HMS Sheffield po zásahu argentinské rakety (4. května 1982)

HMS Sheffield po zásahu argentinské rakety (4. května 1982) | foto: Profimedia.cz

Káva, nuda a fascinace raketou. Britové odtajnili zkázu lodi u Falkland

  • 153
Archivy Britského královského námořnictva vydaly po 35 letech svědectví o zkáze torpédoborce HMS Sheffield. Ten se potopil po zásahu raketou během války o Falklandy. Mnohem ničivější efekt však podle dokumentů měla série chyb ve velení i špatná morálka na palubě. Britská armáda o osudech plavidla mnoho let mlžila.

Britské plavidlo zasáhla 4. května 1982 raketa AM39 Exocet, kterou vypálil stroj Super Étendard argentinského letectva. Na palubě HMS Sheffield zemřelo dvacet lidí, dalších dvacet šest vyvázlo se zraněním. O pár dní později se torpédoborec potopil. Jednalo se o první ztracené plavidlo britského námořnictva od druhé světové války.

Válka o Falklandy

2. dubna 1982: Argentinští vojáci vpadli na Falklandské ostrovy. Krátce poté zabrali i další britská území v Atlantiku včetně Jižní Georgie.

5. dubna: Britské námořnictvo vyslalo k ostrovům přes sto lodí.

25. dubna: Britské síly znovu získaly Jižní Georgii.

2. května: Britové potopili argentinský křižník General Belgrano, zemřelo 323 lidí.

21. května: Tři tisíce britských vojáků se začaly vyloďovat v jižní části Falkland.

14. června: Argentinští vojáci se vzdali. Britové vstoupili do přístavu Stanley, hlavního města ostrovů.

Během konfliktu zemřelo 255 britských vojáků a tři civilisté. Na argentinské straně zemřelo přes 650 lidí.

Zdroj: BBC

Až v roce 2006 armáda vydala těžce cenzurovaný dokument, který odhaloval zkázu plavidla. Příliš informací veřejnosti neposkytl. Vyplývalo z něj, že za potopením plavidla stála nedbalost dvou palubních důstojníků. Ti však nemuseli čelit žádnému disciplinárnímu řízení. Británie totiž oslavovala rychlý konec války a mediálně propíraný proces by všeobecné veselí zbytečně pošpinil.

Pod tlakem veřejnosti i armádních veteránu však ministerstvo obrany nyní zveřejnilo kompletní necenzurovanou zprávu o potopení HMS Sheffield. Dokument s názvem „Secret – UK Eyes Bravo“ ukazuje, že k potopení plavidla přispěla celá řada přešlapů posádky, laxní velení i technická nepřipravenost paluby. Výňatky ze spisu zveřejnil server The Guardian.

Na toaletě a kávě

Dokument hovoří například o tom, že část posádky „byla znuděná nečinností plavidla“. Během útoku argentinského letounu byl také jeden z důstojníků, který měl na starosti protivzdušnou obranu, v podpalubí, kde si vychutnával kávu. Na kapitánském můstku nebyl ani jeho asistent. Ten si musel odskočit na toaletu. Kvůli komunikaci s jiným plavidlem rovněž radary HMS Sheffield údajně nezaznamenaly blížící se Super Étendard.

Tím však přešlapy posádky nekončí. Když se důstojníci dozvěděli o útoku letounu, mysleli si, že je mimo palebný dosah. V momentě, kdy argentinský stroj odpálil raketu, důstojníci na můstku „zůstali stát jako zmražení“ a nevyslali varování sesterským plavidlům. Selhala také příprava. O hrozbě leteckého útoku varovaly posádku dokumenty rozvědky. Kvůli jejich obsáhlosti se k nim však posádka nepropracovala, uvádí The Times.

Klíčovou postavou tragédie byl také kapitán Sam Salt. Nejprve ho o útoku nikdo neinformoval. Později nenařídil obranné nasměrování plavidla přídí k letounu ani vypálení obranné palby. Část palubních zbraní navíc byla bez obsluhy.

Strach z kritiky

Jedna z raket Exocet plavidlo zasáhla asi 2,4 metru nad čarou ponoru. V trupu rozrazila díru o délce 4,5 metru a šířce 1,2 metru. Střela prorazila až do palubní kuchyně a zabila osm kuchařů. HMS Sheffield zachvátil požár a podpalubí se naplnilo kouřem. 

Bitva o Falklandy se vedla i v parlamentu. Jedni chtěli krev, druzí mír

Snahy o uhašení požáru podle hodnotící zprávy postrádaly jakoukoli koordinaci. Nepomohla ani trhlina potrubí, kterým byla přiváděna voda na hašení. Oheň na HMS Sheffield hořel dva dny, dlouho po evakuaci posádky. Šest dní po útoku se plavidlo potopilo. Z trosek armáda vyzvedla pouze jedno tělo (původní zprávu o potopení z května 1982 najdete zde).

Tehdejší ministr obrany John Nott bezprostředně po útoku uváděl, že argentinský stroj letěl velmi nízko, a proto ho nezaznamenaly radary. O den později se výrobce raket Exocet firma Aérospatiale chlubila, že její rakety jsou nesestřelitelné. Podobná slova volil i britský tisk. V průběhu války o Falklandy se však podařilo sestřelit několik těchto raket.

Tehdejší úředník na ministerstvu obrany Clive Ponting potvrdil, že vláda chtěla zamezit veřejnému hněvu, který by se zřejmě snesl na odpovědné členy posádky. Sám Ponting byl v roce 1984 zadržen po tom, co odhalil další válečné tajemství z bojů u Falkland. Dosvědčil, že argentinský křižník ARA General Belgrano byl na ústupu od Falklandských ostrovů, když ho 2. května 1982 potopila jedna z britských ponorek. Při útoku zemřelo 321 členů posádky a dva civilisté, kteří byli právě na palubě.

Podívejte se na reportáž o potopení HMS Sheffield:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video