(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Katalánská vláda nesdělí Madridu, zda opravdu vyhlásila samostatnost

  • 87
Katalánský regionální kabinet ve stanovené lhůtě neupřesní, zda vyhlásil, či nevyhlásil samostatnost autonomního Katalánska, jak požaduje španělská ústřední vláda. Oznámil to mluvčí kabinetu v Barceloně Jordi Turull. V katalánské metropoli v úterý večer tisíce lidí protestovaly proti uvěznění separatistických lídrů.

Katalánský premiér Carles Puigdemont nevyjasnil své stanovisko v pondělním dopisu šéfovi španělské vlády Marianu Rajoyovi, pouze vládu znovu vyzval k dialogu.

Rajoyův kabinet dal Barceloně ultimátum do čtvrtka, aby se jasně vyjádřila, a naznačil, že pokud se tak nestane, mohl by přikročit k opatřením vedoucím k převzetí ústřední kontroly nad regionem. Podle Turulla nehodlá katalánská vláda odpovídat jinak, než učinila v pondělí.

Puigdemont sice 10. října symbolicky vyhlásil nezávislost na základě výsledků kontroverzního referenda z 1. října, zároveň ale platnost deklarace pozastavil, aby mohl dál s Madridem vyjednávat.

V referendu se více než 90 procent zúčastněných voličů vyslovilo pro nezávislost. Hlasování se ale zúčastnilo jen 42 procent oprávněných voličů, navíc jeho podmínky byly nestandardní. Prakticky se nehlasovalo tajně, volební komise nebyly nezávislé a na řadě míst se volit nemohlo kvůli zásahům španělské policie.

Zákon, který v září přijal katalánský regionální parlament, aby umožnil konání katalánského referenda o nezávislosti, označil španělský ústavní soud za neplatný. Hlasování proto španělská vláda pokládá za protiústavní.

Protesty proti uvěznění separatistických lídrů

Do ulic Barcelony a dalších měst ve středu večer vyrazily tisíce Katalánců, aby protestovaly proti zatčení dvou separatistických lídrů. Dvojici, která se ocitla ve vazbě kvůli obvinění z organizování protestů předcházejících referendu o katalánské nezávislosti, označil katalánský premiér Carles Puigdemont za politické vězně, což Madrid odmítl. Na poklidnou demonstraci dorazili i zástupci katalánské samosprávy a barcelonské radnice, uvedl list La Vanguardia.

Největší z pochodů začal po 20:00 SELČ v centru Barcelony, kde se několikatisícový zástup lidí se svíčkami v rukou vydal k sídlům organizací, jejichž vůdci byli na žádost španělské prokuratury v pondělí soudem posláni do vazby. Zamýšlený byl zcela tichý průvod, z davu se však podle médií ozývaly pokřiky „Nejsme všichni, chybí tu vězni“ či „Všichni jsme Jordi“.

Dva muži tohoto křestního jména, Jordi Sánchez z Katalánského národního shromáždění (ANC) a Jordi Cuixart z organizace Òmnium Cultural, jsou ve vazbě kvůli organizování protestů z 20. září. Ty svolali poté, co španělská policie provedla kvůli plánovanému referendu razii na úřadech katalánské vlády a zadržela skupinu katalánských úředníků.

„Sánchez a Cuixart jsou čestní lidé, kterým záleží na této zemi, a kvůli tomu jsou vězni a rukojmími Španělského království,“ řekl během večerní demonstrace místopředseda ANC Agustí Alcoberro, který obvinil španělský soud z poplatnosti politické moci.

Označení Sáncheze a Cuixarta za politické vězně v úterý odmítl zástupce španělské vlády v Katalánsku Enric Millo. „Soudkyně se rozhodla poslat do vězení dvě osoby za vzpouru, ne za jejich ideály,“ prohlásil Millo ve španělském rozhlase.

Katalánští stoupenci nezávislosti na Španělsku se nehodlají s uvalením vazby smířit a na sobotu chystají velkou demonstraci.

Ke smíru ve Španělsku vyzval nedávno i slavný tenista Rafael Nadal:

4. října 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video