíl rozvoje Číny, která by se podle něj měla stát do roku 2050 "moderní socialistickou velmocí se zásadním celosvětovým vlivem".

zdroj: ČTK

Si Ťin-pching propaguje glorifikaci čínské kultury a historie a ideologická linie se od jeho nástupu hluboce proměnila: strana už nemá být na 283 tisících čínských základních a středních školách prezentována jako strážce proletářské revoluce, ale především jako síla pokroku a záruka velmocenského postavení Číny. 

Letos v září komunistická strana vydala nařízení, aby školy více propagovaly úspěchy čínské civilizace, takže školy přidávají hodiny tradiční medicíny a konfuciánské filozofie. 

Ministerstvo školství také vydalo nové učebnice historie pro základní školy. Jsou v nich citáty Mao Ce-tunga, profily čtyřiceti hrdinů komunistické revoluce a kapitoly ospravedlňující čínské teritoriální nároky v Jihočínském moři. Děti na druhém stupni se učí o třináctiletém pasáčkovi Wang Er-siaovi, který v roce 1943 při obraně sídla komunistických novin před Japonci položil život.

Stranická kampaň zasáhla i univerzity, kde byly zakázány knihy propagující „západní hodnoty“. Profesoři, kteří se odchýlili od stranické linie, čelí postihům. Někteří z nich mluví o nejhorším potlačování svobody slova na akademické půdě od období po masakru na náměstí Nebeského klidu.

Ráno darwinismus, odpoledne kreacionismus

Mnohým učitelům a rodičům se politická indoktrinace příčí. Vnímají ji jako anachronismus a argumentují, že větší důraz by měl být kladen například na matematiku a další předměty potřebné pro úspěch na trhu práce.

Komunisté v Číně zahájili sjezd. Očekává se, že na něm Si upevní moc

V provincii Če-ťiang nedávno skupina rodičů protestovala proti povinné výuce tradiční medicíny v pátém ročníku základní školy. „Je to jako by se žáci ráno učili darwinismus a odpoledne kreacionismus,“ postěžoval si čtyřicetiletý otec Teng Č’-kuo nad tím, že jeho dítě vedle chemie a biologie ve škole studuje i tajemství energie čchi.

Za hlubokými změnami ve výuce může být podle The New York Times strach komunistických pohlavárů, že se jim mladá generace čím dál víc vzdaluje. Experti nicméně míní, že současná ideologická ofenziva může být kontraproduktivní. Rozsáhlá studie čínských a amerických sociologů ukázala, že mládež je vůči agresivní propagandě hluchá.

„Z revoluční strany se stala strana bohatých a mocných,“ říká sinolog Carl Minzner z Fordhamovy Univerzity v New Yorku. „Strana musí mít nějakou ideu, za níž si stojí. Obává se morálního prázdna v jádru čínské společnosti,“ dodává. Další odborníci varují, že vlastenectví pěstované vládou může snadno zmutovat v militantní nacionalismus, který se vymkne kontrole.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video