Obžalovaný směnárník Haider Al Rashed u soudu (10. 8. 2017) | foto: Jan Bohata, MF DNES

Za pobodání muže dostal směnárník deset let a má zaplatit půl milionu

  • 22
Za pokus o vraždu si má směnárník Haider al Rashed odpykat deset let ve vězení, rozhodl o tom Městský soud v Praze. Podle spisu letos v březnu nožem brutálně pobodal klienta směnárny v pražském obchodním centru Flora. Poškozenému má také zaplatit půl milionu korun.

Obžalovaný si má trest odpykat ve věznici s ostrahou. „Bylo to náhodné, nešťastné, osudové, setkání dvou lidí. Kdyby k němu nedošlo, mohli oba žít plnohodnotný život. Kratičký okamžik změnil život řady lidí. Obžalovaný si počínal aktivněji a agresivněji a nakonec zaútočil nožem,“ zdůvodnil verdikt předseda senátu Městského soudu v Praze Jan Šott. 

Soud případ posuzoval jako pokus o vraždu, přestože s tím obhajoba nesouhlasila. „I v afektu si obžalovaný musel být vědom, že svým útokem může způsobit smrt,“ podotkl soudce Šott.

Al Rashedovi přičetl k dobru řadu polehčujících okolností, mimo jiné lítost i dosavadní bezúhonný život. Obžalovaný v Praze žije osmnáct let a řádně pracoval. Na mimořádné snížení trestu pod spodní hranici sazby to však nestačilo.

„Poškozený nezavdal příčinu konfliktu, byl to naopak obžalovaný, který inicioval slovní výměnu. Výpověď obžalovaného je čistě účelová,“ uvedla dnes v závěrečné řeči státní zástupkyně Jana Kadeřábková. Ta též upozornila na kamerové záznamy, které konflikt zachytily.

Muž byl pobodán po hádce se směnárníkem (21.3.2017)

Ve prospěch obžalovaného ale mohl hovořit jeho duševní stav. I žalobkyně připustila, že v osudný okamžik Haider al Rashed jednal v afektu a mohl trpět výpadky paměti. Navrhla proto trest na spodní hranici sazby, která činí 10 až 18 let.

„Neměl v úmyslu vraždit. Kdyby chtěl, mohl čin dokonat,“ uvedl v rozsáhlém vystoupení jeden ze tří obhájců obžalovaného. Ti zdůraznili, že to byl naopak napadený muž, který jejich klienta rasisticky urážel a před směnárnou ho i napadl a shodil mu brýle.

Al Rashed navíc byl podle obhajoby v době činu v psychické nepohodě, trápila ho totiž nemoc jednoho člena rodiny a před konfliktem na Floře se údajně stal terčem dalšího útoku s rasistickým podtextem v autobusu.

Obhájci proto navrhli, aby soud jednání obžalovaného překvalifikoval na pokus zabití. V takovém případě by mu hrozily tři roky až deset let vězení. „Ten člověk mě opakovaně rasisticky urážel, měl jsem strach o peníze, o život. Omlouvám se za své jednání své rodině i napadenému,“ prohlásil Al Rashed.

Medicínský zázrak

Střet mezi obžalovaným a poškozeným se odehrál dopoledne 21. března poblíž směnárenského stánku. Mladý truhlář si tam původně šel vyměnit valuty, pak ale o výměně peněz začal jednat i s další zákazníci.

S tím však směnárník nesouhlasil a mezi muži se strhla hádka. Ta gradovala poté, co si obžalovaný oblékl bundu, v jejíž kapse měl nůž a vyběhl ze stánku. Pak po úderu při strkanici spadly Al Rashedovi brýle (psali jsme zde).

O životě zraněného rozhodla náhoda. „Přirovnal bych to k medicínskému zázraku, že napadený přežil,“ popsal dnes soudní lékař Jiří Hladík. Pobodaného totiž ihned záchranka převezla do blízké vinohradské nemocnice, kde se podrobil náročné operaci.

Rána v afektu

„Jak mě dobodal, koukl na mne, pousmál se a odešel. Byl to on, kdo mne napadl jako první. Já se jen bránil,“ vypověděl dnes poškozený.

Dosud se léčía  zřejmě se bude muset podrobit další náročné kardiochirurgické operaci. Z útoku si odnesl též psychické trauma.

Duševní stav obžalovaného hodnotil psycholog a psychiatr. Podle posudku Al Rashed jednal v afektu, jeho rozpoznávací schopnosti byly snížené. „Konal impulzivně, bez uvědomění si následků. Avšak nejednal následkem bludu či halucinace,“ řekl psychiatr Vlastimil Tichý.

Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze. Obžalovaný a tým jeho obhájců si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

21. března 2017