Cvičení afghánské armády nedaleko Kábulu (17. října 2017)

Cvičení afghánské armády nedaleko Kábulu (17. října 2017) | foto: Reuters

Krvavé úterý v Afghánistánu. Válka s Talibanem vstupuje do Trumpovy éry

  • 255
Nekončící válka v Afghánistánu se dostává do nové fáze. Američané v rámci nové strategie stupňují nálety na Taliban a počet civilních obětí rychle roste. Islamisté, kteří kontrolují asi 40 procent země, provedli během úterý sérii útoků, při nichž zabili nejméně 69 lidí.

Nejtragičtější bilanci má přepadení policejního komplexu ve městě Gardez na jihovýchodě Afghánistánu. Útok v provincii Paktíja připravil o život nejméně 21 strážců zákona, včetně provinčního šéfa policie. Dalších 48 policistů utrpělo zranění. Zahynulo také nejméně 20 civilistů a přibližně 110 jich bylo zraněno, uvedli vládní činitelé.

Masakr začal, když sebevražední atentátníci Talibanu odpálili u policejního objektu automobil napěchovaný výbušninami. Poté dovnitř vtrhla skupina ozbrojenců. Útok se soustředil na výcvikové středisko připojené k policejnímu ústředí. Bezpečnostní síly zabily nejméně pět islamistů. 

Ruské palivo pro Taliban?

Rusko posílá každý měsíc hnutí Taliban cisterny s pohonnými hmotami v hodnotě 2,5 milionu dolarů (54,6 milionu korun). V pondělí to uvedl deník The Times. „Od Rusů přijímáme peníze neradi, ale v této fázi džihádu (svaté války) je to pro nás nutnost,“ prohlásil podle listu nejmenovaný pokladník Talibanu.

Podobná obvinění vznášejí již déle afghánští a američtí vojenští velitelé. Američtí generálové Moskvu obviňují, že úmyslně maří americkou misi v Afghánistánu. Ruští politici tato obvinění odmítají a také Taliban oficiálně prohlašuje, že žádnou pomoc z Ruska nedostává.

Taliban má na svědomí i přepadení okresního střediska ve východoafghánské provincii Ghazní. Podle představitelů provincie při tomto útoku zahynulo nejméně 15 příslušníků vládních sil. Mezi oběťmi je i 13 mrtvých a sedm zraněných civilistů. Boje s islamisty jsou hlášeny i z okolí vládních budov v jihoafghánské provincii Kandahár a provincii Faráh na západě země.

V sobotu afghánská policie zmařila rozsáhlý bombový útok v Kábulu. Zadržela auto naložené výbušninami a podezřelého řidiče, ve voze se našly až tři tuny třaskavin. Výbuch měl zasáhnout frekventovanou část města a naplánovali jej členové sítě Hakkání napojené Taliban.

Podle odhadů americké armády má afghánská vláda pod kontrolou jen 60 procent území Afghánistánu a zbytek ovládají islamisté z řad Talibanu a dalších povstaleckých skupin. 

V zemi se radikálně zhoršují podmínky pro působení humanitárních organizací. Svědčí o tom i fakt, že Červený kříž se rozhodl radikálně omezit svou činnost v zemi - v letošním roce při útocích zahynulo sedm jeho zaměstnanců, další čtyři byli uneseni. Červený kříž uzavírá své pobočky v severoafghánských provinciích Kunduz a Farjáb a výrazně sníží počet pracovníků v severní provincii Balch.

28.září 2017 v 21:44, příspěvek archivován: 17.října 2017 v 17:51

Awesome use of FDD LWJ Afghanistan map in @vicenews! "U.S. Troops will face the deadliest Taliban yet." https://t.co/MqQDOsqcsq https://t.co/Byv9STCvWx

Více bomb, více mrtvých civilistů

V Afghánistánu se v posledních měsících začínají také projevovat dopady nové americké strategie, kterou v létě představil prezident Donald Trump. Americké letectvo v rámci ní výrazně zintenzivnilo nálety na Taliban a další islamisty.

Během září shodilo na afghánské území 751 bomb, což bylo o 50 procent více než v srpnu, napsala minulou středu agentura Reuters s odvoláním na americká armádní data. Na letecké základně Bagrám u Kábulu bylo nasazeno dalších šest stíhaček F-16. Na nepřátelské cíle mají nově útočit také strategické bombardéry B-52, které budou startovat ze základen v Perském zálivu.

Zatímco během loňského roku provedlo americké letectvo zhruba tisícovku útoků na islamisty v Afghánistánu, v polovině letošního srpna již mělo na kontě kolem 2 200 náletů. Další nárůst leteckých úderů byl pak zaznamenán od srpna do září. V srpnu bylo provedeno 503 útoků, v září bylo náletů 751.

Podle agentury DPA intenzita amerických náletů dosahuje nyní úrovně z roku 2012, kdy měly Spojené státy v rámci bojové mise v Afghánistánu téměř 80 000 vojáků. Bojová mise USA a NATO na afghánském území skončila v roce 2014 a většina členů zahraničních sil se ze země stáhla. Americké ministerstvo obrany nicméně nedávno oznámilo, že do Afghánistánu, kde teď působí 11 000 amerických vojáků, vysílá dalších 3 000 lidí.

Intenzivnějšími nálety mají za následek vyšší počet nevinných obětí. Počet afghánských civilistů, kteří zahynuli nebo byli zraněni při náletech afghánského a amerického letectva, se od loňského roku zvýšil o 50 procent. Do konce letošního září zahynulo při náletech provládních sil 205 civilistů a 261 jich bylo zraněno, uvedli vyšetřovatelé OSN ve čtvrtletní zprávě.

Američané v dubnu poprvé použili „matku všech bomb“, dopadla na IS v Afghánistánu:

13. dubna 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video