Hans-Christian Strache, předseda krajně pravicové a silně euroskeptické...

Hans-Christian Strache, předseda krajně pravicové a silně euroskeptické Svobodné strany Rakouska, zdraví příznivce ve Vídni. (15. října 2017) | foto: AP

V Rakousku zvítězil kluzký populismus, komentují volby německá média

  • 978
Rakousko se výrazně posunulo doprava, v zemi zvítězil populismus, jsou přesvědčena německá média po nedělních parlamentních volbách v této alpské zemi. Některá varují předtím, aby se Rakousko nevydalo cestou Maďarska premiéra Viktora Orbána.

„V Rakousku vyhrál bezduchý populismus,“ míní list Süddeutsche Zeitung, podle něhož se jak vítězní lidovci (ÖVP), tak třetí sociální demokraté (SPÖ) v otázce migrace – která kampani dominovala – výrazně přiblížili populistické Svobodné straně Rakouska (FPÖ). V této choulostivé otázce se mezi trojicí stran už dopředu vytvořila neformální „velmi velká koalice“. Protiimigrační FPÖ, která ve volbách se ziskem 27,4 procenta skončila druhá, se tak podle deníku může radovat nejen z dobrého výsledku, ale i z jasného vítězství, pokud jde o nastolování témat.

Výjimečná tím však podle Süddeutsche Zeitung alpská republika není. S xenofobií nebo šířením strachu z islámu se v dnešní době dá v Evropě výtečně dělat politika, jak ukazuje i maďarský premiér Orbán. Rakousko zase podle listu jasně ukázalo, že se zatím na pravicový populismus nepodařilo najít trvalý recept.

O prostém populismu píše i berlínský deník Tagesspiegel. Šéf lidovců a pravděpodobný příští kancléř Sebastian Kurz podle něj svou stranu posunul k pravému okraji, který se ale v Rakousku stává spíše politickým středem. „Údajné nebezpečí islámu, zajištění vlastních hranic a sociálního systému, stejně jako zachování rakouské identity – pozice Kurze a pravicově populistické FPÖ se liší převážně jen v detailech,“ je přesvědčen deník. Koalice lidovců a FPÖ, která je pravděpodobná, může z těchto volebních slibů udělat skutečnou politiku. „Kluzký populismus – smutek Evropy,“ píše list.

„Hrozí nám Rakousko, které si vezme za vzor tvrdý pravicový kurz Maďarska pod vládou Viktora Orbána,“ varuje zase deník Allgemeine Zeitung. Je to podle něj výsledek politiky, která řadu let proti pravicovému populismu nebojovala, ale naopak ho povzbuzovala a nakonec ho učinila akceptovatelným.

List Märkische Oderzeitung, který také hovoří o posunu Rakouska doprava, připomíná, že když v alpské zemi před lety vznikla koalice lidovců a FPÖ, musela čelit sankcím Evropské unie. „Dnes jsou takové strany evropskou normalitou,“ píše deník, podle něhož se FPÖ dařilo udávat tón v debatě o uprchlících a islámu, který lidovci i sociální demokraté následovali.

Rakousko jde doprava, hodnotí volby tamní tisk

Také rakouský tisk vnímá výsledky voleb jako politický posun doprava. Shoduje se na tom velká část tamních deníků. Některé píšou o přelomu, poté co zvítězili lidovci jednatřicetiletého Kurze a historicky nejlepšího výsledku málem dosáhla populistická FPÖ. Komentátoři očekávají utvoření koalice těchto dvou stran, ale upozorňují také na obrovská očekávání vkládaná do pravděpodobného příštího kancléře Kurze.

Liberální deník Die Presse ve svém úvodníku píše, že Rakousko se od pondělí politicky posouvá o kus dál doprava. „Politická krajina roku 2017 chtě nechtě odráží to, jak se v roce 2015 skutečně posunulo mínění v Rakousku,“ napsal respektovaný list.

V době uprchlické krize podle deníku vláda velké koalice dlouho argumentovala a jednala proti mlčící většině v zemi. „To ukázal nedělní volební výsledek zcela zřetelně,“ soudí Die Presse.

Nyní je podle něj třeba udělat všechno pro to, aby se znovu nevynořily dva hlavní problémy, s nimiž se potýkala předchozí koalice ÖVP–FPÖ z roku 2000, tedy nedostatek vhodných osobností a korupce.

Výsledky stran podle volebních okrsků

Také levicově liberální Der Standard soudí, že Rakousko je po neděli politicky více napravo a není to příliš překvapivé, stejně jako vítězství Kurze. „Kurz vedl téměř bezchybnou maratonskou kampaň. Nevyskytly se žádné přehmaty, ale ani obsahové rohy a hrany, které by stály za zmínku a na nichž by uvázl,“ píše Der Standard.

Žádné velké chyby se podle komentáře listu nedopustila ani FPÖ, která dokonce ani nemusela příliš tvrdě zdůrazňovat svůj tvrdý postoj vůči uchazečům o azyl, když tento „part od ní přátelsky převzala ÖVP“, soudí Der Standard. Šéf FPÖ Strache se tak mohl prezentovat jako zkušený státník.

„Černo-modrá (ÖVP–FPÖ) koalice není jen dobře možná, ale měřeno nenávistnou kampaní, kterou proti sobě svedly červení (SPÖ) a černí, i pravděpodobná. Na ústavní černo-modrou většinu to sice nestačí, ale příliš vzdálená není. To je nejvíce alarmující ze všech zpráv z této volební neděle,“ domnívá se Der Standard.

Podle deníku Kurier nutí k zamyšlení hlavně Stracheho výrok, že téměř šedesát procent voličů vlastně volilo program FPÖ. „Ve volební kampani bylo příliš málo věcných témat, ta musí být nastolena při jednání o vládě,“ napsal Kurier.

Podle vídeňského deníku Wiener Zeitung se Rakousko nachází v přelomovém bodě. „Jakkoli se nyní ÖVP může těšit na vytoužené dobytí kancléřství, stojí tak před Kurzem těžké časy,“ předpokládá deník Österreich. Kurz totiž bude muset podle listu vysvětlit, jak si změnu ve skutečnosti představuje.

Slíbené nové uspořádání ministerstev je podle listu sice dobrý nápad, ale nezlepší život občanů. A v Evropské unii bude muset Kurz vysvětlovat, proč do vlády přivedl stranu, která ještě loni chtěla vystoupit z eurozóny a možná i z Unie.

Regionální deník Salzburger Nachrichten upozorňuje, že do Kurze byla vkládána velká očekávání. „Laťka pro mladého vítěze voleb je položená vysoko, velmi vysoko. V triumfu, jako je tento, už leží zárodek příští porážky. Sebastian Kurz bude posuzován podle očekávání, která vyvolal. Ta jsou obrovská,“ zhodnotil Salzburger Nachrichten.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video