Venezuelské regionální volby vyhráli socialisté, opozice mluví o podvodu

  • 9
Nedělní regionální volby ve Venezuele vyhrála vládnoucí socialistická strana autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Zvítězila v 17 z 23 států země, oznámila v pondělí volební komise. Odložené hlasování se považovalo za test síly opozice, ta však zpochybnila regulérnost sčítání hlasů.

Komise, která je tradičně nakloněná Madurovi, prostřednictvím své předsedkyně Tibisay Lucenaové uvedla, že opozice získala pouze pět guvernérů. V jednom státě zůstává poměr sil zatím nejasný, agentura Reuters už nicméně informovala, že i ten připadl opozici.

Výsledky voleb do regionálních parlamentů a voleb guvernérů Maduro označil za „jasné vítězství“ svého tábora. Opozice už krátce před oficiálním zveřejněním výsledků upozornila, že má podezření na volební podvody. 

Právnička: Maduro zfanatizoval zbídačené lidi jak sekta, ale blíží se zlom

Nezávislé průzkumy veřejného mínění předpovídaly, že v hlasování zvítězí Madurovi odpůrci, napsaly agentury AP a AFP.

V pondělí pak opozice zveřejněné výsledky odmítla a vyzvala k pouličním protestům. Požaduje také prošetření voleb, píše Reuters s tím, že však opozice nepředložila žádný důkaz podvodu. Podle německého serveru Deutsche Welle však obvinila volební komisi, že snažila snížit volební účast v oblastech, které opozice ovládá. 

Třeba tím, že byly volební místnosti daleko a lidé tak museli jít několik kilometrů a mnohdy nebezpečnými cestami. Na opozičních kandidátkách se navíc objevovali i kandidáti, kteří vypadli už v primárkách. Volební komise je podle opozice nevymazala, aby tím voliče zmátla. Některé volební místnosti se také potýkaly s výpadky elektřiny. 

Jsme triumf demokracie, burcoval Maduro

„Ani Venezuelané a ani svět nespolkne tuto fikci,“ prohlásil šéf volební kampaně opozice Gerardo Blyde. Lucenaová všechna obvinění odmítá, Maduro už však podle Reuters svolil k auditu voleb, aby dokázal jejich transparentnost. „Možná získáme zpět ty guvernoráty, o které jsme přišli,“ řekl svým příznivcům se smíchem. Před volbami totiž měla vládní strana o tři guvernéry víc.

Maduro před volbami ze záznamu vyzval Venezuelany, aby šli volit a „ukázali světu, že jejich země kypí demokracií“. „Říkají, že jsme diktatura. Ne. Jsme rebelský, rovnostářský národ. Triumf demokracie,“ burcoval.

Opozice se jeho řeči vysmála. „Bojujeme za obnovení naší demokracie,“ uvedl opoziční lídr Henrique Capriles s tím, že pouhá možnost jít volit ještě neznamená, že je v zemi demokracie.

Maduro v létě prosadil vznik jemu spřízněného Ústavodárného shromáždění, které nahradilo regulérní parlament (více zde). A nedělní regionální volby byly volbami i o legitimitě nového orgánu.

„Guvernéři, kteří budou v těchto volbách zvoleni, musí přísahat, že budou respektovat Ústavodárné shromáždění. Vláda se tak chce ujistit o jejich loajalitě a chce shromáždění legitimizovat - právě díky těmto volbám. Už je to tak zvrácené, že politici šli i za rodinami politických vězňů a řekli jim, že jejich blízké propustí, pokud komisi pravdy požádají o odpuštění,“ uvedla pro iDNES.cz venezuelská právnička Tamara Sujú (celý rozhovor najdete zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video