Obnovíme ústavní pořádek, tvrdí Madrid. Katalánsku zřejmě omezí autonomii

  • 179
Ve čtvrtek v deset hodin vypršela lhůta, v níž se měla katalánská vláda vzdát požadavku nezávislosti. Regionální premiér Carles Puigdemont místo toho opět vyzval Madrid k dialogu. Španělská vláda v reakci oznámila, že v sobotu zahájí kroky k obnovení ústavního pořádku v Katalánsku a převezme zřejmě část jeho autonomie.

„Pokud španělská vláda bude bránit dialogu a bude pokračovat v represích, katalánský parlament může, uzná-li to za vhodné, hlasovat o vyhlášení nezávislosti, o níž nehlasoval 10. října,“ uvedl Puigdemont v dopise.

Španělská vláda v reakci na prohlášení Puigdemonta uvedla, že v sobotu podnikne první kroky k obnovení ústavního pořádku v Katalánsku a bude řešit také omezení autonomie tohoto regionu. 

Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull kritizoval rychlou reakci španělské vlády na Puigdemontův dopis; podle něj měl Madrid odpověď připravenou a obsah listu ho vůbec nezajímal. „Netrvalo jim to ani 30 minut,“ napsal na Twitteru Turull k rychlému zveřejnění španělského prohlášení, které reagovalo na dopis katalánského premiéra.

Sobotní mimořádné zasedání vlády v Madridu potvrdil v reakci španělský vládní mluvčí Íňigo Méndez de Vigo, který vyjádřil lítost nad tím, že se katalánská vláda rozhodla pokračovat v odporu. Zasedání začne v 10:00 SELČ.

Vládní návrh na omezení autonomie posléze poputuje do Senátu. Ten o něm bude hlasovat nejdříve koncem příštího týdne. Pro omezení autonomie se musí vyslovit absolutní většinou. Vládní lidovci mají dost hlasů, aby si tuto absolutní většinu zajistili. K návrhu vlády se podle deníku El Mundo bude moci vyjádřit i Puigdemont.

Omezení autonomie se bude týkat jen některých sektorů. Madrid zřejmě převezme kontrolu nad katalánským rozpočtem a bezpečnostními složkami. Tento krok umožňuje článek 155 španělské ústavy, který dosud nebyl aplikován a který nespecifikuje, jak má omezení autonomie vypadat. Podmínkou pro omezení autonomie je porušování ústavy ze strany Katalánska

Rozkol na politické scéně

Španělská politická scéna se na omezení autonomie neshodne. „Za aplikaci článku 155 je zodpovědný katalánský premiér (Carles) Puigdemont, pan (Oriol) Junqueras (místopředseda katalánské vlády) a spol. Vláda jen koná svou povinnost,“ prohlásil jeden z šéfů vládní Lidové strany (PP) Fernando Martínez-Maíllo.

Nezávislost nikdo neuzná, zní z europarlamentu

Katalánská vláda by neměla vyhlašovat nezávislost, protože nikdo v Evropě nezávislost tohoto španělského autonomního regionu akceptovat nebude. Prohlásil to v rozhovoru pro španělský rozhlas šéf Evropského parlamentu (EP) Antonio Tajani, který je nyní na návštěvě ve španělském městě Oviedo. 

„Bylo by lepší, kdyby katalánská vláda nezávislost nevyhlašovala, protože nikdo s ní (v Evropě) nesouhlasí,“ řekl dnes předseda EP Tajani. Dodal, že nezávislost Katalánska nikdo v Evropě akceptovat nebude a nikdo nebude v této věci stát po boku Katalánska. Zopakoval dřívější prohlášení některých unijních představitelů, že jde o „španělský problém, nikoli problém EU“.

O tom, že EU nebude dělat prostředníka v katalánské krizi, hovořil tento týden například i komisař EU pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Také podle něj si problém musí vyřešit Madrid a Barcelona samy.

Německá kancléřka Angela Merkelová věří v ústavní řešení katalánské krize a francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že čtvrteční summit Evropské unie pošle Španělsku poselství jednoty.

Proti omezení autonomie Katalánska se vyjádřil šéf španělské levicové strany Podemos Pablo Iglesias. „Nelíbí se nám vyhrožování nezávislostí, ale aplikace článku 155 je jen přilévání oleje do ohně,“ řekl dnes Iglesias. Nezávislostí dnes v dopise španělskému premiérovi Marianu Rajoyovi pohrozil předseda katalánské vlády Carles Puigdemont.

Šéf Katalánské socialistické strany (PSC) Miquel Iceta vyzval Rajoye a Puidgemonta k dialogu. „Ještě je čas vyhnout se katastrofě,“ řekl Iceta, podle něhož je ale Madrid v právu, když bude aktivovat článek 155, protože musí dodržovat ústavu. Šéf katalánských socialistů označil za nejlepší řešení předčasné regionální volby v Katalánsku.

K vyhlášení voleb v Katalánsku vyzval i šéf strany Ciudadanos Albert Rivera. Řekl, že Rajoy nemá přistoupit na „vydírání“ katalánského premiéra a má vyhlásit regionální volby. To by ale mohl udělat až po převzetí autonomie, nyní může volby do katalánského parlamentu vyhlásit jen tamní premiér.

Opatrná cesta k nezávislosti?

Puigdemontovi ve čtvrtek v 10:00 vypršela lhůta, kterou mu minulý týden dal předseda španělské vlády Mariano Rajoy pro vysvětlení nejasností kolem vyhlášení nezávislosti tohoto autonomního regionu.

Katalánští poslanci minulý týden v úterý schválili deklaraci nezávislosti s dovětkem o odkladu jejího vyhlášení. Podepsalo ji 72 ze 135 poslanců a premiér Puigdemont.

Poslanci schválili deklaraci poté, co se 1. října v referendu v této autonomní oblasti většina hlasujících vyslovila pro odtržení od Španělska. Účast v referendu, které Madrid považuje za nelegální a odporující ústavě, činila jen 43 procent.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video