Marcin Gortat z Washingtonu slaví svou smeč.

Marcin Gortat z Washingtonu slaví svou smeč. | foto: AP

Washington pokazil Simmonsův parádní debut a má první výhru

• 57
Washingtonští basketbalisté si na startu NBA poradili s Philadelphií 120:115, když vývoj své domácí premiéry kontrolovali, v koncovce ale museli zabrat. Český reprezentant Tomáš Satoranský zůstal jen mezi náhradníky vítězného celku.

Washington se ve druhém poločase potřeboval zlepšit a v závěru odrazil nápor hostů. Nejlepším střelcem Wizards byl John Wall, který však na 28 bodů potřeboval 28 střel. Bradley Beal přidal 25 bodů. Marcin Gortat zapsal 16 bodů, 17 doskoků a tři bloky.

Před Satoranským dostali přednost Kelly Oubre a Jodie Meeks a oba nastříleli 14 bodů, posila na rozehrávku Tim Frazier odehrála 12 minut, v kolonce asistencí má nulu, stihla však pět asistencí.

V dresu poražených Sixers zažily své debuty v NBA jedničky dvou posledních draftů. Ben Simmons, jenž celou minulou sezonu promarodil, nastoupil v základní sestavě a připsal si 18 bodů, 10 doskoků a pět asistencí. Markelle Fultz coby náhradník nastřílel 10 bodů.

Střelcem zápasu byl hostující Robert Covington s 29 body, Joel Embiid potřeboval na 18 bodů a 13 doskoků jen 26 minut.

Nejvyšším debaklem v historii prvních zápasů sezony začali ligu hráči Phoenixu, kteří doma prohráli s Portlandem 76:124, tedy rozdílem 48 bodů. Damian Lillard přispěl k vítězství hostů 27 body.

Ani na druhý pokus se nedočkal výhry Boston. Po neúspěchu v Clevelandu nestačil doma na Milwaukee. Hosty vedl Řek Janis Adetokunbo s 37 body, z toho 16 v poslední čtvrtině, a 13 doskoky. Kyrie Irving při domácí premiéře v dresu Celtics proměnil jen sedm z 25 střel a zaznamenal 17 bodů.

Druhou výhru v sezoně mají basketbalisté Houstonu, kteří zvítězili v Sacramentu 105:100. James Harden k výhře přispěl 27 body a devíti asistencemi, Eric Gordon přidal 25 bodů a Clint Capela 22 bodů se 17 doskoky. Kvůli problémům s kolenem nenastoupil Chris Paul.

Minnesota začala porážkou 99:107 v San Antoniu, přestože domácím scházel Kawhi Leonard. Vedl je LaMarcus Aldridge, který novou tříletou smlouvu na 72,3 milionu dolarů oslavil 25 body a 10 doskoky. Andrew Wiggins za poražené zaznamenal 26 bodů. Jimmy Butler se uvedl 12 body.

New Orleans nezačalo sezonu dle svých představ, v Memphisu padlo 91:103 a nepomohlo mu ani 33 bodů a 18 doskoků Anthonyho Davise či 28 bodů a 10 doskoků DeMarcuse Cousinse. Grizzlies táhl Mike Conley se 27 body. Dillon Brooks při premiéře zvládl 19 bodů.

Anthony Davis a DeMarcus Cousins v prvním zápase sezony:

Nejútočnějším utkáním dosavadního průběhu sezony nabídl střet Indiany a Brooklynu, domácí zvítězili 140:131, když se Victor Oladipo v dresu Pacers uvedl 22 body. Střelcem zápasu byl D’Angelo Russell, při premiéře za Nets zaznamenal 30 bodů. Utkání nedohrál další z brooklynských rozehrávačů Jeremy Lin, když si poranil koleno.

Ani 26 bodů a 22 doskoků od Hassana Whitesidea nestačilo Miami k vítězství, v derby podlehlo Orlandu 109:116. Magic vedl Francouz Evan Fournier s 23 body, Černohorec Nikola Vučevič přidal 19 bodů a 13 doskoků. V dalším duelu sousedů otočil Utah zápas s Denverem na 106:96, když poslední čtvrtku vyhrál 28:13.

Dennis Smith Jr. začal v NBA double-double 16 bodů plus 10 asistencí, ale jeho Dallas podlehl Atlantě 111:117. V dresu vítězů zářil jiný rychlý Dennis. Němec Schröder si zapsal 28 bodů a sedm asistencí.

Dennis Smith Jr. a jeho debut v NBA:

A ještě jedna z mnoha premiér: NBA se poprvé hrála v čerstvě otevřeném stánku Little Caesars Arena. Domácí Detroit ji pokřtil výhrou 102:90 nad Charlotte 102:90, Tobias Harris přispěl 27 body a 10 doskoky.