Přibývá obézních dětí. Kopírují stravovací návyky rodičů, varují odborníci

  • 156
Každé čtvrté dítě má nadváhu, každé sedmé je obézní a každé čtvrté dítě ze sta je dokonce extrémně obézní. Za tuto nepříznivou statistiku může špatný životní styl. Potřeba je začít u rodičů, jejichž stravovací návyky děti kopírují, shodují se odborníci.

V České republice je okolo 154 tisíc dětí do 16 let s obezitou a 34 tisíc s extrémní obezitou. 

„V současné době jsme zasaženi globální pandemií běžné obezity. Výskyt dětské nadváhy v ČR překonal nejpesimističtější předpoklady z osmdesátých let minulého století. Za čtvrtstoletí epidemie obezity došlo k dvojnásobnému nárůstu nadváhy v rámci celého populačního spektra a v dětské populaci k zpětinásobení počtu obézních dětí,“ varuje dětský obezitolog Zlatko Marinov.

Alarmující situaci v dětské populaci demonstruje podle něj i 4,7 % výskyt extrémní obezity, která tak představuje třetinu obézních dětí.

Lidé často vnímají nadváhu spíš jako estetický problém, jde ale hlavně o zdraví dítěte. Obezita může vést k rozvoji cukrovky, kornatění cév i rozvoji srdečně-cévních komplikací. Navíc podle Marinova snižuje konečnou průměrnou výšku o 1,5 centimetru a ve 40 letech zkracuje délku života o 7 let (extrémní obezita až o 14 let). Kromě toho mají děti často psychické problémy, protože se stávají terčem šikany.

Světová zdravotnická organizace identifikovala obezitu jako nejzávažnější zdravotní problém vyspělých zemí. Jenže co s tím? Je třeba začít u nás samotných.

K snídani sušenky, k obědu fast food, večeře u televize

Modelový příklad současné rodiny vypadá podle Marinova takto: Děti často ráno ve spěchu posnídají tatranku nebo sušenky, cestou do školy si koupí bagetu nebo chipsy, k svačině mají chléb se salámem. Oběd jim často nechutná, tak si koupí cestou domů fast food. Doma zasednou k počítači, sní dva smetanové jogurty, vše v průběhu dne zapíjí slazenými nápoji. 

Pouze polovina dětí pak večeří v klidu domova, ale při zapnuté televizi. Večeře jsou však často příliš syté a zbytečně velké. Potom se rodina přesune k televizi a děti k tabletu, kde jí opět sladkosti. 

„Pokud v rodině není nastaven stravovací řád, pak ho ani děti nemohou mít. Často za nadváhu viníme genetické dispozice, jenže kromě genetické výbavy se dědí i stravovací návyky, vždyť děti mají s rodiči společný talíř,“ říká výživová poradkyně Monika Tělupilová, která zároveň pracuje jako odborná garantka iniciativy Pestrá strava bez chemie. Iniciativa už čtvrtým rokem dětem radí, jak se správně stravovat a do projektu se zatím zapojilo 204 škol.

„Na dítěti se odráží veškeré nedostatky a neúspěchy rodinných režimových opatření, které vedou k pozitivní nerovnováze v energetickém příjmu a výdeji,“ míní Marinov. 

Základem je pravidelná strava a pohyb

Děti by měly jíst pětkrát denně v intervalech dvou až tří hodin, mít adekvátní příjem ovoce a zeleniny. Měl by být omezen příjem jednoduchých cukrů a snížen přísun tuků, naopak je důležitý dostatečný přísun bílkovin. Rodiče by měli vybírat čerstvé, lokální suroviny, které dětem sami připraví doma.

Důležité také je, aby děti snídaly doma, hýbaly se, pily neslazené nápoje, nejedly u televize a spaly 7-8 hodin denně. Důležitou prevencí nadváhy mohou být také svačiny, jejichž přípravu rodiče často opomíjí. 

„Je důležité, aby se děti na přípravě svačiny podílely, protože díky vynaloženému úsilí si pak na ní víc pochutnají,“ říká zakladatelka projektu Ivana Bednářová Častvajová.

Jak začít se změnou stravovacích návyků

  • Čerpejte informace z kvalitních informací.
  • Nechejte si poradit od výživových poradců.
  • Upravte režim.
  • Jděte dětem příkladem.
  • Důležitá je spolupráce obou rodičů i prarodičů.
  • Vysvětlujte, ale nezakazujte.
  • Opakovaně nabízejte nové suroviny a kupujte kvalitní základní suroviny.
  • Nezanedbávejte domácí přípravu jídla.
  • Změny v režimu zavádějte postupně. 
  • Důležitý je široký sortiment – tím pádem i široká nabídka živin.
  • Zapojujte děti do nakupování a přípravy jídla.

Právě takzvané projektové dny, při kterých děti podle receptů připravují samy zdravé svačiny, jsou přitom nejoblíbenější aktivitou iniciativy. Cílem je, aby děti recepty i výběr potravin začaly vyžadovat i doma. Nutriční terapeuti a výživoví poradci se tak jejich prostřednictvím snaží ovlivnit stravování celé rodiny. 

„Dětem se musí svačina líbit na pohled, proto při tvorbě svačin používáme zdobné prvky a necháme je, aby si pak svačinu nějak pojmenovaly,“ říká Častvajová.

Důležité je rovněž nadváhu včas podchytit. Dítě, které je obézní, má totiž velký předpoklad k tomu, že u něj bude k navyšování hmotnosti docházet i v dospělosti. „Dětská obezita v 80 % pokračuje i v dospělosti, kdy se tito jedinci řadí k chronicky obézním dospělým se závažnými zdravotními a psychosociálními komplikacemi,“ uvedl Marinov.

Zásadní je podle obezitologa prevence. „Platí totiž, že o co obtížnější je léčba dětské obezity, o to jednodušší je prevence jejího vzniku. Zabránění obezity v dospělosti snižuje výskyt cukrovky 2. typu o dvě třetiny,“ dodává Marinov.

Marinov momentálně rozjíždí za podpory ministerstva zdravotnictví nový edukativní projekt, který bude radit rodičům, jak upravit prostředí doma, aby nepodporovalo růst nadváhy. Projekt navazuje na předešlý, který se jmenuje „S kojenci proti obezitě.“

Recepty na zdravé svačiny

Tuňáková pomazánka s řepou

Suroviny:
2 balení Jaroměřického pomazánkového másla po 150 g
1 středně velká červená řepa syrová
1 plechovka tuňáka ve vlastní šťávě - 180 - 200 g
2 jarní cibule
špetka soli

Příprava:
Z tuňáka v plechovce vylijeme tekutinu a pořádně z něj vodu odstředíme. Dáme jej do misky a nastrouháme do ní syrovou oloupanou řepu. Přidáme pomazánkové máslo, nadrobno nakrájenou jarní cibulku, lehce osolíme a vše dobře promícháme.

Pórková pomazánka se slunečnicovými semínky

Suroviny:
200 -250 g Lučiny
1/2 ze světlé části pórku a 1/2 ze zelené části pórku
1/2 kapie
hrst slunečnicových semínek

Příprava:
Lučinu vyklopíme do misky a nachystáme si zeleninu. Papriku i pórek řádně omyjeme a nakrájíme. Papriku krájíme na malé kostičky, pórek na tenká kolečka, která ještě rozdělíme na půlku nebo čtvrtku. Vmícháme do Lučiny, nesolíme, protože je již slaná a přidáme hrst slunečnicových semínek. Pomazánku mažeme na kvalitní chléb a každou porci ozdobíme ještě kouskem papriky a pórku posypeme navrch trochou slunečnicových semínek.

Zdroj: Pestrá strava bez chemie 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video